​Słowenia - największe atrakcje i zabytki

Chorwacja, Grecja czy znowu Włochy? Zamiast w kółko odwiedzać te same, najbardziej zatłoczone turystyczne kurorty, może lepiej i ciekawiej będzie odkryć zupełnie inną twarz południowej Europy? Polecamy ci niezapomnianą wyprawę do Słowenii - kraju jaskiń, barwnej kultury i niezliczonej ilości historycznych zabytków. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie w tym wyjątkowym, górzystym regionie!

Zdjęcie

Panoramiczny widok z Lublany /123/RF PICSEL
Panoramiczny widok z Lublany
/123/RF PICSEL

Pogoda i sezon, czyli kiedy najlepiej jechać do Słowenii

Słowenia położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, w związku z czym odwiedzający ją turyści mogą cieszyć się pięknym, długim latem i łagodną zimą. Pogoda zależy również od dokładnego położenia geograficznego konkretnych regionów - na południu i zachodzie lipiec i sierpień potrafią być bardzo gorące, natomiast w obszarach górskich w ferie na pewno zmarzniemy! 

Ale właśnie dlatego Słowenia stanowi tak wyjątkowy cel urlopu - idealnie nadaje się zarówno do wakacyjnego wypoczynku nad morzem czy na łonie natury, jak i zimowego śnieżnego szaleństwa na jednym z licznych stoków. 

Reklama

Sezon letni rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu, a na nartach można śmigać już od końca października. Warto jednak podkreślić, że rzadko natrafimy tu na uciążliwe tłumy turystów i poza Lublaną kraj jest raczej mało znany i odwiedzany tylko przez prawdziwych pasjonatów.

Zwiedzanie Lublany

Jeżeli nigdy wcześniej nie byłeś w słoweńskiej stolicy, koniecznie powinieneś nadrobić zaległości! Największe miasto w kraju może poszczycić się niezliczoną ilością gmachów kultury i nauki, setką intrygujących zabytków, pamiętających jeszcze mroki średniowiecza, a także ogromnym, górującym nad całością zamkiem. 

Nasz spacer rozpoczniemy jednak od  Prešeren Trgu, czyli jednego z najważniejszych placów starówki. To tam znajdziemy pomnik ojca narodu słoweńskiego - Franza Prešerena, a także, mając szczęście, natrafimy na jeden z regionalnych festiwali bądź koncertów. Następnie skierujmy się ku potrójnemu mostowi, by odwiedzić znajdujące się po drugiej stronie rzeki obiekty - katedrę oraz ratusz. 

Piękna panoramę okolicy będziemy mogli podziwiać z zamkowej wieży, lecz niestety do zwiedzania otwarto jedynie kilka komnat twierdzy. Jeżeli jesteś miłośnikiem historii, koniecznie rzuć okiem również na łączący dwie części Lublany most ze smokami i budynek miejscowego Uniwersytetu. A na koniec specjalna propozycja dla zakochanych - wzgórze  Rožnik w Parku Tivoli to idealne miejsce na romantyczną przechadzkę!

Najciekawsze miejsca w Słowenii

Gdzie należy się wybrać podczas pełnej przygód wycieczki po tym przepięknym kraju? Koniecznie nad morze! Mimo że Słowenia graniczy z wodą tylko niewielkim procentem swojej granicy, to położone na wybrzeżu miasta są naprawdę przeurocze. Koper, nieduża osada portowa, to idealny cel krótkiego wypadu - świetnie nadaje się na spacer, szybkie pamiątkowe zakupy i lody na Titov Trgu, czyli swoim słynnym placu. 

Warto także zajrzeć do malutkiego Piran, znanego z pozostałości imponujących fortyfikacji i murów obronnych oraz sympatycznej starówki. W centrum kraju kusi nas natomiast nieskończenie wiele bardziej ekstremalnych propozycji. W Słowenii nie można bowiem ominąć... nieziemskich jaskiń krasowych z wielkimi stalaktytami i setkami przystosowanych do potrzeb turystów tras zwiedzania. 

Oczywiście numerem jeden jest Jaskinia Postojna, lecz odwiedzana przez tak wielu ludzi grota, niestety straciła swój unikatowy charakter. Jeżeli więc szukamy nieco bardziej dzikiego miejsca, wybierzmy się do Skocjanskiej Jamy - niezapomniane wrażenia gwarantowane! I jeszcze parę słów o jeziorach: to w miejscowości Bled jest absolutnie wyjątkowe, a położony na niewielkiej wysepce kościół stanowi wręcz "pocztówkowy" widok. Godne uwagi!

Aktywny wypoczynek

Nasz krótki przewodnik zakończymy kilkoma wskazówkami dotyczącymi aktywnego wypoczynku. Może się wydawać, że Słowenia to raczej kraj dla miłośników zwiedzania, a nie sportów, ale uwaga! Pozory lubią mylić. Górskie tereny Alp Julijskich idealnie spełniają potrzeby amatorów wspinaczki, a także długich pieszych wędrówek. 

Do wyboru mamy kilkudniowe zdobywanie bardzo wysokich szczytów (m.in. Triglav) lub spacery na Golicę czy któreś z innych, niższych wzniesień. Na słoweńskich rzekach świetnie się raftinguje i pływa - wiele możliwości oferuje również wybrzeże, gdzie oprócz kajaków czy żeglarstwa, możemy spróbować swoich sił w windsurfingu. A zimą oczywiście śnieżne szaleństwo na stokach! Miłośnicy nart i snowboardu na pewno nie będą się tu nudzić.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej