​Skopje - przewodnik, atrakcje, wskazówki

Tajemnicza macedońska stolica oferuje turystom o wiele więcej, niż można by się spodziewać. Niezwykłe zabytki i pozostałości starożytnych budowli po dziś dzień zachwycają zainteresowanych historią podróżników. Poznaj Skopje - miasto z duszą.

Kilka słów o mieście

Położone na północy Macedonii Skopje stanowią centrum gospodarcze i kulturalne kraju. Historia miasta sięga starożytności i warto poznać chociaż jej zarys, by móc w pełni zrozumieć bogate tradycje tych ziem. Pierwsi na okolicznych terenach osiedlili się Ilirowie, budując niewielką, lecz znaczącą osadę Scupi. Gród przechodził z rąk do rąk, rozkwitając pod panowaniem rzymskim i bizantyjskim, a następnie stając się przedmiotem sporu między Bułgarią a Serbią. 

Niemal pięć wieków Skopje władali Turkowie, a w 1945 roku miasto zostało włączone do Jugosłowiańskiej Socjalistycznej Republiki Macedonii. Po rozpadzie kraju, ustanowiono je stolicą Republiki Macedonii i tę funkcję pełni do dziś. Różnorodna kultura, z którą miało styczność miasto, odcisnęła głęboki ślad na jego tradycji i historii. Warto również dodać, że to właśnie tutaj urodziła się Matka Teresa z Kalkuty. Miejsce ma więc nie tylko znaczenie turystyczne, ale również pielgrzymkowe.

Reklama

Atrakcje Skopje

Co warto zobaczyć, wybierając się na wakacje do Skopje? Stolica oferuje nam wiele atrakcji, dlatego warto wiedzieć, które z nich są najbardziej warte obejrzenia. Zacznijmy od centrum. Plac Macedonia z imponującym pomnikiem Aleksandra Macedońskiego stanowi środek miasta, wokół którego rozwija się nowoczesny plan zabudowy. 

Według idei ukrytej pod nazwą "Skopje 2014" okolica ma zostać uzupełniona w gmachy kulturalne, rządowe i miejsca użyteczności publicznej. Podczas zwiedzania stolicy, najbardziej interesująca wciąż jest jednak jej starsza część. Dużo zniszczeń przyniosło trzęsienie ziemi z 1963 roku, lecz szczęśliwie wielu budowlom udało się ocaleć. Spacer warto zacząć od ruin antycznego grodu Scupi i dominującej nad okolicą twierdzy Skopsko Kale, w której wciąż trwają badania archeologiczne.

Odnaleziono tam wyraźne ślady cywilizacji bizantyjskich i rzymskich, a także tropy mogące wskazywać na to, że tereny zamieszkiwano już w czasach neolitu. Równie godny uwagi jest akwedukt, wzniesiony prawdopodobnie przez Rzymian, który dostarczał wody dla całego miasta. Najważniejszy zabytek prawosławny w Skopje stanowi za to cerkiew świętego Zbawiciela, kryjąca wewnątrz unikalne skarby tradycji wschodniej.

Najważniejsze muzea

Miłośnicy historii koniecznie powinni udać się do wielkiego Muzeum Macedonii, którego zbiory pozwalają na dogłębne poznanie tradycji i obyczajów mieszkańców Skopje. W nowszej części miasta odnaleźć można również Muzeum Matki Teresy z wystawami poświęconymi tej niezwykłej postaci oraz Muzeum Naukowo-Przyrodnicze, stanowiące atrakcję głównie dla dzieci.

Podróż do Skopje

Do macedońskiej stolicy najłatwiej wybrać się samolotem. W pobliżu Skopje położony jest międzynarodowy port lotniczy, na którym lądują maszyny wielu europejskich przewoźników. Niestety, wciąż brakuje bezpośrednich kursów z Polski, dlatego startując z Warszawy lub Krakowa nie unikniemy przesiadki w Belgradzie, Istambule lub Wiedniu. 

Bilety nie należą do najtańszych, lecz dokonując rezerwacji odpowiednio wcześniej lub korzystając z jednej z wielu promocji, mamy szansę upolować kilka w naprawdę niskich cenach. Do Skopje można wybrać się również samochodem (mimo że stan macedońskich dróg może rozczarować) lub koleją z Bułgarii lub Albanii.

Macedonia - informacje praktyczne

Obowiązującą w kraju walutą jest denar (około 7 groszy). Wybierając się na wycieczkę do Macedonii, na pewno zaskoczą nas bardzo niskie ceny, szczególnie te żywności. Państwo nie należy do bogatych, a wszelkie wpływy z turystyki przeznaczane zostają na rozbudowę stolicy.

Planując podróż do Skopje obywatele Polski nie potrzebują martwić się o wizę. Jedyny niezbędny dokument, który musimy pokazać na granicy, to paszport. Macedończycy ściśle przestrzegają za to obowiązku meldunkowego - przy każdym pobycie dłuższym niż 3 dni, należy udać się na komisariat policji i zgłosić adres, pod którym mieszkamy. Wynajmując pokój w hotelu lub pensjonacie, jego właściciele powinni wypełnić ten obowiązek za nas.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również