Sekwana - rejs najsłynniejszą francuską rzeką

Kilka informacji o rzece

            Trzecia co do długości francuska rzeka znajdująca się na liście UNESCO co roku zachwyca przyjeżdżających do kraju turystów swoim niepowtarzalnym urokiem. Ma około 776 km długości, a powierzchnia jej dorzecza wynosi niemal 79 km2. Ciekawostką jest, że nazwa nurtu posiada korzenie celtyckie. Pochodzi od słowa squan oznaczającego coś, co wije się jak wąż. I taka właśnie jest Sekwana, swoim strumieniem zahaczająca o ważne zachodnie miasta tak często, jak o malownicze nizinne tereny. Źródło rzeki odnajdziemy na Wyżynie Lagres, niedaleko Dijon. W czasach starożytnych właśnie w tych okolicach oddawano cześć i składano ofiary lokalnej bogini wody. Uchodzi do Zatoki Sekwańskiej w miejscowości Hawr. Połączona kanałami z Loarą, Rodanem i Renem, stanowi istotny krajowy szlak transportowy. To właśnie wokół niej najszybciej rozwija się rolnictwo i przemysł.

 

Reklama

Z Wyżyny Langres do... stolicy!

Sekwana przecina północną Francję od wschodu na zachód. Po drodze, wijący się i zakręcający nurt zahacza o wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Pierwszym miastem położonym nad tą piękną rzeką, w którym zobaczymy mnóstwo godnych uwagi historycznych zabytków jest Troyes. Dawna stolica Szampanii do dziś zachwyca XVI-wiecznym Starym Miastem i licznymi gotyckimi kościołami. Podziw każdego miłośnika architektury wzbudzą także świątynie św. Piotra i Pawła i św. Magdaleny oraz muzea, zlokalizowane w najważniejszych budynkach: Pałacu Biskupim, opactwie Saint-Loup i Hotelu de Mauroy.

Dość duża odległość dzieli Troyes od Melun, czyli kolejnego celu naszej wycieczki. Miasto koniecznie należy odwiedzić m.in. ze względu na znajdujący się w okolicy barokowy zamek Vaux-le-Vicomte. Wybudowana z przepychem i wyposażona w luksusy rezydencja oszałamia już samym widokiem od frontu. Jest udostępniony do zwiedzania, dlatego warto chociaż na chwilę rzucić okiem na jego wnętrze. W centrum Melun znajduje się bardzo stary kolegialny kościół Notre-Dame, ufundowany w 1016 roku przez króla Roberta II. Sympatycy historii na pewno nie będą nim zawiedzeni.

Poruszając się na północ wraz z biegiem rzeki szybko trafimy do najsłynniejszego i największego francuskiego miasta. Co więc czeka ma nas w Paryżu? Koniecznie... rejs po Sekwanie!

 

Poznaj Paryż inaczej

Spędzając w Paryżu parę dni, warto zastanowić się nad urozmaiceniem wycieczki krótkim rejsem po rzece. Nie trzeba ograniczać się wyłącznie do oglądania kościołów i historycznych zabytków - lepiej poznać miasto z innej perspektywy. Przepiękna panorama stolicy na pewno cię zachwyci! Mimo że Sekwana nie należy do najczystszych, ze względu na znajdujące się wzdłuż jej biegu obiekty przemysłowe, wciąż stanowi ogromną atrakcję dla przyjezdnych, a rejsy cieszą się coraz większą popularnością.

 

Rejs Sekwaną

Wiele prywatnych firm i biur turystycznych oferuje wycieczki statkiem po Sekwanie. Średnia głębokość koryta Sekwany w stolicy wynosi 8m, dlatego nie stanowi problemu ani dla barek przewożących towary, ani dla pasażerskich promów. Podczas pobytu w stolicy na pewno spotkamy się z wieloma ofertami takiej atrakcji, a niektóre z nich będą naprawdę kuszące: może warto z którejś skorzystać? Wycieczki nie należą do najdroższych, a ich ceny zaczynają się już od 20 euro. Znużeni kilkudniowymi gonitwami po paryskich muzeach i galeriach sztuki turyści chętnie wybierają się na taki, trwający około godziny rejs. To świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Spotkanie pod wieżą Eiffle'a i- czas start!

 

Miasta położone nad Sekwaną - co warto zobaczyć?

            Położony w Górnej Normandii Rouen jest dość dużym miastem, przez które Sekwana przepływa już w swoim dolnym biegu. Znajdziemy tam wiele historycznych budynków, między innymi gotycką katedrę Notre Dame z XII wieku czy wieżę Joanny d'Arc. Godne uwagi są również kamieniczki i pałace z okresu renesansu oraz XVIII-wieczny Ratusz. Można również wybrać się do lokalnego Muzeum Sztuk Pięknych lub pospacerować po zielonej okolicy. Podziwiać można nie tylko rozległą panoramę tego urokliwego miejsca, ale także malownicze koryto rzeki.

            Przemieszczając się jeszcze trochę na północny-zachód dotrzemy do znajdującego się tuż nad Zatoką Sekwańską Hawru. Wybudowano tam największy we Francji i piąty co do wielkości w Europie port, lecz na naszym szlaku bardziej interesujący okaże się most Pont de Normandie. Ta 2,8 kilometrowa imponująca konstrukcja to koniec naszej wycieczki, gdyż rozpięta została nad bagnistym rozlewiskiem ujścia Sekwany. Od 1995 roku służy wszystkim turystom chcącym przemieścić się między Hawrem, a Honfleur lub po prostu pragnący, spojrzeć na miejsce, w którym najważniejsza francuska rzeka uchodzi do morza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej