​Singapur - zabytki, atrakcje, informacje praktyczne

Południowy koniec Półwyspu Malajskiego kryje niezwykłe, niemal europejskie, łączące wiele stylów i tradycji miasto-państwo. Ten azjatycki tygrys oferuje przyjezdnym wiele atrakcji i nowych doświadczeń. Jak najlepiej wykorzystać weekend w Singapurze? Sprawdź!

Kilka słów o mieście

Położony na Półwyspie Malajskim Singapur składa się z wielu niewielkich wysp, a prawie cała infrastruktura mieszkaniowo-komunikacyjna skupia się na jednej, największej z nich. Gęstość zamieszkania w mieście-państwie jest bardzo wysoka, lecz dużą część budynków stanowią drapacze chmur, co umożliwia rozsądne zagospodarowanie ziemi i tworzenie wielu terenów zielonych. 

Co ciekawe, Singapur powstał dopiero na początku XIX wieku, jako kolonia brytyjska. Dzięki swojej sprzyjającej lokalizacji, przez lata służył jako port, pełniąc funkcję bazy morskiej dla Anglików. I wojna światowa przyniosła szybszy rozwój okolicznych terenów, a wraz z tym, rzesze imigrantów z Indii i Chin. 

Reklama

Napływ ludności ze wschodu miał duży wpływ na kulturę miasta i jego obecne obyczaje. Dopiero w 1965 roku Singapur stał się niepodległym państwem, ciągnącym zyski przede wszystkim z turystyki, działalności portu i inwestycji finansowych.

Co warto zwiedzać w Singapurze?

Co koniecznie należy zobaczyć odwiedzając to niepowtarzalne miasto-państwo? Przede wszystkim przespacerować się ulicami jego różnorodnych dzielnic. Przecinająca tereny Singapuru rzeka oddziela nowocześniejsze dystrykty od tych posiadających wieloletnią historyczną tradycję. Zdecydowanie największe wrażenie w starszej części mieszkalnej budzą zabytki wzniesione w stylu kolonialnym. 

XIX-wieczny kościół ormiański, katedra św. Andrzeja i odlana z brązu statua Thomasa Stamforda Rafflesa, jednego z fundatorów miasta to tylko niektóre z godnych uwagi obiektów.  Interesującym dla miłośników przeszłości może okazać się również Muzeum Narodowe. W interaktywny i nowoczesny sposób pozwala ona na poznanie bogatej historii Singapuru oraz jego niepowtarzalnej kultury. To świetne miejsce zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

Atrakcje turystyczne Singapuru

Półwysep Malajski oferuje nie tylko zabytki historyczne, ale także różnorodne atrakcje turystyczne. Jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów jest park rozrywki ulokowany na wyspie Sentosa. 

Znajduje się tam niezwykłe oceanarium, aquapark i zdumiewające muzeum motyli. Naprawdę warto je zobaczyć! Równie ciekawe okazują się wszelkie singapurskie tereny zielone. Między strzelistymi wieżowcami poukrywane są niewielkie parki i ogrody botaniczne, których urokliwa flora i miła atmosfera sprzyjają kilkugodzinnym spacerom.

Jedzenie i zakupy

Przy aktualnym kursie dolara singapurskiego, zakupy w mieście okazują się dość drogie. Warto jednak rzucić okiem na wystawiane na targach i bazarach towary. O ile w samym centrum (na Orchard Road  i w Vivo City) znajdziemy przede wszystkim sklepy międzynarodowych marek, to w mniej popularnych Chinatown czy Bugis można łatwo zaopatrzyć się w niepowtarzalne pamiątki i dość tanie ubrania. 

Interesujące restauracje odkryjemy za to za każdym rogiem, gdyż okolica słynie z bardzo oryginalnej i smakowitej kuchni. To prawdziwa gratka dla miłośników kulinarnych przygód! Połączenie smaków tajskich i indyjskich stanowi ciekawostkę, dlatego koniecznie należy spróbować czegoś z Hawker Centres, czyli zadaszonych knajpek ze stoiskami serwującymi różne potrawy. 

Polecamy pikantną zupę pod tajemniczą nazwą "laksa" i szaszłyki "satay". Nie daj się zrazić nic nie mówiącymi nazwami - singapurska tradycja gastronomiczna na pewno pozytywnie cię zaskoczy!

Jak poruszać się po Singapurze?

Najlepiej jest skorzystać z wszechobecnej komunikacji miejskiej, oferującej częste połączenia i stosunkowo tanie przejazdy. Doskonale rozwinięta infrastruktura pozwala na dostanie się niemal wszędzie kursującym co chwilę metrem, autobusem, a w ostateczności nieco droższą taksówką. Wynajem własnego samochodu zupełnie się nie opłaca, gdyż wyspa jest naprawdę nieduża. 

Warto zainteresować się za to kupnem karty EzLink, którą można doładować dowolną ilością pieniędzy i wygodnie płacić za każdy z przejazdów komunikacją miejską. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z transportu tylko kilka razy, wystarczy, że zaopatrzysz się w jednorazowe karty do metra lub kupione u kierowcy bilety autobusowe.

Informacje praktyczne

W Singapurze obowiązuje restrykcyjne prawo i określone normy zachowania. Staraj się bardzo uważać na swoje postępowanie, gdyż nawet wyrzucenie papierka na ulicę może skutkować naprawdę wysokim mandatem. Opieka medyczna w mieście należy do najlepszych na świecie, dlatego nie trzeba obawiać się problemów zdrowotnych. Warto natomiast zaopatrzyć się przed podróżą w odpowiednie ubezpieczenie - wizyta w szpitalu może nas sporo kosztować.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej