​Sycylia - informacje praktyczne

Planujesz wyjazd do słonecznej Italii? Przygotowaliśmy kilka informacji dotyczących pogody i niezbędnych dokumentów oraz parę wskazówek, dzięki którym zaplanowanie wycieczki stanie się dziecinnie proste. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać, wybierając się na wakacje do tego regionu!

Zdjęcie

Cefalu, Sycylia /123/RF PICSEL
Cefalu, Sycylia
/123/RF PICSEL

Klimat i pogoda, czyli kiedy najlepiej jechać na Sycylię

Z racji, że na tej wielkiej włoskiej wyspie panuje klimat typowo śródziemnomorski, można wybrać się tam o każdej porze roku. Turystom, którzy nie przepadają za upałami, lecz nie przeszkadzają im niewielkie opady, powinni zaplanować swój wyjazd w okresie łagodnej, lecz nieco wilgotnej zimy, a ci preferujący słoneczną pogodę i nie uważający 30° Celsjusza za uciążliwą temperaturę, oczywiście w środku gorącego lata. 

Niestety Włochy są bardzo popularnym krajem, dlatego wycieczki posezonowe mają sporą zaletę - unikniemy wówczas tłumów turystów. Bardzo dobrze zwiedza się również w kwietniu, maju lub wrześniu. Sycylia jest wiosną o wiele tańsza: mniej zapłacimy za noclegi i wyżywienie, a w zamian dostaniemy możliwość podziwiania odradzającej się po zimie natury. 

Reklama

Poza tym, wyspa dobrze nadaje się na wypady weekendowe - jeżeli trafimy na tani bilet w którejkolwiek linii lotniczych, nie wahajmy się i jedźmy tam chociaż na 2 dni.

Wszystko o walucie, dokumentach i języku

Sycylia, tak jak i całe Włochy, należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Aby przekroczyć granicę nie potrzebujemy mieć ze sobą ani wizy ani paszportu - wystarczy nam ważny dowód osobisty. Ważne są jednak nie tylko dokumenty, ale również pieniądze. 

Od kilku lat obowiązującą na wyspie walutą jest euro. Mimo że na każdym kroku natrafimy tutaj na bankomat, to oprócz karty płatniczej, warto zabrać ze sobą również trochę gotówki i drobnych. Przydadzą nam się one do zapłaty za paliwo lub w mniejszych sklepach podczas wybierania pamiątek. 

Językiem urzędowym na Sycylii jest włoski, dlatego koniecznie spakujmy do plecaka także rozmówki. Znani z pogodnego usposobienia i gorącej krwi Włosi niestety nie przykładają się za bardzo do nauki innych języków - poza większymi miastami będzie nam się ciężko porozumieć nawet po angielsku.

Dojazd i wskazówki związane z transportem

Jak najszybciej dotrzeć na Sycylię, by podróż nie opróżniła doszczętnie naszych kieszeni? Najwygodniejszą opcję stanowi oczywiście samolot. Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizzair, oferują loty do Trapani i Katanii w dość przystępnych cenach. Poza sezonem koszt biletów spada nawet do 120 złotych, dlatego wybór takiego środka transportu bardzo często okazuje się najlepszy. 

Z drugiej strony, upolowanie wyjątkowej okazji to godziny spędzone na szukaniu najkorzystniejszego połączenia - tanie przeloty pojawiają się albo w najbardziej niespodziewanych momentach albo na ostatnią chwilę. Jeżeli decydujemy się na szukanie opcji "last minute", musimy mieć naprawdę żelazne nerwy! 

Dla miłośników czterech kółek mamy nieco lepszą informację - mimo że dojazd na Sycylię zajmie nam około 30 godzin i będzie wymagał skorzystania z promu, to stanowi stosunkowo wygodną alternatywę. Zawsze zostają nam również oferty przewoźników autobusowych: bezpośrednie autokary z Polski do Palermo kursują pod znakiem firm Trans-Europa oraz Agat. Za bilet w jedną stronę zapłacimy od 300 do 500 złotych, a podróż trwa nie więcej niż 45 godzin.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej