Relaksacyjny raj Rajecké Teplice

Tu zawsze poczujemy pozytywną energię, można też kąpać się do woli lub szukać spokoju wśród zachwycającej, górskiej przyrody

Niecałe osiemdziesiąt kilometrów od polskiej granicy znajduje się, na Słowacji, termalny i relaksacyjny raj w Rajeckich Teplicach (Rajecké Teplice).

Reklama

Nieduże miasteczko urzeka klimatem oraz położeniem. Między Luczańską Małą Fatrą a pasmem Martyńskie Hole. Jego skarbem jest naturalna woda lecznicza. Moc źródeł termalnych w Rajeckich Teplicach ceniono już w XIV wieku. Początek uzdrowiska sięga jednak XVIII wieku.

Dziś Rajeckie Teplice to oaza dla ludzi poszukujących odpoczynku od trudów dnia codziennego, chcących podreperować zdrowie (choroby kobiece, układu ruchu i systemu nerwowego), ale również miłośników kąpieli w leczniczych basenach termalnych.

A są tu baseny dla każdego. I z temperaturą wody 36-38 stopni, ale też wypoczynkowe (26-28 stopni). Pragnący wrażeń mogą zażyć kąpieli tureckich lub skorzystać z różnego rodzaju saun. A wszystko to w antycznym otoczeniu. Okolice również zachęcają do zwiedzania. Blisko stąd do malowniczego i pięknego pasma górskiego Mała Fatra, ale też do urokliwej wioski Čičmany z charakterystycznymi, niczym w skansenie, domami z białym ornamentalnym zdobieniem.

MJ

Podróż

Z Polski najwygodniej dotrzeć tu samochodem. Od granicy kierujemy się na Żylinę. Dalej prosto do Rajeckich Teplic.

W miasteczku każdy znajdzie nocleg na swoją kieszeń. Od luksusowych hoteli (Aphrodite Palace) po przytulne pensjonaty i wille (Villa Margaréta, Villa Flóra).

Informacje www.spa.sk

Słowackie Betlejem

Wieś Rajecká Lesná leży zaledwie kilkanaście kilometrów od Rajeckich Teplic.

Można tu obejrzeć unikatowe dzieło rzeźbiarza Jozefa Pekara, przedstawiające narodziny Chrystusa oraz najważniejsze sceny z historii i życia Słowaków.

Całoroczna szopka otwarta została w 1995 roku i nazywana jest słowackim Betlejem.

Zamek w Żylinie

W stolicy regionu Żylinie u spływu rzek Wag (Váh) i Kisucy (Kysuca) znajduje się dobrze zachowany zamek Budatin. Powstał w drugiej połowie XIII wieku i pierwotnie był tzw. zamkiem wodnym, chroniącym ważny szlak handlowy na Śląsk. W zamku działa interesujące muzeum sztuki druciarskiej.

Dziś otacza go ładny, odrestaurowany park.

Atrakcja dla miłośników kolei

Niedawno w Rajeckich Teplicach otwarto w budynku stacji kolejowej Muzeum Transportu. Zwiedzając muzeum, możemy zobaczyć m.in. prawdziwą trakcję kolejową, drezynę oraz wnętrze dawnego biura transportowego. Najmłodsi docenią zapewne możliwość zabawy kolejką elektryczną. Większość eksponatów pochodzi oczywiście z lokalnej linii kolejowej Żylina – Rajec.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również