​Tajlandia - ważne informacje dla turystów

Planujesz niezapomniane wakacje na tajlandzkich plażach? Marzysz o zwiedzaniu historycznych miast, relaksie nad wodą i spróbowaniu wyjątkowo pysznej kuchni? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy garść wskazówek, które na pewno okażą się pomocne podczas organizacji urlopu w tym magicznym kraju. Z nami sprawdzisz, jakich dokumentów potrzebujesz, by przekroczyć granicę, dowiesz się, kiedy najlepiej wybrać się podróż i upewnisz w kilku kwestiach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.

Zdjęcie

Przejażdżka na słoniach - jedna z atrakcji w Tajlandii /123/RF PICSEL
Przejażdżka na słoniach - jedna z atrakcji w Tajlandii
/123/RF PICSEL

Wakacje w sezonie, a może poza?

Tajlandia znana jest przede wszystkim z niezwykle przyjemnego klimatu - leży tuż przy równiku, więc ciepłej i słonecznej pogody możemy się tutaj spodziewać cały rok. Należy jednak zaznaczyć, że w okresie między lipcem a wrześniem w kraju trwa pora deszczowa, podczas której poziom opadów jest uciążliwie wysoki. 

Najlepsze warunki do zwiedzania i wypoczynku panują w okresie naszej jesieni i zimy - Tajlandia świetnie nadaje się więc na wyjazd bożonarodzeniowy lub w w ferie. Cudowna odmiana po polskich mrozach i śniegu! Oczywiście spotkamy tam wtedy największą liczbą turystów, lecz zaskoczeni, szybko okryjemy, że przyjezdnych wcale nie jest tam aż tak dużo. Nawet w samym środku sezonu! 

Reklama

Mimo bardzo pozytywnych prognoz, nie zapomnijmy spakować do walizki cieplejszej bluzy lub polara - nocą temperatura lubi spadać nawet do 10 stopni Celsjusza.

Przepisy wjazdowe, dokumenty i waluta

Jeszcze kilka lat temu wybierając się do Tajlandii w celach turystycznych, musieliśmy legitymować się odpowiednią wizą. W 2011 roku zniesiono ten obowiązek i od tamtej pory wystarczy mieć ze sobą ważny jeszcze minimum 6 miesięcy paszport. Przekraczając granicę lądową, uzyskujemy możliwość przebywania na terenie kraju do 15 dni, a drogą powietrzną nieco dłużej, bo do 30 dni. 

Obowiązującą w Tajlandii walutą jest bahta, a 10 THB to około złotówka. Warto jednak zabrać ze sobą dolary lub euro, które następnie wymienimy w jednym z kantorów lub banków na miejscowe pieniądze. Różnice pomiędzy kursami są niewielkie, ale warto pamiętać, że nieznacznie mniej zapłacimy przy odwiedzanych przez turystów miejscach oraz na lotniskach. 

Do portfela spakujmy również kartę płatniczą - niemal na każdym kroku natrafimy tu na bankomat, a płatności bezgotówkowe są równie chętnie obsługiwane, co tradycyjne.

Kwestie bezpieczeństwa i zdrowia

W Tajlandii istnieje nieduże ryzyko zachorowania na choroby tropikalne, szczególnie te przenoszone przez wodę i żywność. Warto więc pamiętać, by unikać spożywania posiłków z niewiadomego źródła i picia wody z kranu - starajmy się korzystać przede wszystkim z tej butelkowanej. 

Mimo że podczas przekraczania granicy nie wymaga się zaświadczeń o dodatkowych szczepieniach, to przed wyjazdem upewnijmy się, że zostaliśmy zaszczepieni na żółtaczkę i w ramach profilaktyki przeciwmalarycznej spakujmy ze sobą środki ochronne przeciwko komarom. 

Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa związane z atakami terrorystycznymi, uważajmy na duże zgromadzenia i zbiegowiska. Odradza się również podróżowanie do południowej części kraju (tereny Ta Muan, Preah Vihear) i do prowinicji Yala, Narathiwat i Pattani. 

Zwiedzając miasta miejmy wzgląd natomiast na drobnych kieszonkowców i sprzedawane na ulicach podróbki znanych marek - po zakupie trefnego towaru bardzo trudno będzie nam go zwrócić.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej