Soczi. Miejsce najdroższych igrzysk

Kiedy w lipcu 2007 roku wybrano kandydaturę Soczi do organizacji tegorocznych zimowych Igrzysk Olimpijskich, uradowany Władimir Putin zapowiadał, że wyda na przygotowania 12 miliardów dolarów. Kwota wtedy wydawała się astronomiczna. Dziś już wiadomo, że została kilkakrotnie przekroczona.

Ciekawostką jest też to, że Soczi to najcieplejsze miejsce w całej Rosji. Na łagodny klimat wpływ ma bliskość Morza Czarnego. Latem kwitną tu drzewa pomarańczowe i cytryny. Ale już 50 kilometrów w głąb lądu zaczyna się pasmo gór Kaukazu.

Reklama

Z nadmorskiej równiny, na której znajdują się najważniejsze obiekty sportowe, takie jak stadion olimpijski, areny hokejowe czy centrum curlingu, wybudowano 48-kilometrową autostradę, która prowadzi w góry na Czerwoną Polanę (Krasnaja Polana), do serca zimowej krainy. Tu wytyczone zostały trasy narciarskie, postawiono skocznie.

Teren, na którym znajduje się dzisiejsze Soczi, od VI do XV wieku, należał do Abchazji. Od wieku XV był kontrolowany przez Imperium osmańskie, a w 1829 roku, w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej przypadł Rosji. Miasto zostało założone w 1838 jako Fort Aleksandria. Nazwa Soczi pojawiła się 100 lat temu od nazwy rzeki, nad którą leży.

Tyle historii. Warto przy tej okazji dodać, że krótki filmik reklamujący igrzyska, nakręcił młody polski reżyser Tomasz Bagiński, nominowany przed laty do Oscara za animację komputerową Katedra.

Soczi i gadżety

Igrzyska to okazja do zaprezentowania pomysłowych gadżetów związanych z danym krajem i regionem. Już 2 lata temu rosyjska poczta wyemitowała serię okolicznościowych znaczków. Również tradycyjna matrioszka zyskała nową szatę, zaś w symbolu imprezy znalazły się góry i morze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej