​Sorrento - odkryj tajemnice południowych Włoch

Co kryją wzgórza zatoki Neapolitańskiej? Niepowtarzalne widoki, ogrom starożytnych zabytków, a może piaszczyste plaże z gorącym morzem? Okazuje się, że wszystko z wyżej wymienionych! Daj się zachwycić tym niezwykle pięknym rejonem południowych Włoch i wybierz się na wycieczkę do Sorrento. To idealne miejsce zarówno na rodzinne wakacje, jak i romantyczny wypad we dwoje.

Kilka słów o okolicy

Mogłoby się wydawać, że prowincja, w której położone jest Sorrento przyciąga turystów jedynie atrakcjami jej największego miasta - Neapolu. Nic bardziej mylnego! Nieduże miasteczko, które być może już niedługo stanie się celem twojego wymarzonego wyjazdu, oferuje przyjezdnym przede wszystkim ogromne ilości pięknych widoków. 

Spacery wokół Sorrento to okazja do zobaczenia naprawdę niepowtarzalnej okolicy, a gdziekolwiek się rozejrzysz, roztoczy się przed tobą malownicza panorama nadmorskich wzgórz. Spośród nich wyróżnia się wulkan Wezuwiusz, znany przede wszystkim z wybuchu, który w 79 roku n.e. zniszczył leżące u jego podnóża Pompeje. 

Reklama

Dziś wciąż aktywna góra czeka w uśpieniu na swój moment, by znów wywołać panikę u 3 milionów ludzi zamieszkujących w jej pobliżu. Tym razem jednak nowoczesne systemu monitoringu, przy których pracują sztaby naukowców, powinny ostrzec okolicę w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Możemy tylko mieć nadzieję, że nic złego nie wydarzy się podczas naszej wycieczki.

Atrakcje Sorrento

Co warto zobaczyć wybierając się do centrum miasteczka? Przede wszystkim główny plac starówki Piazza Tasso, gdzie znajduje się pomnik słynnego XVI-wiecznego poety o tym samym nazwisku. Koniecznie trzeba przespacerować się po porcie, w którym cumują niewielkie łódki i promy na pobliską wyspę Capri. To właśnie na wybrzeżu umiejscowiono większość luksusowych hoteli, restauracji z lokalnymi specjałami i uroczych kawiarenek. 

Malutkie kamieniczki, w których powstały wszystkie te lokale, są wybudowane w charakterystycznym nadmorskim stylu - warto zwrócić na niego uwagę, szwendając się wąskimi uliczkami centrum. Więcej o miejscowej kulturze i sztuce dowiemy się w muzeum Correale di Terranova z wystawami poświęconymi malarstwu, lokalnym wyrobom z drewna i przedmiotom znalezionym podczas wykopalisk. 

Spacerując największą ulicą Sorrento zwaną Corso Italia dotrzemy zaś do XIV-wiecznego gmachu katedry, stanowiącego symbol miasta, i greckiej bramy Marina Grande. Sympatycy architektury sakralnej powinni rzucić okiem jeszcze na XIII-wieczny klasztor.

Relaks na plaży

Po zwiedzaniu najlepiej wybrać się na wybrzeże, by nieco odpocząć na wąskich, lecz licznych plażach. Niestety większość z nich należy do lokalnych hoteli (nie będąc ich gośćmi nie zostaniemy wpuszczeni nad wodę) lub za dostęp do morza trzeba zapłacić (nawet 20 euro za osobę!). Aby móc więc w pełni poczuć uroki pięknej pogody i nacieszyć się sportami wodnymi czy opalaniem, warto wybrać się na plaże poza miasteczkiem. 

Kilkanaście kilometrów nie robi wielkiej różnicy, szczególnie gdy poruszamy się samochodem, a możemy uniknąć nie tylko niepotrzebnych wydatków, ale również tłumów turystów. Plaże w Sorrento w sezonie są bowiem oblegane przez tysiące ludzi.

Wezuwiusz - w okolicy jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów świata

Położony nad zatoką Neapolitańską Wezuwiusz od setek lat fascynuje mieszkających w jego pobliżu ludzi i przyjezdnych z całego świata. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych, ale zarazem bardzo niebezpiecznych atrakcji regionu. Jak dostać się w pobliże wulkanu? 

Najłatwiej dojechać do niego zjeżdżając z autostrady A3 na wąską lokalną drogę, prowadzącą do przygotowanego specjalnie dla turystów parkingu. Tam zostawiamy samochód, a sami kierujemy się, zgodnie z oznaczeniami, w kierunku krateru i głównego wierzchołka. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na okolicę i leżące w dole Sorrento. Między pobliskimi miejscowościami kursuje także kolejka wąskotorowa, korzystając z której również dostaniemy się bardzo blisko Wezuwiusza.

Włochy - informacje turystyczne, dojazd

Do południowych Włoch, w których znajduje się Sorrento najłatwiej jest dojechać samochodem. Świetna infrastruktura drogowa tego gorącego kraju sprzyja nawet długim podróżom - miłośnicy czterech kółek na pewno będą zachwyceni stanem i ilością autostrad. Jest jednak jeden minus - wszystkie szybkie drogi są płatne, dlatego może się okazać, że bardziej niż skorzystanie z nich, opłaci się nam przejazd naokoło. 

Warto w związku z tym pamiętać również o posiadaniu przy sobie gotówki euro, najlepiej w banknotach. Pieniądze przydadzą się zarówno na bramkach, jak i na stacjach benzynowych, które nocą są samoobsługowe (trzeba skorzystać ze specjalnych automatów). Aby dostać się do Sorrento można wybrać także samolot, który wyląduje na jednym z kilku międzynarodowych lotnisk znajdujących się głównie w większych miastach. Jednak opcja ta nie należy do najwygodniejszych - trzeba wtedy wziąć pod uwagę również przejazd pomiędzy lotniskiem, a celem naszej wycieczki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej