​Skalne Miasto w Czechach

Bajeczne formy ukształtowania terenu znajdujące się w Czechach od lat przyciągają turystów z całego świata. Skały Adrszpasko-Teplickie to największy takiego rodzaju kompleks skalny, o powierzchni około 1800 ha. Odkryj jego tajemnice!

Jak powstały te niezwykłe skalne formy?

Skały Adrszpasko-Teplickie są masywem górskim, położonym w obrębie Gór Stołowych, na południe od Kotliny Broumovskiej. Wokół tych unikalnych skalnych tworów powstał rezerwat przyrody, który stanowi wielką atrakcję dla turystów z całego świata. W jaki sposób formują się tak niepowtarzalne kamienne kształty?

Powstawanie skalnych miast związane jest z erozją terenu, postępującą wzdłuż pęknięć i szczelin, którymi charakteryzują się piaskowce. To właśnie z nich zbudowane są niesamowite okoliczne formy. Wynikiem dokładnie takiej degradacji skalnej są specyficzne baszty, ambony i grzyby. Wszystkie z wyżej wymienionych można podziwiać właśnie w kompleksie Adrszpasko-Teplickim. Naprawdę warto się tam wybrać!

Reklama

Dojazd do Skalnego Miasta

Skalne Miasto znajduje się w Czechach, niedaleko granicy z Polską. Najlepszą bazę wypadową do rezerwatu kamiennych form stanowi miasteczko Teplice, położone na północ od Hradca Kralove i znajdujące się we wschodniej części parku. Busy do miejscowości kursują między innymi z Kłodzka i Kudowy-Zdroju, a ich koszt waha się w okolicy kilku złotych. 

Wybierając się na wycieczkę do skał Adrszpasko-Teplickich np. z Wrocławia, najlepszym środkiem transportu okazuje się jednak samochód. Trasa prowadzi wówczas przez Wałbrzych i przejście graniczne Golińsk-Starostin. Przy samym wejściu do Skalnego Miasta wybudowano parking, na którym można zaparkować i wyruszyć na pełną przygód pieszą wędrówkę.

Szlaki turystyczne i atrakcje kompleksu

Poprzez masyw Adrszpasko-Teplicki prowadzi wiele oznaczonych kolorami szlaków turystycznych. Każdy z nich pozwala zobaczyć inny fragment skalnego miasta, lecz wszystkie są tak samo godne uwagi. Warto natomiast dopasować je do indywidualnych umiejętności i doświadczenia. 

Nie należy jednak się obawiać - te prowadzące wzdłuż kamiennych tworów mają dość niski stopień trudności i tylko wybierając się na szczyty strzelistych iglic lub w poszukiwaniu ruin średniowiecznych fortec, natkniemy się na te wymagające nieco więcej wprawy. Labirynt ścieżek poukrywanych między unikalnymi skalnymi formami tworzy niepowtarzalny klimat baśniowości, który poczujemy już w momencie zagłębienia się w ogromny kompleks. 

Koniecznie trzeba jednak zaopatrzyć się wcześniej w mapę okolicy, która pozwoli na wybór odpowiedniej ścieżki i poprowadzi nas obok wszystkich atrakcji skalnych miast.

Podczas wędrówek zachwycą nas nie tylko różnorodne kamienne twory i pozostałości zamków, ale także niepowtarzalna fauna, flora i piękne górskie jeziorka połączone wodospadami. Skały Adrszpasko-Teplickie należą również do najsławniejszych obiektów wspinaczkowych na świecie. Nie lada gratka dla miłośników sportów górskich!

Okoliczne zamki

Wybierając się do Skalnego Miasta, koniecznie trzeba obejrzeć znajdujące się w obrębie gór pozostałości dawnych twierdz warownych. W zachodniej części masywu Adrszpaskich skał wybudowano niegdyś dwa monumentalne zamki Adršpach. Powstanie dolnego datuje się na XVI wiek, a górnego na XIV. Położona na pionowej ścianie skalnej starsza forteca, stanowiła doskonałe miejsce do obrony okolicznych terenów. 

Przez długi czas pozostawała pod władaniem husytów, którzy traktowali ją jako miejsce wypadowe do krucjat. Została zburzona przez Ślązaków kilkadziesiąt lat po wojnach i nigdy jej nie odbudowano. Inne ciekawe ruiny odnaleźć można niedaleko Teplic. Pozostałości niegdyś wielkiego zamku Střmen przypominają o jego długiej i burzliwej historii. 

Znajduje się tam również platforma widokowa, z której roztacza się niesamowity widok na panoramę okolicy. Pod koniec XIV wieku wybudowano również zamek Skály, który odnaleźć możemy w południowo-wschodniej części masywu. W dużej mierze został on wykuty w skale - ocalałe szczątki pomieszczeń i schodów wciąż budzą ogromne wrażenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej