Rzymskie ścieżki - co warto zobaczyć w tym mieście

– Moim pierwszym włoskim zauroczeniem był Rzym – mówi Maciej A. Brzozowski, autor książki „Włosi. Życie to teatr”, który jak nikt zna Półwysep Apeniński.

To miasto przyjaciel, salon, ale wróg podczas deszczu lub wtedy, kiedy wieje scirocco. Rzym odkrywam cały czas, tym bardziej że powstaje tam dużo nowych, ciekawych rzeczy: MAXXI (Narodowe Muzeum Sztuki XXI wieku) zaprojektowane przez Zahe Hadid, odremontowane rzeźnie w dzielnicy Testaccio czy nowy dworzec Tiburtina. Jedno z moich ulubionych miejsc to zbudowane w latach czterdziestych EUR (Esposizione Universale di Roma) – ascetyczno-monumentalne miasto w mieście.

Zabytki bronią się same

Reklama

Rzymskie zabytki bronią się same, ale dla porządku przypominam, że w Rzymie musimy: poddać się próbie prawdomówności w kościele Santa Maria in Cosmedin (Usta Prawdy), zejść Schodami Hiszpańskimi, pobuszować na targu staroci przy Porta Portese, przejść się w sobotni wieczór po piazza Navona i via del Corso, obejrzeć zachód słońca nad Zamkiem Świętego Anioła z zabytkowego mostu Ponte Milvio, posłuchać kłócących się sprzedawców na Campo de’ Fiori pod pomnikiem Giordana Bruna, wrzucić monetę do Fontanny di Trevi, obejrzeć Koloseum, Forum Romanum, katakumby Świętego Kaliksta, Bazylikę Świętego Piotra, kościoły S. Paolo fuori le Mura, Santa Maria Maggiore, a także Łuk Konstantyna, Muzea Watykańskie i wiele wiele innych...

Moja rada: rzymskie zabytki najpiękniej wyglądają rano (nie ma ludzi!), zalane wschodzącym słońcem i lekko ożywione przez budzące się miasto.

Maciej A. Brzozowski

Miniportfel

Do Rzymu latają tanie linie lotnicze. Bilet z Warszawy kosztuje ok. 550 zł. Lot trwa ok. 2,5 godz.

Specjalnością rzymskej kuchni jest pizza z kartoflami i rozmarynem oraz z kwiatami cukinii i anchois (filecik z sardeli) – porcja ok. 3 euro.

Warto spróbować słynnego rzymskiego napoju-deseru: grattachecca. To rodzaj owocowego sorbetu sprzedawanego w dużych, przezroczystych kubkach ozdobionych owocami. Kosztuje ok. 2 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej