Sydney - te miejsca musisz odwiedzić

Sydney z geograficznego punktu widzenia to miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii, z historycznego - pierwsze miasto kontynentu. To stolica stanu Nowa Południowa Walia, ale wielu traktuje Sydney jako niepisaną stolicę kraju.

Zdjęcie

Sydney Harbour Bridge - jeden z największych mostów łukowych /123/RF PICSEL
Sydney Harbour Bridge - jeden z największych mostów łukowych
/123/RF PICSEL

Sydney w pigułce:

1. Opera - niekwestionowany symbol miasta i kontynentu, położony w pobliżu dzielnicy biznesowej Sydney i Royal Botanic Garden, pomiędzy zatokami Sydney Cove i Farm Cove. Autorem projektu był duński architekt Jorn Utzon. Budowa obiektu trwała bardzo długo (1959-1973) i pochłonęła ogromne koszty, znacznie przekraczając te zamierzone. Jednak okazała się warta tego czasu i ceny. 

Swoją monumentalnością i innowacyjnością budzi podziw i niezmiennie zachwyca. Wewnątrz znajduje się ponad 1000 pomieszczeń, w tym najważniejsze: Sala Koncertowa (z największymi na świecie mechanicznymi organami), Joan Sutherland Teatr, Teatr Dramatyczny, Studio, Utzon Room, studio nagrań oraz restauracje, kawiarnie, bary. 

Reklama

Na zewnątrz opera kształtem przypomina żagle jachtów, połówki pomarańczy albo muszle - dozwolona interpretacja własna patrzącego. Opera stanowi centrum życia kulturalnego miasta, odbywają się tam koncerty, spektakle, pokazy teatralne. Jeśli nie uda nam się skorzystać z tych widowisk, to jako częściowa rekompensata, istnieje możliwość zwiedzania obiektu, łącznie z pomieszczeniami dostępnymi dla wykonawców.

2. Sydney Harbour Bridge - kolejny rozpoznawalny obiekt w Sydney. Łączy centrum i port Jackson z północnymi dzielnicami miasta. To jeden, według światowej klasyfikacji, z największych mostów łukowych. Wznoszony był prawie przez 10 lat (1923-1932). Całość konstrukcji waży ponad 52 tys. ton, z czego sam łuk około 40 tys. ton; szerokość wynosi blisko 50 metrów. 

Na moście mieści się: 8 pasów dla samochodów, 2 tory kolejowe, pas rowerowy i przejście dla pieszych. Zwiedzanie Harbour Bridge może odbywać się pieszo albo dla żądnych mocniejszych wrażeń - wspinaczkowo. Jednak wejściówki na wspinanie się po łuku mostu Bridge Climb, trzeba zarezerwować z blisko półrocznym wyprzedzeniem.

3. Katedra św. Andrzeja - to najstarsza w Australii anglikańska katedra. Neogotycki budynek zachwyca swym wyglądem. Obecnie oprócz uroczystości sakralnych, odbywają się tam koncerty.

4. Plaże w Sydney znajdują się wprost na wyciągnięcie ręki. Najpopularniejsze z nich położone zaledwie w odległości 10 km od ścisłego centrum miasta to: Bondi, Manly, Coogee. Dwie pierwsze są najpopularniejsze do surfowania dla początkujących. 

Ci, których nie przerażają ogromne fale, powinni  wybrać się na: Narvabeen i Dee. Dodatkową atrakcją są rozlokowane przy plażach piękne restauracje i klimatyczne bary. Wykwintne dania podawane w takiej scenerii chyba nigdy i nigdzie nie smakują tak jak tam (np. Apollo, Johnny Wong Dumpling Bar, MoVida Sydney Duke Bistro, Cafe Brisa).

5. Muzea - jeśli mamy parę dni na poznawanie Sydney, to zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na wizytę w muzeum. Koniecznie zwiedzić należy: Art. Galery of NSW, Australian Museum, Museum Powerhouse, Museum of Sydney.

6. Przestrzenie zielone - Sydney to miasto obfitujące w przestrzenie zielone. Ogrody botaniczne i parki zachęcają do pieszych wycieczek, jazdy na rowerze czy rolkach, biwakowania i spędzania tam wolnego czasu: Royal National Park (drugi najstarszy park narodowy na świecie), Hyde Park, Centennial Park, Ku-ring-gai Chase National Park.

Sydney to idealne miejsce do wypoczynku i relaksu w otoczeniu tropikalnej, rajskiej przyrody. Zaś mieszkańcy miasta z pewnością urzekną nas swoim optymizmem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej