Santa Maria - wiele miast i wysp

​Jedna nazwa, a tak wiele wysp, miast i miejsc na świecie tak właśnie jest nazwanych. Każde z nich jest wyjątkowe i unikatowe. Warto wiedzieć, które Santa Maria podoba nam się najbardziej.

Zdjęcie

Santa Maria - Azory /123/RF PICSEL
Santa Maria - Azory
/123/RF PICSEL

Republika Zielonego Przylądka

W Republice Zielonego Przylądka znajduje się miasto Santa Maria, liczące około dwudziestu tysięcy stałych mieszkańców. Miejscowość znana jest przede wszystkim za sprawą prężnie i bardzo szybko rozwijającej się w ostatnim czasie turystyki. 

Do Santa Maria, leżącego na wyspie Sal łatwo dotrzeć za pomocą samolotu. To właśnie na tej wyspie znajduje się jedyne lotnisko, mogące przyjmować duże samoloty. W miasteczku stale wzrasta liczba hoteli. Woda w Santa Maria jest krystalicznie czysta, piasek również.

Reklama

Archipelag Azorski

W archipelagu Azorów jedna z wysp nosi właśnie nazwę Santa Maria. Wyspa należy do Portugalii, a jej pochodzenie jest wulkaniczne. Zaliczana jest do Makaronezji, na Oceanie Atlantyckim. W 1427 roku odkrył ją Diogo de Silves. Zajmuje ona powierzchnię około 97 kilometrów kwadratowych. Największą miejscowością i jednocześnie główną siedzibą gminy jest Vila do Porto. Klimat jest suchy i ciepły, co gwarantuje dobrą pogodę.

Santa Maria nazywana jest często "Żółtą Wyspą", a to za sprawą kwitnących tu i często spotykanych dzwonkowaty kwiatów żarnowca. Ukształtowanie wyspy jest bardzo charakterystyczne. Południowa część jest przeważnie równinna, zaś północne krańce to obszar zdecydowanie górzysty. Jest najstarszą wyspą w archipelagu. Znajdują się tu skamieniałości organizmów morskich, muszle i jeżowce sprzed około pięciu milionów lat.

Jedną z popularniejszych plaż jest bardzo długa Praia Formosa. Można uprawiać surfing, windsurfing, narty wodne, czy żeglarstwo, a także przy brzegu łowić ryby, nurkować. Tuż nad Praia Formosa znajdują się ruiny Forte de Sao Joao Baptista, czyli Fort Świętego Jana Chrzciciela. Samotny wypoczynek, ale również na plaży możliwy jest na nieco spokojniejszych i mniejszych - Figueiral, Baia de Lobos, Prainha i Sul.

Ciekawą atrakcją, oferowaną przez tamtejszych mieszkańców jest rejs statkiem przez jaskinie Romeiro Islet, czy miejsca kopalne i ciekawe, urozmaicone wybrzeże. Można w ten sposób poznać historię tej wyspy i jednocześnie zaprzyjaźnić się z mieszkańcami. Pozostając w temacie form skalnych można również udać się na Cascata do Aveiro, gdzie znajduje się 110-metrowy wodospad.    

Z wyspą wiąże się nieszczęśliwa sytuacja - katastrofa lotu Independent Air 1851, która miała miejsce 8 lutego 1989 roku . Nikomu z 137 pasażerów i 7 członków załogi nie udało się przeżyć.

Statek Krzysztofa Kolumba

Taką samą nazwę, jak wiele miejsc geograficznych posiadał również statek słynnego odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Był największym spośród trzech jego statków, biorących udział w pierwszej wyprawie. Właścicielem statku był Juan de la Cosa. 

Miał on długość około 21 metrów. W skład załogi wchodziło czterdziestu marynarzy. Do czasu wypłynięcia statek nazywany był Galicyjką, jednak przed wyprawą Kolumba nazwę zmieniono. Jego udział w wyprawie zakończył się, gdy osiadł na mieliźnie w pobliżu Hispanioli i nie mógł dalej służyć w podróży. W roku 2003 u wybrzeży Haiti znaleziono wrak, który oceniono jako właśnie pozostałości po Santa Maria Krzysztofa Kolumba. Prace nad potwierdzeniem tożsamości wraku stale trwają.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej