Słowenia. Co warto zobaczyć?

Są tu potężne góry z fantastycznymi jaskiniami, niewysokie wzgórza porośnięte winnicami i cudowne wybrzeże Adriatyku. Ten niewielki kraj naprawdę wart jest odwiedzin.

Zdjęcie

Widok z zamku w miejscowości Piran /123/RF PICSEL
Widok z zamku w miejscowości Piran
/123/RF PICSEL

Stolicą Słowenii jest Lublana. Usytuowana w samym sercu kraju, otoczona jest górami. U stóp wzgórza zamkowego rozpościera się malownicze stare miasto. Na Rynku dominuje katedra. Główne jej drzwi są wykonane z brązu. Ukazują 1250 lat chrześcijaństwa i zostały pobłogosławione przez św. Jana Pawła II, który odwiedził Słowenię w 1996 r. Symbolem Lublany jest smok.

Według legendy groźny stwór zamieszkiwał wzgórze na rzeką Lublanicą. Pokonali go mityczni Argonauci podczas wyprawy po złote runo. Na pamiątkę tego wydarzenia smok trafił do herbu miasta. Jego wizerunek zdobi wiele budynków, a 4 stwory przysiadły na moście.

Reklama

Wybrzeże Adriatyku i jezioro w Alpach

Słoweńskie wybrzeże ma zaledwie 47 km długości. Ciągnie się od granicy Włoch po Chorwację.

Portoroż. To największy słoweński kurort. Wiele osób przyjeżdża tu dla piaszczystej plaży, która jest ewenementem nad kamienistym Adriatykiem. W Terme Palace można skorzystać z kąpieli błotnych wspomagających leczenie reumatyzmu.

Koper. W największym mieście słoweńskiego wybrzeża życie tętni na... dziewiętnastu rynkach i placach. Stare centrum miasta położone jest na dawnej wyspie, która została sztucznie połączona z lądem.

Piran. Położony na wydłużonym, skalistym cyplu, daleko wybiega w morze. Na końcu miasteczka stoi kamienna latarnia morska, do dziś wskazująca drogę żeglarzom. Kiedyś stale płonął w niej ogień, stąd nazwa osady: od słowa „pire” (tzn. ogień).

Bled. Szmaragdowe jeziorko w Alpach z wyspą pośrodku, na której stoi kościół, wygląda bajkowo! W dawnych wiekach oddawano tu cześć bogini miłości Živie. Dziś w kościółku Maryi Wspomożycielki znajduje się dzwon z 1543 r., w który koniecznie trzeba uderzyć, aby spełniły się nasze najskrytsze życzenia.

Jaskinie

Płaskowyż Kras słynie z jaskiń. Korytarze Postojnej mają 20 km. Tylko tutaj żyje bezoki płaz, zwany ludzką rybą.

Więcej na: www.postojnska-jama.eu. Środkiem największej Szkocjańskiej jaskini płynie rzeka, tworząca najgłębszy na świecie (100-metrowy) podziemny wąwóz.

Więcej na: www.park-skocjanske-jame.si. Co ciekawe – to właśnie od jaskiń na Krasie wszystkie obszary na świecie ukształtowane przez wodę i wiatr noszą nazwę zjawisk krasowych.

Saliny

Pomiędzy Słowenią a Chorwacją, w płytkiej zatoce do dziś pozyskuje się sól morską.

Portoroż

W mieście jest przystań jachtowa otoczona ogrodami kwiatowymi.

Lublana

Zbudowany na początku XX wielu Most Smoka zdobi bohater legendy.

Bled

Na kamienną dzwonnicę prowadzi 99 schodów. Widok z góry wynagradza trud wspinaczki.

Szkocjańska

Do pokonania są ponad 3 km i 400 schodów. Rzekę przekracza się po wiszącym mostku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Roztoczańskie szumy - nasz nowy cud natury

    Odgłosy wody spadającej po kamiennych przełomach słychać na kilkaset metrów, dlatego te kaskadowe wodospady nazywane są szumami. Znajdują się w gminie Susiec na rzece Tanwi. więcej