​Rumunia - praktyczny poradnik dla turystów

Planując zagraniczne wakacje warto zadbać o to, żeby nic nie przeszkodziło w wypoczynku. Rumunia wciąż nie należy do krajów mocno rozwiniętych pod kątem turystyki, jednak swoją ofertą może skusić nawet najbardziej wymagających podróżników. Zapoznaj się się z naszym poradnikiem praktycznym dotyczącym organizacji niezapomnianego i bezpiecznego pobytu w Rumunii.

Zdjęcie

Droga Transfogaraska w Rumunii /123/RF PICSEL
Droga Transfogaraska w Rumunii
/123/RF PICSEL

Sposoby podróżowania

Do najpopularniejszych sposobów poruszania się po Rumunii należy samochód. Planując trasę, musisz jednak zwrócić uwagę na fakt, że stan infrastruktury drogowej pozostawia wiele do życzenia. Wybierając się na rumuńskie drogi, weź koniecznie poprawkę na brawurowy styl jazdy mieszkańców tego kraju. 

Ciekawą alternatywą dla auta może być odpowiednio przystosowany rower. Ten środek transportu zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w okolicach większych ośrodków miejskich Rumunii. W samym Bukareszcie dostępna jest imponująca sieć ścieżek rowerowych, dzięki którym można zwiedzić praktycznie całe miasto. Od niedawna wytyczane są także specjalne szlaki górskie przeznaczone do jazdy rowerem. 

Jeżeli zdecydujesz się na podróż koleją w Rumunii, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. W całym systemie jest wiele luk, pociągi nie kursują zgodnie z rozkładem a stan taboru pozostawia wiele do życzenia. Dobrym pomysłem będzie zakup biletów zdecydowanie wcześniej. Rumuński kierowcy są przyzwyczajeni do podróżujących autostopem, jednak  bardzo często oczekują zapłaty za pomoc w transporcie.

Reklama

Ceny i waluta

Oficjalnie obowiązująca walutą na terenie całego kraju jest lei. Jego przelicznik jest niemalże identyczny do polskich złotówek. Pamiętaj, że możesz mieć problem z wymianą waluty w polskich kantorach. W takiej sytuacji wystarczy zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro. Te pieniądze bez większego problemu wymienisz w kantorach już na miejscu. 

Ceny w Rumunii nie są wygórowane i z pewnością nie zrujnują twojego portfela. Przykładowo za podstawowe zakupy spożywcze (chleb, woda, owoce) będziesz musiał zapłacić jedynie kilka złotych. Obiad w mniejszym lokalu to wydatek kilkunastu złotych za osobę. W każdym większym mieście dostępne są bankomaty czynne przez 24 godziny na dobę. Wszystkie najpopularniejsze rodzaje kart płatniczych są akceptowane nawet w mniejszych sklepach i lokalach.

Na co zwrócić uwagę?

Niestety Rumunia to kraj, w którym stosunkowo łatwo natknąć się na oszustów, którzy żerują na nieświadomych turystach. Najczęściej dochodzi do celowych omyłek przy okazji wymiany pieniędzy. Zdecydowanie radzimy unikać osób, które oferują taką usługę na ulicy. Pamiętaj jednak, że nawet w kantorze może dojść do oszustwa. W mniejszych nadmorskich kurortach zdarzają się z kolei kelnerzy zasłaniający się problemami z porozumieniem się z klientem. 

Podają do stołu dania, których nie zamówiłeś i żądają od ciebie dodatkowej zapłaty. W takiej sytuacji jedynym wyjściem pozostaje postawienie sprawy na ostrzu noża. Po kilku minutach kłótni przy świadkach kelner powinien odpuścić i przyznać się do próby oszustwa. Podobnie jak w innych zakątkach świata, także i w Rumunii łatwo trafić na nieuczciwych kierowców taksówek, którzy doliczają do opłaty za przejazd ogromne kwoty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej