​Ronda - miasto nad przepaścią

Ronda to jedno z najpiękniejszych miast Andaluzji. Wyjątkowe, bo położone sto sześćdziesiąt metrów nad przepaścią. W dodatku rozdarte na dwie części. Bez względu w której z nich się znajdujesz widoki zapierają dech w piersiach...

Zdjęcie

Miasto położone jest 160 metrów nad przepaścią /123/RF PICSEL
Miasto położone jest 160 metrów nad przepaścią
/123/RF PICSEL

Miasto białych domków

Ronda jest małym miasteczkiem położonym na południowym krańcu Hiszpanii. Liczy około 40 tys. mieszkańców. Leży na górzystym terenie. To miasto białych domków wiszących nad przepaścią. Małe budowle z lekko spadzistymi dachami, pomalowane wapnem to typowo hiszpańska zabudowa. 

Spacer wąskimi uliczkami pomiędzy tymi domkami otulonymi przez drzewka pomarańczy to czysta przyjemność. Delektowanie się Andaluzją z takiej wysokości możliwe jest tylko w Rondzie.

Reklama

Stara Ronda i Nowa Ronda

Ronda to miasto naturalnie podzielone na dwie części. Granicę stanowi wąwóz rzeki Guadalevín. Żeby przejść ze starej dzielnicy miasta, założonej jeszcze w średniowieczu, do nowszej, trzeba pokonać jeden z trzech mostów. Ten najsłynniejszy nosi nazwę Puente Nuevo i powstał w XVIII wieku. 

Legenda głosi, że jego twórca po stworzeniu dzieła rzucił się w przepaść, bo dokonał dzieła doskonałego i już nic piękniejszego nie mógł wykonać. Ta wybitna budowla ma 100 metrów wysokości i 160 długości. Pod centralnym łukiem mostu znajduje się komora, która w przeszłości pełniła funkcję więzienia. Dziś pomieszczenie stanowi tło wystawy poświęconej historii budowy mostu, a turyści mogą je zwiedzać za opłatą 2€.

Nad przepaścią...

Jeśli jesteś fanem mocnych wrażeń - w dół przepaści możesz spoglądać z wysuniętego tarasu widokowego jednej z restauracji. Za mało adrenaliny? W dół wąwozu prowadzą strome schodki  wydrążone w skale, wybudowane przez chrześcijańskich jeńców, w czasach gdy Rondą rządzili Maurowie.

Atrakcje turystyczne

Ronda jest kolebką hiszpańskiej korridy. Dlatego arena do walk z bykami i toczące się na niej zmagania należą do największych atrakcji turystycznych w mieście. Tuż za areną znajduje się wejście do parku Alameda del Tajo. To jedno z miejsc służących odpoczynkowi i kontemplacji przyrody otaczającej miasto.

Komunikacja

Do miasta najlepiej dotrzeć samochodem. Własnym lub wypożyczonym. Autobusy z Sewilli czy Malagii kursują tu bardzo rzadko. Podróż do Rondy jest atrakcją samą w sobie. Żeby dotrzeć do miasta trzeba pokonać pełną zakrętów drogę w górę. Rozpościerający się z tej wysokości widok na morze to obraz niezapomniany. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej