Sanktuaria maryjne w Polsce i w Europie

W Polsce jest blisko 600 miejsc szczególnego kultu, w świecie ponad tysiąc. Prawie 80 proc. sanktuariów (czyli świętych miejsc) czci Maryję. Od wieków do miejsc Jej objawień, cudownych obrazów i figur zmierzają pątnicy.

Zdjęcie

Sanktuarium w La Salette /123/RF PICSEL
Sanktuarium w La Salette
/123/RF PICSEL

Kalwaria Pacławska

Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej położone przy granicy z Ukrainą sanktuarium nosi miano Jerozolimy Wschodu, a z powodu obecności cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej – Jasnej Góry Podkarpacia.

Obraz pochodzi z Kamieńca Podolskiego. Przedstawia Maryję Królową Nieba, a ponieważ ma odsłonięte ucho, pielgrzymi mówią o niej „Słuchająca”. Od lat w sanktuarium odbywają się Franciszkańskie Spotkania Młodych. Więcej na: www.kalwariapaclawska.pl

Reklama

Kalwaria Zebrzydowska

Cudowny obraz Matki Boskiej Płaczącej trafił tu w połowie XVII wieku. Od tej pory Kalwaria stała się jednym z najznaczniejszych sanktuariów maryjnych. Najwięcej pątników gromadzi Misterium Zaśnięcia i Wniebowzięcia (9-16 sierpnia).

Kalwaria Zebrzydowska była ważnym miejscem dla Karola Wojtyły. Po latach wyznał, że właśnie w tym miejscu zrodziła się jego wielka miłość do Matki Najświętszej. Tylko jako metropolita odwiedził to miejsce 97 razy! Więcej na: www.kalwaria.eu

Gietrzwałd

W 1877 r. dwóm dziewczynkom ukazała się Matka Boska na klonie rosnącym przy kościele. Przemówiła po polsku, co miało ogromne znaczenie dla mieszkańców, bo w Gietrzwałdzie należącym do Prus tępiono wszelkie objawy polskości.

Uśmiechnięta Madonna, bo tak jest przedstawiona na wizerunku, nosi tytuł Pani Ziemi Warmińskiej. Miejsce słynie z licznych uzdrowień. Niedaleko znajduje się źródło z cudowną wodą. Więcej na: sanktuariummaryjne.pl

Licheń

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to drugie po Częstochowie najliczniej odwiedzane miejsce kultu w naszym kraju – przyjmuje rocznie ponad 2 mln pielgrzymów. Powstało niedaleko Lasu Grąblińskiego, w którym w połowie XIX w. objawiła się Maryja.

Dziś pątnicy modlą się przed wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej, kopią obrazu z Rokitna. Bazylika w Licheniu Starym jest największym polskim kościołem (8. w Europie i 12. w świecie). Powstała na przełomie XX i XXI wieku. Więcej na: www.lichen.pl

Kodeń nad Bugiem

Historia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia i Matki Jedności jest tak niezwykła, że trafiła na karty powieści „Błogosławiona wina” Zofii Kossak-Szczuckiej i ma być przeniesiona na ekran. Otóż w XVII wieku wizerunek został wykradziony z papieskiej kaplicy na zlecenie Mikołaja Sapiehy.

Magnat, który wyzdrowiał, modląc się do obrazu Matki Bożej, zapragnął go mieć. Sapieha przywiózł wizerunek do Kodnia, by zawisł w budowanym właśnie kościele rodowym. Niestety, za swój czyn został wyklęty przez Ojca Świętego.

Ekskomunikę zdjął kolejny papież, a gdy obraz zasłynął z cudów, sanktuarium stało się celem pielgrzymek. Więcej na: www.koden.com.pl

Ludźmierz

W małopolskim sanktuarium króluje Gaździna Podhala – tak tytułował lipową figurę Matki Bożej Ludźmierskiej biskup, a następnie kardynał Karol Wojtyła, któremu właśnie w tym miejscu przepowiedziano papiestwo. Podczas koronacji statuy w 1966 r.

Wojtyła chwycił w locie berło, które wysunęło się z dłoni figury, co prymas Stefan Wyszyński skomentował: Matka Boska, Karolu, oddała Ci władzę. Nie wiadomo, kiedy XIV-wieczna rzeźba trafiła na Podhale, ale już od 400 lat słynie z cudów.

Jej schronieniem jest kościół Wniebowięcia NMP. Więcej na: www.mbludzm.pl

Lourdes

W 1858 roku w grocie Masabielle niedaleko Lourdes 14-letnia Bernadette doświadczyła osiemnastu objawień Pięknej Pani. Podczas jednego z nich dziewczynka usłyszała: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie...”.

Wkrótce rozpoczęto budowę pierwszego z kościołów, istniejącego obecnie jako krypta. Nad nią powstała bazylika Niepokalanego Poczęcia, jedna z kilku budowli sakralnych Lourdes. W grocie umieszczono figurę Pięknej Pani.

Woda z bijącego za nią źródła ma, zdaniem wiernych, właściwości uzdrawiające. Więcej na: fr.lourdes-france.org

Loreto

Według tradycji, w 1291 r., kiedy krzyżowcy zostali wyparci z Palestyny, część domu Maryi została przeniesiona przez aniołów najpierw do Trsatu (dzisiejsza Chorwacja), a następnie, w 1294 roku, do Loreto.

Ziemskie mieszkanie Maryi składało się z dwóch pomieszczeń: groty wykutej w skale i części dobudowanej z kamienia. Aniołowie przenieśli trzy ściany...

Dzisiaj domek jest obudowany marmurem, a nad nim stanęła bazylika. W głównym ołtarzu znajduje się kopia cudownej figury Matki Bożej z drzewa cedrowego z XVII wieku. Więcej na: www.santuarioloreto.it

Montserrat

Legenda głosi, że figurę Czarnej Madonny wyrzeźbił w Jerozolimie św. Łukasz. Do Katalonii przywiózł ją św. Piotr. Ukryta przed Maurami została odnaleziona na stokach Montserrat. Niewielkiej figurki nie można było przesunąć, co uznano za cud.

Niedaleko tego miejsca stanął klasztor, a do niewielkiej rzeźby, zwanej pieszczotliwie Czarnulką (La Moreneta), zaczęli przybywać pielgrzymi. Dziś jest to drugi co do ważności, po Santiago de Compostela, ośrodek pielgrzymkowy w Hiszpanii.

Można się do niego dostać kolejkami linowymi. Więcej na: www.abadiamontserrat.cat

La Salette

Matka Boża ukazała się w Alpach dwojgu pastuszkom jeden jedyny raz, 19 września 1846 r. Na jej piersi widniał krzyż z Jezusem Chrystusem i zawieszonymi na nim narzędziami męki: młotkiem i obcęgami.

W miejscu objawienia (ok. 1750 m n.p.m.) wytrysnęło źródło. Kilka dni później dzieci wytyczyły drogę, którą przeszła Piękna Pani po zakończeniu rozmowy z nimi. Dziś podążają nią pielgrzymi. Niedaleko stanęło sanktuarium.

Ze względu na wysokość, na której leży (1820 m n.p.m.), wierni mówią, że jest ono najbliżej nieba... Więcej na: www.lasalette.cef.fr

Wilno

To miejsce szczególnie bliskie Polakom, przywoływane m.in. przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu” („Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie...”). Obraz Matki Boskiej bez Dzieciątka, namalowany na dębowych deskach, został w XVII w. umieszczony na bramie wiodącej na przedmieście zwane Ostrym Końcem, a później przeniesiony do kaplicy, gdzie do dziś się znajduje. Jego ozdobą jest srebrny półksiężyc. Więcej na: www.ausrosvartai.lt

Mariazell

U podnóża gór Styrii króluje Matka Boża Narodów Słowiańskich (Mater Gentium Slavorum), zwana także Wielką Matką Łaskawą Austrii i Możną Panią Węgier. Według tradycji, mnich uciekający przed zbójami postawił figurę Matki Boskiej na skalnym bloku, który nagle pękł. Pojawiła się szczelina, przez którą zakonnik zdołał zbiec i ocalić życie. Uznał to za cud.

W tym miejscu postawił kapliczkę, która przypominała jego celę. Wkrótce miejsce to nazwano Mariazell, czyli cela Maryi – dziś jest to Ołtarz Łaski w nowej bazylice. Więcej na: www.mariazell.at

Fatima

Matka Jezusa objawiła się trojgu dzieciom w wiosce Cova da Iria koło Fatimy w 1917 r. Dziesięć lat później do miasta zaczęły przybywać pielgrzymki.

W miejscu objawień stoi dziś kaplica, a tam, gdzie pastuszkowie zobaczyli błyskawicę, która ich przestraszyła, wzniesiono bazylikę. W koronie figury Matki Boskiej znajduje się kula, która przeszyła ciało Jana Pawła II podczas zamachu w Rzymie w 1981 r. Więcej na: www.fatima.org

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej