Słynne sanktuaria w Europie

Miejsca te słyną z łask, uzdrowień, zabytków architektury i pięknego otoczenia. Przedstawiamy trzy najsłynniejsze. Jedno w Polsce, dwa na zachodzie naszego kontynentu.

Sanktuarium Matki Bożej GietrzwaŁdzkiej

Malowniczo położony na Warmii i Mazurach Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem objawień maryjnych, uznanym przez Kościół. W 1877 roku Matka Boska niemal całe lato ukazywała się dwóm dziewczynkom.

Był to okres prześladowań wiernych przez pruskiego zaborcę. Maryja za pośrednictwem dzieci prosiła o odmawianie różańca. Obiecała, że jeśli ludzie jej posłuchają, złe czasy przeminą.

Reklama

Znajdziecie się bliżej wydarzeń sprzed 136 lat, gdy staniecie pod kapliczką z fragmentem drzewa, nad którym ukazywała się Maryja. Potem aleją grabów dojdziecie do źródełka z cudowną wodą, by wreszcie zachwycić się Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Jej wize runek (obraz z XVI w.) w ołtarzu głównym został w 1967 r. koronowany przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Karola Wojtyłę.

Dziś do Matki Boskiej pielgrzymuje milion osób rocznie. Jeśli po pobycie w sanktuarium zapragniecie kontaktu z warmińską naturą, wybierzcie się nad jezioro Narie. Pięknie tam i bardzo cicho…

San ktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Pewnie każda z nas słyszała o trzech tajemnicach fatimskich. 13 maja 1917 r. Matka Boska przekazała je trójce dzieci. Tam, gdzie się im ukazała, stoi Kaplica Objawień, a nieopodal – San ktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

W obu tych miejscach odbywają się msze. Wierni, których trapią choroby, kupują wota z wosku i spalają je w specjalnym piecu. Czynność ta, wspomagana modlitwą, przynosić ma ulgę w cierpieniu.

Każdego wieczora, od wiosny do jesieni, świątynie toną w blasku świec. To pielgrzymi podążają z lampionami w procesji światła. A gdy wyjeżdżają z Fatimy, machają na pożegnanie białymi chusteczkami. Taki tu zwyczaj.

Sanktuarium w Lourdes

W miejscowości u podnóża Pirenejów Maryja ukazała się w 1858 r. Również dziecku, 14-letniej Bernadecie. Z czasem powstał tam kompleks świątyń, z których największa jest Bazylika Niepokalanego Poczęcia.

Jej 70-metrową wieżę dostrzeżecie z odległości kilku kilometrów. Obok znajduje się Bazylika Różańcowa. Cudem architektury okrzyknięto podziemną Bazylikę Piusa X. Ma kształt odwróconej łodzi, rozświetlają ją obrazy ze szkła.

Lourdes też ma swoje cudowne źródło, które popłynęło za sprawą Maryi. Wodę przynoszącą – jak wierzą wierni – ulgę w chorobach można nie tylko czerpać do butelek, lecz także się w niej zanurzyć (zbudowano specjalne zbiorniki).

Cudowna woda wypływa z groty Missabielle. To tu ukazywała się Matka Boska. Dziś w grocie znajduje się jej figurka. Cała w bieli. Taką Maryję widziała Bernasia...

Dodatkowe informacje

Dla udających się do Gietrzwałdu: Nocleg w Domu Pielgrzyma. Nr tel.: (89) 512 31 02 (lub 07). Kwatery w okolicy: www.mazury-zachodnie.pl.

Dla jadących do Fatimy i Lourdes: 14-dniowa pielgrzymka autokarowa do zachodnioeuropejskich sanktuariów, m.in. Fatimy i Lourdes, kosztuje ok. 3 tys. zł od osoby. Inf.: www.pielgrzymek.pl.

Msze w fatimskiej Kaplicy Objawień: www.santuario-fatima.pt. W Lourdes: http://fr.lourdes-france.org/tv-lourdes/.

W koronie figury Matki Boskiej Fatimskiej (znajduje się w sanktuarium) umieszczono pocisk, który 13 maja 1981 r. ugodził Jana Pawła II.

Obraz Matki Boskiej, nazwanej Madonną Piastunką, jest w świątyni odsłaniany codziennie. Ma to miejsce ok. godz. 7. Gdy wizerunek w srebrnej sukni powoli ukazuje się wiernym, grzmią fanfary.

Świątynię w Lourdes najlepiej widać z wieży 1000-letniego zamku. U jego stóp – urokliwy ogród botaniczny.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej