Sewastopol

Położone na Półwyspie Krymskim miasto od lat przyciąga turystów z całej Europy swoimi unikalnymi zabytkami historycznymi i niezwykłą atmosferą. Odkryj jego burzliwą przeszłość i bardziej współczesne tajemnice.

 

Kilka faktów o mieście

            Wielkie miasto portowe, jakim jest Sewastopol, ma ponad 380 tys. mieszkańców. Pierwsze ślady osad na jego terenie datuje się na średniowiecze- znajdowały się tam wówczas kolonie greckie. Zmianę przyniósł XIV wiek, gdy Tatarzy spalili je i wnieśli na ich ruinach wieś Aqyar. Przekształciła się ona w ważny ośrodek handlowy i wojskowy dopiero w 1783 roku dzięki protekcji północno-wschodniego sąsiada. Miasto aż do wojny krymskiej pozostawało właśnie pod wpływami rosyjskimi. Dopiero podczas tych starć władzę przejęła koalicja francusko-brytyjsko-włoska. Wojska niemieckie zdobyły Sewastopol podczas II wojny światowej, a wyzwolony w 1944 roku przez Armię Czerwoną uzyskał status "miasta-bohatera" ZSRR. Częścią niepodległej Ukrainy stał się na początku lat 90-tych. Od marca 2014 roku przynależność administracyjna terenów jest przedmiotem konfliktu pomiędzy Ukrainą, a Rosją.

Reklama

 

Atrakcje turystyczne Sewastopola

            Co warto zobaczyć wybierając się do Sewastopola? Na pewno należy udać się do parku historycznego Chersonez Taurydzki. To niezwykłe miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, dzięki któremu można poznać niezwykłą przeszłość Sewastopola. Rozległe wykopaliska umożliwiły odsłonięcie pozostałości dawnych osad greckich mieszczących się na okolicznych terenach i odrestaurowanie ich. Efekt budzi zachwyt: to niemal w całości zachowane starożytne miasto. Koniecznie trzeba je odwiedzić! Miłośnicy sztuki sakralnej nie mogą za to pominąć soboru św. Włodzimierza, znajdującego się na terenie Chersonezu Taurydzkiego. Mimo że II wojna światowa przyniosła całkowite zniszczenie kościoła, odbudowano go w latach 90-tych i dalej zachwyca spragnionych wschodniej kultury religijnej turystów. Spacerując po śródmieściu warto zwrócić uwagę na obiekty związane z nadmorskim położeniem Sewastopola: akwarium i oceanarium. To świetne atrakcje przede wszystkim dla dzieci.

 

Spacer po okolicznych terenach? Świetny pomysł!

            Ciekawą atrakcją okolicy są przede wszystkim Bajdarskie Wrota, zbudowane na XIX-wiecznej drodze łączącej Sewastopol z Jałtą. To monumentalna brama znajdująca się na przełęczy głównego pasma gór półwyspu. Krym zachwyca jednak nie tylko architektonicznymi zabytkami, ale również pięknem natury. Śladami naszego najwybitniejszego poety Adama Mickiewicz, autora "Sonetów krymskich", koniecznie trzeba zachwycić się właśnie okoliczną przyrodą. Rozległe stepy, malownicze krajobrazy i oryginalna roślinność wzbudzają podziw już na pierwszy rzut oka. Nad płaską okolicą góruje zaś monumentalny Czatyrdah, znany właśnie z wierszy polskiego wieszcza.

 

Informacje praktyczne

            Walutą obowiązującą na Półwyspie Krymskim jest hrywna. Z powodu sporów o przynależność administracyjną okolicznych terenów, toczących się między Ukrainą a Rosją, koniecznie należy zorientować się w obecnej sytuacji przed planowanym wyjazdem do Sewastopola. Jeżeli czas naszej podróży nie przekroczy niż 90 dni, to potrzebować będziemy tylko ważnego paszportu. Warto pamiętać, że w takim przypadku obywatele RP nie muszą ubiegać się o wizę: wystarczy że wypełnią odpowiedni kwitek meldunkowy na granicy. W większych miastach należy uważać na polujących na europejskich podróżników kieszonkowców: tereny poza turystycznymi kurortami są raczej biedne i mogą okazać się niebezpieczne.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej