​Sintra - co zobaczyć w tym portugalskim mieście?

"Zobaczyć cały świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć" - brzmi powiedzenie. Nie byliście jeszcze w tym portugalskim mieście? Pora to nadrobić.

Zdjęcie

Pałac Pena w portugalskiej Sintrze /123/RF PICSEL
Pałac Pena w portugalskiej Sintrze
/123/RF PICSEL

Położona na portugalskim wybrzeżu Sintra jest miejscem bajkowym. To niewielkie miasto liczy sobie zaledwie 9300 mieszkańców, znajduje się 25 kilometrów od Lizbony. Sintra w Polsce jest mało znana, choć wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lord Byron nazwał ją "wspaniałym Edenem", a Hans Christian Andersen "Najpiękniejszym miejscem w Portugalii".

Centrum starego miasta i mury obronne

Najstarsza część miasta nazywa się Sintra Vila i pełna jest uroczych, wąskich uliczek usianych kawiarenkami. Znajduje się tutaj pałac królewski (Palácio Nacional de Sintra). Koniecznie trzeba odwiedzić Museu de Arte Moderna, które jest najlepszą prywatną kolekcją dzieł sztuki w Portugalii. Warto zajrzeć do niewielkiego, acz ciekawego Muzeum Zabawek (Museu do Brinquedo).

Reklama

Górujące nad miastem mury obronne Zamku Maurów pochodzą z VIII wieku, w 1147 zdobył je Alfons Zdobywca. Warto się wdrapać na zamkowe wzgórze ze względu na roztarczający się z niego widok.

Chwilę odpocząć i coś zjeść można w jednej z wielu ciastkarni (pastelarie). Najlepiej wybrać tutejsze, słodkie specjały: Queijadas i Travesseiros. Podobno najlepsze Trabesseiros serwuje pastelaria Piriquita.

Pałace Sintry

Sintra zachwyca zabytkowymi pałacami - jest ich tutaj tyle, że jeden dzień na pewno nie wystarczy, by zobaczyć wszystkie.

Pałac Pena (Palácio da Pena ) jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Sintry. Wzniesiony został w latach 1839-1850 na miejscu XV-wiecznego klasztoru Hieronimitów. Pałac jest niebywały: kolorowy i różnorodny. Wygląda jakby stanowił scenografię do ekranizacji baśni: wielobarwne wieżyczki, balkony, kopułki, ozdoby. Po zwiedzaniu warto udać się do otaczającego go parku - ze wzgórza Cruza Alta rozciąga się piękna panorama. Znajduje się tutaj również Dolina Jezior oraz ogród królowej.

Quinta da Regaleira to więcej niż pałac, to także tajemniczy ogród pełen podziemnych przejść i labiryntów. Budowę kompleks zlecił milioner António Augusto de Carvalho Monteiro, spadkobierca fortuny pomnażał ją handlując kamieniami szlachetnymi w Ameryce Południowej. Był także masonem i z tego powodu pałac oraz ogród zawdzięczają swoje religijne i alchemiczne znaczenie.

Pałac Monserrate zbudował natomiast angielski milioner Francis Cook. Eklektyczna budowla i pełne przepychu wnętrze zachwycają. Koniecznie trzeba obejrzeć przypałacowy ogród, który jest jednym z najbogatszych ogrodów Portugalii. Miejsce oddalone jest 4 kilometry od centrum miasta.

Malownicza okolica Sintry: góry i morze

Sintra jest przepięknie położona wśród gór i lasów nad brzegiem morza. Panuje tu swoisty mikroklimat, dzięki czemu można spotkać wiele nietypowych gatunków roślin.

Piękne plaże zachęcają turystów do odpoczynku i kąpieli. Latem na Plażę Jabłek (Praia das Maças) kursuje zabytkowy tramwaj.

Po okolicy można spacerować korzystając z licznych, oznaczonych tras. Jest tutaj wiele malowniczych jarów i czystych źródeł. Choć Sintra jest popularna wśród turystów to przy odrobinie starań można znaleźć miejsca pełne ciszy i spokoju.

Wskazówki praktyczne

Z uwagi na bliskie położenie od Lizbony można połączyć zwiedzanie stolicy z wypadem do Sintry. Miasteczko jest jednak na tyle urokliwe, że warto zostać tutaj na dłużej. Pociągi kursują z dworca Rossio - dojazd trwa 30-40 minut.

Z uwagi na to, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów oferuje wiele miejsc noclegowych o zróżnicowanym standardzie. Jednak w sezonie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej