Stambuł i Ankara - dwie stolice Turcji

Trudno o dwa bardziej różne miasta. Potężny Stambuł z wielowiekową historią, politycznym znaczeniem i mnóstwem zabytków oraz do początku XX wieku prowincjonalna Ankara, miasto stosunkowo nowe, które w minionym stuleciu przeżyło gwałtowny rozwój. Łączy je w zasadzie tylko jedno - rola stolicy Turcji.

Zdjęcie

Stambuł. Hagia Sofia w nocy /123/RF PICSEL
Stambuł. Hagia Sofia w nocy
/123/RF PICSEL

Stambuł - miasto o wielu imionach i obliczach

Dawna stolica Imperium Osmańskiego nosiła wiele nazw: w starożytności była ona Bizancjum, następnie - Konstantynopolem, a od czasu powstania Republiki Turcji - Stambułem. 

To największa metropolia Turcji i jedna z największych na świecie. Jako miasto położone na dwóch kontynentach jednocześnie (w europejskiej Tracji i azjatyckiej Anatolii), wciąż pozostaje najważniejszym ośrodkiem kulturalnym i gospodarczym państwa.

Reklama

Stambuł jest miastem pełnym świątyń najróżniejszych wyznań. Najsłynniejszy zabytek sakralny dawnego Konstantynopola, Hagia Sofia, czyli Kościół Mądrości Bożej, został zbudowany w VI wieku i służył jako miejsce modlitw i koronacji bizantyjskich cesarzy. Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku został zamieniony na meczet, a obecnie pełni funkcję muzeum. 

Pełny dostojnej powagi pochodzący z XVI wieku Meczet Sulejmana to arcydzieło architektury otomańskiej. Zbudowany w XVII stuleciu Błękitny Meczet bardziej przypomina muzeum niż świątynię, ze ścisłymi obostrzeniami dla zwiedzających (łącznie z założeniem ochronnej odzieży).

Spacerując po mieście, nie sposób pominąć murów miejskich pamiętających czasy bizantyjskie. Imponująco prezentują się również Akwedukt Walensa oraz Cysterna Bazylikowa - jedna z największych w starożytnym świecie, a także średniowieczna Wieża Galata - niegdyś element fortyfikacji Konstantynopola.

Jak na miasto o długiej historii i ogromnym znaczeniu przystało, Stambuł może się poszczycić wieloma pełnymi przepychu rezydencjami, z których najsłynniejszymi są Pałac Topkapi - rezydencja sułtanów od 1453 roku - oraz Pałac Dolmabahçe - administracyjne centrum Imperium Osmańskiego w XIX i na początku XX wieku.

Do Stambułu można łatwo dotrzeć tanimi liniami lotniczymi z Polski, miasto jest też bardzo dobrze skomunikowane z resztą Turcji, a także - całego regionu.

Ankara - miasto Atatürka

Do początku XX wieku Ankara była małym miastem o starożytnych korzeniach. Sytuacja zmieniła się w 1923 roku, kiedy to Atatürk uczynił ją stolicą Turcji. Dziś Ankara jest drugim co do wielkości miastem Turcji, o trzech milionach mieszkańców, nowoczesnej architekturze i ulicach wyrysowanych jak spod linijki.

Największą atrakcją turystyczną Ankary i powodem, dla którego większość turystów przyjeżdża do stolicy Turcji, jest Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, posiadające w swoich zbiorach niezwykle bogatą kolekcję eksponatów związanych z najdawniejszymi dziejami Anatolii, w tym pamiątki bardzo istotnej dla rozwoju tego regionu cywilizacji hetyckiej. Mieści się ono w XV-wiecznym budynku starego bazaru.

Najbardziej charakterystyczną budowlą Ankary jest natomiast Mauzoleum Atatürka (Anıtkabir), zaprojektowane w 1941 roku przez Emina Onata i Orhana Arda. Mieści się ono na pilnie strzeżonym przez wojsko wzgórzu. Oprócz ciała Ojca Turków, jak nazywany jest Atatürk, spoczywają tu także doczesne szczątki drugiego prezydenta Turcji - Ismeta Inönü. 

W centrum monumentalnej budowli znajduje się potężny marmurowy sarkofag, a w bocznych jej skrzydłach umieszczono wystawy poświęcone tureckiemu bohaterowi.

Bogata historia Anatolii znajduje odzwierciedlenie w zabytkach znajdujących się w stolicy Turcji. Spacerując po starej części Ankary, odnajdziemy pamiątki najróżniejszych cywilizacji, które kwitły na tym terenie: ruiny rzymskich łaźni i świątyń, cytadela z czasów bizantyjskich, a także - średniowieczne meczety.

Na wzgórzu nad miastem góruje Ankara Kalesi - twierdza-symbol miasta.

W Ankarze działa wielkie międzynarodowe lotnisko (obsługujące także loty bezpośrednio z Polski), krzyżuje się tu sieć połączeń kolejowych autobusowych międzynarodowych i lokalnych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również