​Savona - przewodnik, atrakcje, informacje turystyczne

Włochy... Jedyny w swoim rodzaju górzysty kraj z malowniczymi krajobrazami, idealną pogodą i przesympatycznymi mieszkańcami. Każdy zakątek Italii zachwyca i przyciąga turystów - może dlatego tak trudno wybrać jednoznaczny cel wakacyjnego wyjazdu. Gdzie powinieneś się wybrać? Koniecznie do Savony! Daj się zachwycić licznym atrakcjom Ligurii i dowiedz się, co ma do zaoferowania jej najpiękniejsze miasto.

Lokalizacja Savony

Stolica prowincji, której atrakcje postaramy się dzisiaj przybliżyć, to jeden z bardzo przyjaznych turystom kurortów znajdujących się nad Morzem Liguryjskim. Położona jest około 50 kilometrów na zachód od Genui, na skrzyżowaniu dwóch ważnych krajowych autostrad. Otaczające miasto wzniesienia sprawiają, że po wspinaczce na jeden z okolicznych szczytów możemy podziwiać naprawdę piękną i niepowtarzalną panoramę. 

Znajdująca się w północnych Włoszech Savona wyróżnia się jednak nie tylko unikalnymi warunkami przyrodniczymi, ale również interesującą historią. Warto poznać ją choćby w zarysie, by podczas spacerów po centrum móc odnaleźć cienie przeszłości.

Reklama

Burzliwa historia miasta

Pierwsze ślady osadnictwa na terenach sąsiadujących z ujściem lokalnego górskiego strumienia pochodzą już z epoki brązu. W starożytności tereny tylko zyskiwały na znaczeniu, należąc kolejno do Kartagińczyków, Rzymian i Bizancjum. Rządy Franków przyniosły za to szybki rozwój handlu morskiego i powstanie pełniącej bardzo ważną funkcję w Europie przystani. 

Niedługo później, bo w XII wieku, Savona została wyzwolona spod wszelkiej władzy i uznano ją  za wolne miasto. Trzysta lat później ziemie podbili władcy genueńscy, niszcząc wiele bezcennych zabytków i prężnie działający port. Dopiero w XVIII wieku jej mieszkańcom udało się powrócić do kulturalno-architektonicznej tradycji oraz wznowić handel na morzu. 

Wiele zniszczeń w całym regionie poczyniła także II wojna światowa. Obecnie Savona to przede wszystkim ważny ośrodek regionalny o dużym znaczeniu historycznym i turystycznym. Swoimi atrakcjami co roku przyciąga tysiące turystów. Co więc warto zobaczyć odwiedzając Ligurię?

Atrakcje Savony

Najciekawszym zabytkiem miasta zasługującym na wyróżnienie jest na pewno XVI-wieczna twierdza Piamar. Tuż przy fortecy znajduje się muzeum archeologiczne z bardzo interesującymi wystawami poświęconymi przeszłości okolicznych terenów. Równie słynne jak zamek są le torri del Brandale, czyli dwie średniowiecze wieże górujące nad centrum. 

Nie prezentują się może niezwykle pięknie, lecz zerkając na ich surowe mury, koniecznie przypomnijmy sobie burzliwą historię Savony. To cud, że udało im się przetrwać tyle lat! Via Paleocapa, czyli główna ulica starego miasta, poprowadzi nas wzdłuż restauracji i lokalnych kawiarenek aż do placu Piazza del Popolo, na którym znajduje się pomnik poświęcony pamięci ofiar wojennych. 

Miłośników architektury sakralnej na pewno zachwycą okoliczne kościoły - XVI-wieczna świątynia św. Jana Chrzciciela, wybudowana nieco później katedra czy znajdujące się w sąsiedztwie twierdzy sanktuarium z ołtarzem Vincenzo Foppa to przykłady naprawdę niesamowitych budowli. Warto zajrzeć do ich wnętrz chociaż na chwilę.

Plaża i port

Najwięcej turystów przyciągają oczywiście piaszczyste miejskie plaże, na których można godzinami wylegiwać się na słońcu i kąpać w ciepłej morskiej wodzie. Sprzyja temu idealna do wypoczynku włoska pogoda i bardzo przyjemna okolica. Będąc w pobliżu wybrzeża, nie można ominąć słynnej nadmorskiej promenady - spacer tym deptakiem to idealne zwieńczenie wyczerpującego dnia. 

Jeszcze tylko rzut oka na okazały port, którego historia sięga średniowiecza i można udać się na zasłużony odpoczynek. Wracając do centrum miniemy położone w okolicy przystani barwne kamieniczki, charakteryzujące się ciekawymi drewnianymi okiennicami.

Wydarzenia kulturalne

W okolicy Savony co roku odbywa się wiele imprez muzycznych i kulturowych. Scena Verezzi każdego lata gości Festival Teatrale Borgio Verezii, podczas którego odgrywane zostają barwne i intrygujące przedstawienia, a co dwa lata w centrum miasta odbywa się tak zwana "procesja Wielkopiątkowa". 

Oprócz tak ważnych i słynnych wydarzeń, polecamy także udział w lokalnych niewielkich festynach, imprezach teatralnych i targach. Niemal w każdym miesiącu możemy trafić na jeden z takich niezwykłych festiwali - postarajmy się nie zmarnować tak świetnej okazji poznania włoskiej tradycji i kultury "od kuchni".

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej