​Sri Lanka - informacje, porady, wskazówki

Jak przygotować się do wyjazdu na Sri Lankę? Czy należy zaszczepić się na tropikalne choroby? O czym pamiętać przy wyrabianiu potrzebnych dokumentów? Przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą w organizacji wakacyjnego wyjazdu i sprawią, że pakowanie się już nigdy nie będzie problematyczne.

Niezbędne dokumenty

Wybierając się na Sri Lankę, należy wcześniej złożyć wniosek o uzyskanie tzw. ETA, czyli wizy elektronicznej. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło po prostu pojechać na wyspę, by na lotnisku w Kolombo otrzymać potrzebny dokument, lecz od 2012 roku należy zadbać o to przed wyjazdem na własną rękę. Nie można zapomnieć również paszportu ważnego jeszcze co najmniej 2 miesiące od daty powrotu. 

Będzie nam on potrzebny nie tylko na granicy, ale również podczas wymiany pieniędzy w banku lub kupna karty SIM do telefonu.

Reklama

Podróż na Sri Lankę - kiedy, jak i za ile?

Wycieczkę najlepiej zaplanować na okres przypadający między grudniem, a marcem. Na Sri Lance panuje wówczas lato i mamy pewność, że pogoda będzie słoneczna i idealna do zwiedzania lub leżenia plackiem na jednej z pięknych plaż. Z drugiej strony są to miesiące, w których do kraju zjeżdża się najwięcej turystów. Jeżeli więc mamy dość tłumów, warto pojechać na wakacje w okolicach października lub wiosną. 

Mimo że w południowej części wyspy możemy wówczas trafić na ulewne, przyniesione przez monsuny deszcze, to wyjazd i tak okaże się udany. Brak natrętnych tłumów ułatwi poznanie sympatycznych mieszkańców Sri Lanki i ich niezwykłej orientalnej kultury. 

Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń z lotniskiem w Kolombo, lecz wystarczy jedna przesiadka w jednej z europejskich stolic lub w Azji, by względnie szybko dostać się na wyspę. Bilety nie należą do najtańszych, kosztując zazwyczaj parę tysięcy złotych. Warto zorientować się więc w aktualnych promocjach i wycieczkach last-minute - cena może wówczas spaść nawet do 1000 zł!

Waluta

Obowiązującą w kraju walutą jest rupia, dzieląca się na 100 centów. W każdej większej miejscowości znajdziemy bankomaty i banki, w których będziemy mogli kupić miejscowe pieniądze za euro lub dolary. Podobne usługi oferują również niewielkie budki, jubilerzy i recepcje hoteli. 

Może się nawet okazać, że proponowany przez nich kurs jest lepszy niż ten w bankach, a sama transakcja nie wymaga aż tylu formalności i pokazywania dokumentów. Podczas wycieczki, warto mieć ze sobą więcej lokalnych banknotów, co ułatwi nam płacenie w mniejszych sklepach i restauracjach, bez martwienia się o ich wymianę.

Szczepienia i zdrowie

Mimo że na Sri Lance nie występują zagrożenia epidemiologiczne, to przed wyjazdem warto udać się do lekarza i zapytać go o medyczną poradę. Zaleca się bowiem wcześniejsze szczepienie na WZW A, WZW B, błonicę i tężec. Pamiętaj, by zabrać ze sobą odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Sri Lanka - dodatkowe informacje

Podróżowanie na terenie kraju ułatwiają bardzo tanie autobusy. Niestety, ich cena bardzo często jest współmierna do jakości - zardzewiałe i podniszczone maszyny wyglądają, jakby funkcjonowały bez przerwy od kilkudziesięciu lat. Malownicze okazują się również przejazdy pociągiem między porośniętymi plantacjami herbaty wzgórzami. 

Świetna atrakcja również dla dzieci! Sama Sri Lanka zaskakuje nie tylko wszechobecną wschodnią kulturą, ale także pozytywnym nastawieniem do odwiedzających ją turystów. Niemal wszędzie porozumiemy się w języku angielskim, a miejscowi chętnie pomogą nam rozwiązać wszelkie, nie tylko komunikacyjne, problemy.

Jeżeli szukasz idealnego na wakacje miejsca, rozważ wyjazd na tą piękną, zachwycającą unikalną przyrodą i pięknymi zabytkami wyspę!

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej