Spacerem po Egerze

Położony w otoczeniu malowniczych Gór Bukowych węgierski Eger kusi kąpielami w gorących źródłach i winem z Doliny Pięknej Pani. Ale to nie wszystkie atrakcje!

Zdjęcie

Średniowieczne miasto Eger /123/RF PICSEL
Średniowieczne miasto Eger
/123/RF PICSEL

Termy i kąpieliska

Na początku XX wieku, gdy w okolicach Egeru poszukiwano ropy naftowej, odkryto wody termalne. Wkrótce wokół gorących źródeł powstały baseny i kąpieliska, ściągające na Węgry wielu turystów. Dla mieszkańców popołudnie w gorącej wodzie jest częścią życia.

W mieście Położony w miejskim parku kompleks Termal Eger istnieje od 1932 r. Niedawno odnowiony, dysponuje siedmioma basenami. Najbardziej oblegane są te z wodą delikatnie radonową o temp. 28 st. C z oraz z siarkową o temp. 37 st. C. Dzieci mogą szaleć w Zamku Wodnym – basenie o głębokości 30-130 cm i temp. wody 30 st. C (więcej na: www.egertermal.hu).

Reklama

W okolicy Egerszalok pod Egerem reklamuje się jako węgierskie Pamukkale – gorąca woda spływa po białych wapiennych skałach. W pobliskim Demjen stworzono największy w Europie basen w jaskini z gigantyczną zjeżdżalnią. W Miszkolcu-Tapolcy termy to właściwie wodne drogi prowadzące przez jaskinie. Spis kąpielisk znajdziesz na www.forum.wegierskie.com

Przewodnik turysty

Choć nie jest dużym miastem, bo w ciągu jednego dnia można zobaczyć najważniejsze miejsca, Eger warto odwiedzić, ponieważ potrafi zachwycić i... zadziwić. Znajduje się tu druga co do wielkości świątynia w kraju. Latem można w niej posłuchać koncertów organowych. W mieście stoi też minaret.

To pozostałość po meczecie. Ma 40 metrów wysokości i na szczyt prowadzi 97 schodów. Jednak najciekawszym budynkiem w Egerze jest Liceum. Imponuje kunsztownie zdobioną biblioteką. Najbardziej jednak zdumiewa wieża z camerą obscurą, czyli urządzeniem, które przez dziurę w dachu ściąga obraz urokliwych okolic miasta.

Dolina Pięknej Pani

Węgrzy mówią, że nie pozna ich kraju ten, kto nie napije się wina wprost z beczki w Dolinie Pięknej Pani (niegdyś trunek sprzedawano na... hausty). To faktycznie miejsce niezwykłe. Działa tu kilkadziesiąt winiarni, których wejścia wbudowane są w zbocza otaczających wzgórz.

Samych tylko piwniczek w skałach jest prawie 200, ale nie we wszystkich przechowuje się trunki. A skąd się wzięła Piękna Pani? Egerczycy twierdzą, że w ich Dolinie każda kobieta staje się piękna... Zapewne jednak w ten sposób upamiętniono dawną właścicielkę terenu – jej pomniczek stoi na początku szlaku.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej