RRA. Piękne plaże nawet zimą

Republika Południowej Afryki to nie tylko safari i niesamowita kultura. To także - a może przede wszystkim - raj dla miłośników kąpieli morskich i plażowania, gdzie słońce najjaśniej świeci, kiedy w Polsce temperatury spadają poniżej zera. Nie myślcie, że południowa część afrykańskiego wybrzeża to nietknięty ludzką stopą złocisty piasek oraz krystalicznie czysta woda. Zastaniecie tu wspaniałe, wysadzane palmami promenady, rozmaite kawiarnie z kawą z tutejszych plantacji, wykwintne restauracje oraz miejsca serwujące lokalną kuchnię.

Zdjęcie

Plaża Clifton /123/RF PICSEL
Plaża Clifton
/123/RF PICSEL

Afrykańska przygoda oceaniczna

Tym, co wyróżnia południowoafrykańskie plaże, jest ogrom rozmaitych atrakcji, dzięki którym nawet ci, którzy nie lubią wielogodzinnego wygrzewania się na słońcu będą zachwyceni. Miłośników mocnych wrażeń wabią możliwości podejmowania niecodziennych aktywności, szczególnie jeśli chodzi o nietypowe sporty wodne. 

Co powiecie na możliwość nurkowania w klatce, oko w oko z żarłaczem białym lub na podziwianie podwodnych skarbów? Znajdzie się też coś dla wielbicieli nurkowania we wrakach, ponieważ na dnie oceanu spoczywają potężne żaglowce zatopione podczas sztormu. Jedną z największych atrakcji na wybrzeżu są spotkania z wielorybami - z daleka, bo pływają parami i nie wypada im przeszkadzać.  

Reklama

Plaże Clifton - duma afrykańskiego wybrzeża

Na przedmieściach Cape Town, czyli Kapsztadu, w Republice Południowej Afryki znajduje się Clifton, które jest znane przede wszystkim z powodu świetnego wybrzeża i luksusowych hoteli. Dzieli się ono na cztery plaże. Jest jeszcze jedna, piąta, zwana Moses Beach, która słynie z porastającego ją papirusu, jednak możecie jej nie zobaczyć, ponieważ na część roku znika pod powierzchnią wody. 

Woda w oceanie, choć stosunkowo chłodna, bo jej temperatura wynosi około 12-16°C, to nieustająco przyciąga miłośników surfowania - najlepsze warunki do uprawiania tego sportu znajdują się na plaży nr 1. Często korzystają z niej także mieszkańcy Cape Town. Plaża 2 to miejsce chętnie odwiedzane przez studentów oraz młodzież, która urządza na niej turnieje piłki plażowej, a na plaży nr 3 spotykają się ludzie różnych środowisk i rozkręcają najlepsze branżowe imprezy. 

Plaża nr 4, najbardziej wysunięta na południe to miejsce najczęściej odwiedzane, zwłaszcza przez rodziny. Można obejrzeć zakotwiczone tu jachty. Same plaże zostały wyróżnione Błękitną Flagą przyznawaną najbardziej przyjaznym środowisku i ludziom wybrzeżom.

Zatoka Camps Bay - doskonały wybór na relaks

Camps Bay to zatoka położona na przedmieściach Cape Town, podobnie jak plaże Clifton i każdego roku przyciąga dużą rzeszę zarówno turystów jak i samych mieszkańców. Tutejsze plaże są nieco bardziej kameralne - na wybrzeżu znajduje się kilka maleńkich plaż otulonych przez ściany usypane z głazów, znajdują się też tereny porośnięte zieloną trawą - idealne na piknik oraz ławki - zupełnie jak w parku. 

W zatoce znajduje się piękna, malownicza plaża usłana białym piaskiem, która została oznaczona Błękitną Flagą. W sezonie miejsce jest strzeżone i posiada różne udogodnienia. Camps Bay wysoko oceniają liczni turyści, ale polecamy jej osobom, którym chodzi o kameralną atmosferę - za to jeśli macie ochotę, idealnie nadaje się do surfingu. Panują tu warunki, które zadowolą nawet profesjonalistów.

Zatoka Hout - marzenie surfera

Hout Baay, to miejsce uwielbiane prze miłośników surfingu, często bywa przez nich nazywane Dungeons i jest jednym z kilkunastu najbardziej uznanych na świecie miejsc, gdzie surfuje się na naprawdę wielkich falach. To tutaj odbywa się coroczna rywalizacja Red Bull Gib Wave Africa, w której mierzy się 24 zawodników z całego świata. 

Tutejsze fale sięgają nawet 14 metrów wysokości, dlatego uprawianie wszelkie uprawiane tu sporty mają charakter dość ekstremalny. Nic jednak nie jest w stanie zatrzymać prawdziwych zapaleńców, a im wyższa fala tym większe dla nich wyzwanie.

Plaża Noordhoek - z dala od tłumów

 Na zachodnim wybrzeżu półwyspu Caoe, Noordhoek znajdziecie plażę Noordhoek znaną z malowniczych widoków. Długa, szeroka i piaszczysta (idealna!) plaża to bardzo kameralne miejsce, więc świetnie nada się na odpoczynek dla tych, którzy stronią od zgiełku i tłumu urlopowiczów.  Z jej południowego krańca można wypatrzyć wrak parowca Kakapo, który osiadł na mieliźnie ponad sto lat temu - robi ogromne wrażenie!

Zatoka Sodwana - skarby na dnie oceanu

Sodwana Bay na wschodnim wybrzeżu Afryki Południowej to jeden z najbardziej unikalnych i dziewiczych zakątków świata. Dno oceanu kryje wiele wspaniałych niespodzianek, które Was zachwycą. Oferta w tej części wybrzeża zadowoli każdego, ponieważ można zatrzymać się zarówno w luksusowych pensjonatach i hotelach, jak również na zwykłych kempingach na każdą kieszeń. 

Nurkowanie w tym miejscu jest unikalnym doświadczeniem. Naprawdę warto przemierzyć pół świata, żeby pływać wśród bajecznie kolorowych ryb i żółwi. Część stworzeń i korali występuje tylko w tym miejscu.

Plaża pingwinów w Boulders Bay - nietypowa atrakcja w nietypowym miejscu

Pomyślelibyście, że w Afryce można spotkać pingwiny? Oczywiście pomijając pingwiny z bajki "Madagaskar". Wcale nie musicie wyjeżdżać w mroźne rejony Antarktydy czy do chłodnej Nowej Zelandii, żeby zobaczyć te niezwykłe ptaki. Na południu Afryki w zatoce Boulders znajduje się ogromna kolonia pingwinów afrykańskich i co ciekawe, te urocze zwierzaki są bardzo oswojone z ludźmi. 

Możecie nie tylko zobaczyć te urocze ptaki na własne oczy, ale też ich dotknąć czy pogłaskać - podobno nie mają też nic przeciwko pozowaniu do zdjęć. Zanim zrobisz sobie zdjęcie z pingwinem, zobacz Tanie Loty do Kapsztadu. I zimą, i latem afrykańskie wybrzeże rozpieszcza słońcem, więc nie czekaj. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej