Świąteczny Wiedeń

Przed świętami Bożego Narodzenia. Wiedeń zamienia się w pachnącą, magiczną krainę pełną światełek, drewnianych chatek i bajkowych karuzeli.

Reklama

Tradycja wiedeńskiego jarmarku bożonarodzeniowego liczy już ponad siedem wieków. W okresie adwentu największe place miasta zamieniają się w czarowne targowiska, nad którymi roznosi się zapach świątecznych wypieków. W odpowiedni nastrój wprawia odwiedzających gorący poncz.

Największy pod Ratuszem

Najsłynniejszy jarmark odbywa się na placu przed Ratuszem. Na 150 stoiskach w odświętnie przystrojonych drewnianych chatkach można kupić wypieki i słodycze, ozdoby choinkowe, biżuterię oraz ceramikę artystyczną. W udekorowanym parku, przy choince gra orkiestra, a pieśni adwentowe śpiewają międzynarodowe chóry.

Tory lodowe w wiosce

Jarmark odbywa się także na niedalekim placu Maria-Theresien-Platz. Tu na ponad 70 stoiskach kupimy tradycyjne wyroby rękodzielnicze. Z kolei na terenie Starej Kliniki (Altes AKH) zbudowano wioskę świąteczną, której wielką atrakcją są dwa tory lodowe do popularnej austriackiej gry Stockschiessen.

Zabawa do stycznia

Niektóre jarmarki adwentowe po świętach przemieniają się w noworoczne. Tak jest np. przed pałacem Schönbrunn i na placu Riesenradplatz, na którym rozłożyło się wesołe miasteczko.

JOG

Informator

Do Wiednia można dolecieć (ok. 650 zł, ok. 2 godz.) albo dojechać pociągiem (ok. 200 zł, ok. 8 godz.) lub autobusem (ok. 100 zł, ok. 12 godzin).

Jarmark przed Ratuszem jest czynny do 24 grudnia codziennie od godz. 10 do 21.30 (dni powszednie), a do godz. 22 w piątki, soboty i niedziele.

W Wigilię, 24.12. stoiska są czynne w godz.10-17. Wstęp na teren jarmarku jest darmowy. Kubek ponczu kosztuje 3-5 euro.

Jarmark przed pałacem Schönbrunn do 23 grudnia jest czynny w godz. 10-21, w Wigilię do godz. 16, w święta do godz. 18.

Od 27 grudnia (jako jarmark noworoczny) zaprasza w godz. 10-18.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej