​Sztokholm - informacje praktyczne

Wybierasz się na wakacje do szwedzkiej stolicy i nie wiesz, czy odpowiednio się przygotowałeś? Szukasz wskazówek dotyczących transportu i poruszania się po Sztokholmie? A może po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o turystycznych udogodnieniach, jakie oferuje nam najważniejsze miasto Skandynawii? My ci pomożemy!

Podróż do Sztokholmu - jak najłatwiej dostać się do szwedzkiej stolicy?

Około 100 km od centrum miasta znajduje się lotnisko Skavsta, na którym lądują samoloty tanich linii Ryanair i WizzAir. Połączenia funkcjonujące między kilkoma dużymi polskimi miastami, a Sztokholmem są stałe i łatwo znaleźć odpowiadający nam termin o przystępnej cenie. 

Za główny port lotniczy szwedzkiej stolicy uznaje się jednak ulokowaną bardziej na północ Arlandę. Dostaniemy się tam praktycznie codziennie z Warszawy liniami LOT-u lub maszynami innych przewoźników, uwzględniając wówczas przesiadkę w którejś z europejskich stolic. Między Arlandą a miastem kursuje superszybka kolej i liczne autobusy, dlatego samo dostanie się do centrum nie jest problemem i zajmie nam najwyżej 40 minut. 

Reklama

Wybierając się do Sztokholmu promem najlepiej będzie wystartować z Gdańska, skąd odpływają statki kierujące się do przystani Nynäshamn, położonej nieco na północ od celu naszej wycieczki.

Poruszanie się po mieście

Mimo doskonale rozwiniętej infrastruktury drogowej, po centrum Sztokholmu najłatwiej poruszać się rowerem. Duża ilość specjalnie przystosowanych ścieżek łączących najważniejsze atrakcje turystyczne sprzyja wybraniu właśnie takiego środka komunikacji. Sprawę ułatwiają rozmieszczone w centrum wypożyczalnie, udostępniające jednoślady w bardzo niskich cenach. 

Konkurencyjna dla ich biznesów jest działająca sprawnie sieć komunikacji miejskiej. Metrem, autobusem czy podmiejską koleją przemieścimy się dzięki zakupowi odpowiedniego biletu, pozwalającego na czasowe przejazdy w konkretnych strefach. Koszt takiej karty może jednak przyprawić o zawrót głowy - za całodzienny karnet zapłacimy niemal 120 koron. Wciąż jednak nie jest to najgorsza opcja. 

Pamiętaj, żeby nie wybierać się do centrum własnym samochodem. Nie dość, że utkniesz w horrendalnych korkach, to ceny kilkugodzinnego postoju na miejskich parkingach zostały ostatnio bardzo podniesione.

Sztokholm - noclegi

Czy wybieramy się do Sztokholmu na weekendowy romantyczny wypad, czy na nieco dłuższe rodzinne wakacje nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem noclegu o odpowiadającym nam standardzie. W mieście znajdziemy zarówno luksusowe hotele, jak i liczne pensjonaty, hostele i kwatery prywatne do wynajęcia.

Bardzo ciekawym pomysłem w przypadku wyjazdu w kilka osób jest wynajęcie niewielkiego domku, znajdującego się bezpośrednio nad morzem. Koszt takiego przedsięwzięcia będzie wahać się od 2 do 8 tysięcy koron na dzień, w zależności od lokalizacji obiektu. Za najtańsze, ale wcale nie najgorsze jeśli chodzi o jakość, uważa się hostele - dobrze wyposażony pokój wynajmiemy już za 180 złotych za noc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej