​Ringstrasse. Poznajcie serce Wiednia

Jeden z najważniejszych symboli Wiednia w 2015 roku obchodzi swoje okrągłe, bo już 150. urodziny. Z tej okazji w centrum miasta przez cały rok odbywa się wiele imprez, a najciekawsze są oczywiście te wakacyjne.

Zdjęcie

Ringstrasse i tradycyjny czerwony tramwaj /123/RF PICSEL
Ringstrasse i tradycyjny czerwony tramwaj
/123/RF PICSEL

Ringstrasse

Słynna aleja to ciekawe miejsce nie tylko ze względu na ilość zabytków i atrakcji, ale również przez swoją historię. Nie jest to, jak często zdarza się w przypadku sławnych arterii europejskich metropolii, dawny trakt królewski. Wręcz przeciwnie! Podążając Ringstrasse możecie sprawdzić, jak niegdyś, a właściwie jeszcze w XIX wieku przebiegały... mury miejskie. 

Otóż Ring wyznaczał wówczas granicę miasta, a powstanie tutaj szerokiej ulicy związane było z wydarzeniami Wiosny Ludów. Ciężko w to uwierzyć podczas spaceru ulicą, ponieważ tutejsza architektura sprawia wrażenie pochodzącej z różnych epok. Okazuje się jednak, że wszystkie budynki wznoszono w nurcie historyzmu.

Reklama

Mimo to wszystkie są bardzo piękne - jak choćby pałace, które powstawały z myślą o instytucjach państwowych albo jako rezydencje najbogatszych przedstawicieli burżuazji. Część z nich została przekształcona w hotele, więc jeżeli mielibyście ochotę chociaż przez weekend poczuć się jak przedstawiciele socjety schyłku modernizmu, Wiedeń to idealny cel na krótki wypad.

Trochę historii

Jednak, jak łatwo się domyślić, budowa Ringu musiała na początku wzbudzać sporo kontrowersji. Z jednej strony nowa aleja miała ukazywać obywatelom majestat władzy, z drugiej zaś uniemożliwić im powstania przeciwko niej. Pytanie tylko, czy mieszkańcom ówczesnego Wiednia, który uwielbiał bawić się na balach i w kawiarniach, rzeczywiście było to głowie... 

Co więcej, kiedy Ringstrasse została otwarta po raz pierwszy, większość budynków nie była jeszcze skończona. Zupełnie nie mieściło się to w tradycyjnym austriackim porządku i mieście, które słynęło ze swojej elegancji. Jeżeli chcielibyście przekonać się, jak wówczas wyglądały okolice arterii, możecie sprawdzić to w Wien Museum Karlsplatz. 

Do października gości ono wystawę poświęconą historii ulicy, na której prezentowane są różne materiały z epoki. Co ciekawe, współczesny Ring znacznie różni się od tego na zdjęciach. Później przeszedł on bowiem jeszcze jedną przebudowę, która nadała mu wyjątkowego charakteru miejsca, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Podobną ekspozycję można oglądać również w Austriackiej Bibliotece Narodowej.

Ring Tram

Jedną z popularniejszych rozrywek wśród podróżników odwiedzających Wiedeń jest przejażdżka Vienna Ring Tram, czyli specjalnym tramwajem turystycznym, którego trasa wytyczona została wokół historycznego centrum miasta i przebiega m.in. przez Ring. Z okien pojazdu można podziwiać najwspanialsze zabytki stolicy Austrii, a on sam ma w sobie wiele z niesamowitego klimatu miasta. 

Co więcej, dzięki materiałom multimedialnym podczas niedługiej podróży pasażerowie mogą wiele dowiedzieć się o historii Wiednia i jego zabytków. Zdecydowanie się na rundkę Vienna Ring Tram to świetny pomysł zwłaszcza wówczas, kiedy okaże się, że pogoda niezbyt sprzyja spacerom po mieście. Pod dachem eleganckiego tramwaju ani deszcz, ani wiatr, ani nawet mróz nie przeszkodzą Wam cieszyć się pięknem tego miejsca.

Festiwale, festiwale

Lato festiwalowe w Wiedniu jest bardzo bogate i, jak przystało na dawną stolicę świata, obejmuje również wiele imprez kulturalnych. Tegoroczne jest szczególnie huczne ze względu na obchody 150-lecia budowy Ringstrasse. 

Chociaż wiele wydarzeń z tym związanych jest już za nami, wciąż jest w czym wybierać. A masa z nich odbywa się właśnie na tej wyjątkowej alei - jest to przecież jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. W czerwcu będzie można bawić się podczas aż pięciodniowej Parady Równości, która tutaj ma wyjątkowo radosny charakter. 

W lipcu i sierpniu natomiast wciąż królować będą przede wszystkim imprezy muzyczne. 1 lipca rozpocznie się festiwal jazzowy, zaś już tylko 3 dni później wielki przegląd muzyki filmowej, który potrwa aż do września. Jeżeli wolicie elektroniczne brzmienia, może zainteresować Was Street Festival. Wydarzenie, organizowane 29 sierpnia, to świetna okazja, by bawić się znacznie lepiej, niż w niejednym klubie - a w dodatku na pięknych Wiedeńskich ulicach.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić stolicę Austrii jeszcze tego lata i wziąć udział w którymś z szeregu wydarzeń organizowanych z okazji 150-lecia Ringstrasse, koniecznie sprawdźcie City Break Wiedeń. Tutaj zarezerwujecie najtańszy przelot z wybranego miasta oraz  nocleg w rekomendowanym przez podróżników hotelu.

 

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej