​Słoweńskie miasta - atrakcje Mariboru i wybrzeża

Słowenia to nie tylko Lublana! Ten niezwykle różnorodny kraj może pochwalić się sporą ilością atrakcji turystycznych, które koniecznie należy zobaczyć podczas wymarzonego urlopu. Chciałbyś złapać trochę słońca na wybrzeżu? A może marzysz o długich spacerach wzdłuż średniowiecznych fortyfikacji? Albo nawet masz ochotę na kilka godzin w interesującym muzeum? To wszystko, a nawet wiele więcej zapewnią ci właśnie słoweńskie miasta!

Zdjęcie

Klimatyczny Maribor /123/RF PICSEL
Klimatyczny Maribor
/123/RF PICSEL

Magiczny klimat Alp

Gdzie koniecznie trzeba się udać, by w pełni poczuć górski słoweński klimat? Oczywiście do Goricy! Położona na włoskiej granicy miejscowość przyciąga turystów przede wszystkim... socjalistycznymi wspomnieniami. Nie brzmi to może zbyt interesująco, lecz jesteśmy pewni, że u niejednej osoby wywoła nostalgiczny nastrój. 

Poza tym, architektura Goricy jest nieco odmienna od tej komunistycznej, znanej z Polski - znajdziemy tam dużo terenów zielonych, a nawet urokliwy zamek. To świetna opcja szczególnie dla miłośników dwóch kółek, gdyż okolica słynie z bardzo sympatycznych ścieżek rowerowych. 

Reklama

Warto również wybrać się na Świętą Górę, położoną na północ od Nowej Goricy - na szczycie zachwyci nas nie tylko franciszkański kościół, ale także przepiękna panorama gór. Poza tym obie te miejscowości stanowią świetną bazę wypadową dla wszystkich miłośników wspinaczki i długich pieszych wędrówek po górach.

Urokliwe wybrzeże Adriatyku

A teraz czas na propozycję dla amatorów leniuchowania na plaży i zabytków historycznych! Piran to nieduże miasto położone na słoweńskim wybrzeżu, znane jako miejsce urodzenia skrzypka Giuseppe Tartini. Nieco włoskie z klimatu, swoimi wąskimi uliczkami przypomina Wenecję - ale wystarczy krótki spacer, by zauważyć jego oryginalność i unikatowość. 

Ze swoją malutką starówką, położoną na półwyspie i średniowiecznymi murami stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Słowenii. Błękit Adriatyku, czerwone dachy domów, lśniący bielą plac Tartiniego... Całość robi naprawdę duże wrażenie. 

Drugą miejscowością na naszej nadmorskiej liście jest oczywiście portowy Koper. Położony na półwyspie Istria ma jeszcze korzenie starożytne - został bowiem założony przez Greków. Koniecznie zobaczmy tutaj zabytkowe centrum i jedyny na terenie Słowenii funkcjonujący port.

Inne interesujące miejsca: Maribor, Kamnik i Celje

Zamiast znów wybierać się do Lublany, ciekawiej będzie odwiedzić drugie co do wielkości słoweńskie miasto, czyli Maribor. Malownicza dolina rzeki Drawy, w której zlokalizowana jest ta wyjątkowa metropolia, jeszcze uatrakcyjnia okoliczny krajobraz. Samo centrum miasta słynie nie tylko z historycznych zabudowań, ale także świątyń, z katedrą św. Jana Chrzciciela i bazyliki św. Marii Matki Litościwej na czele. 

Atrakcją, której zdecydowanie nie możemy ominąć jest również mariborski zamek oraz słynne na cały świat winnice - nie zapomnijmy również skosztować przepysznych tutejszych wyrobów alkoholowych! 

Drugą nasza propozycję stanowi położony na północ od stolicy Kamnik. Urocza zabudowa, spacerowy deptak, a także znajdujące się tuż za miastem ruiny twierdzy to atrakcje na kilka godzin zwiedzania. 

I ostatnia, lecz wcale nie najmniej ciekawa miejscowość, czyli Celje. To właśnie tutaj niegdyś zamieszkiwała rodzina książęca, której herb można podziwiać obecnie w godle kraju. Niestety z wielkiej fortecy ostały się tylko pozostałości, lecz mimo wszystko warto rzucić okiem zarówno na nie, jak i na habsburską architekturę centrum wraz z promenadą.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej