​Rejs po Dalekim Wschodzie

Polacy często nie doceniają uroku rejsów. I chociaż samolot jest najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu do Azji, to na pewno niesamowitym przeżyciem będzie wybranie się na kilkudniową podróż statkiem, po największych azjatyckich rzekach. Rzeka Jangcy w Chinach, Mekong przecinająca kilka azjatyckich państw oraz Irawadi - główna rzeka Birmy to trzy rzeki na których najczęściej organizowane są wycieczkowe rejsy.

Zdjęcie

Rejs po rzece Jangcy /123/RF PICSEL
Rejs po rzece Jangcy
/123/RF PICSEL

Jangcy

Będąc w Chinach i szukając różnych możliwości wypoczynku, można skorzystać z oferty różnych firm, które zajmują się organizowaniem kilkudniowych wycieczek po rzece Jangcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko zobaczysz samą rzekę, lecz także zwiedzisz leżące na jej brzegach, piękne chińskie miasta. Ta najdłuższa azjatycka rzeka (i trzecia najdłuższa na świecie) swój bieg rozpoczyna w górach Wyżyny Tybetańskiej a do Morza Południowochińskiego wpada w okolicy Szanghaju. 

Dorzecze Jangcy były kolebką starożytnej cywilizacji chińskiej i do dziś mieszka tu około 40% mieszkańców Chin. Rejs wzdłuż tej potężnej rzeki w kraju, który był zamknięty dla świata zewnętrznego przez setki lat. Podróż statkiem wycieczkowym najczęściej odbywa się na krótszej trasie prowadzącej z Chongqing do Yichang, lub dłużej z Chongqing do Szanghaju. Zdarza się także, że organizowane podróże obejmują również przelot i pobyt w Pekinie, Szanghaju i miejscowości Xian, a przy bardziej rozbudowanych opcjach również w miastach jak Lijiang, Guilin, Chengdu a nawet w Hongkongu czy Lhasie w Tybecie. 

Reklama

Zdecydowanie najbardziej widowiskową częścią rzeki jest region Trzech Przełomów (około 200-kilometrowy odcinek), z którego roztacza się niesamowity krajobraz mglistych gór, stromych wąwozów i bujnych bambusowych gajów. Podczas rejsu ma się również możliwość ujrzenia na własne oczy Tamy Trzech Przełomów (długą na 2,3 km i szeroką na 1,2 km), największej w historii inwestycji hydrotechnicznej na świecie. Tym co zapada w pamięć jest kontrast, jaki widać między współczesnymi chińskimi miastami, a naturą i obszarami wiejskimi, które ma się szanse zwiedzić podczas takiej podróży. 

Na popularniejszymi atrakcjami turystycznymi znajdującymi się na trasie promu jest oczywiście rejon Trzech Przełomów wraz z tamą, czerwona świątynia Shibaozhai zwana "Perłą Jangcy", zoo w mieście Chongqing, w którym można zobaczyć pandy, "Miasto Duchów" w mieście Fengdu oraz Muzeum Prowincji Hubei. Głównym sezon na rejsy po rzece Jangcy trwa od kwietnia do października, choć niektóre linie organizują wycieczki także poza tymi miesiącami. Najlepsza pogoda jest wiosną w kwietniu i maju oraz jesienią w okolicach września i października.

Irawadi

Jeszcze mniej niż 10 lat temu Birma była krajem, do którego wybierali się tylko backpackerzy. Dziś do tego kraju przybywają turyści z całego świata, chcąc odkryć do niesamowite miejsce. Rzeka Irawadi nie tylko ukształtowała historię Birmy; jest to także gospodarcza siła napędowa tego kraju oraz nierozłączny element duchowego życia mieszkańców. Wycieczkowe rejsy po rzece Irawadi są stosunkową nową atrakcją turystyczną. 

Do wyboru jest kilku operatorów takich wycieczek a także różne statki wycieczkowe - od ekskluzywnych po stylizowane na tradycyjne birmańskie. Na najpopularniejszej trasie, między miastami Mandalay i Bagan, podróże trwają zwykle od trzech do czterech dni. Podczas tych podróży odwiedza się dwie kulturowe stolice Birmy, w których doświadczyć można birmańskiego życia, poznać tutejszą historię i kulturę oraz zwiedzić okoliczne zabytki. 

Dłuższe, siedmiodniowe rejsy, kursują pomiędzy Bagan a Rangun. Dzięki dłuższej wyprawie ma się szansę zagłębić się w ten pełen kontrastów kraj oraz dotrzeć do miejsc, do których dociera niewielu turystów, takich jak miasto Pyay czy Magwe, w którym znajduje się słynna pagoda Myathalon. Najdłuższe wycieczki to ponad dziesięciodniowe rejsy, które kierują się bardziej na północ do miasta Bhamo, które znajduje się niedaleko granicy z Chinami. 

Najlepszym okresem na planowanie rejsu po rzece Irawadi jest pora sucha trwająca od listopada do lutego. Dni wtedy są bardzo ciepłe podczas gdy w nocy temperatura spada. Wraz z początkiem marca temperatura oraz wilgotność powietrza drastycznie wzrasta, a na przełomie maja rozpoczynają się pora monsunowa które trwa aż do października. Ze względu na poziom wody w rzece Irawadi, sezon na rejsy pomiędzy Mandalay i Bagan oraz tych dłuższych do Rangun trwa od września do kwietnia. Wycieczki do Bhamo organizowane są tylko w sierpniu i wrześniu.

Mekong

Mimo że przepływa przez sześć krajów i jest źródłem utrzymania dla tysięcy ludzi, Mekong jest jedną z najsłabiej rozwiniętych azjatyckich rzek. Brak zorganizowanego przemysłu wzdłuż jej brzegów sprawia, że Mekong tętni życiem żyje w nim 20 tysięcy gatunków roślin, 430 gatunków ssaków, 1200 gatunków ptaków, 800 gadów i 850 ryb! Wietnamczycy nazywają Mekong "Rzeką Dziewięciu Smoków" - dzięki dziewięciu głównym odnogom rzeki, które tworzą deltę, a w delcie idealne warunki do uprawy ryżu. 

Rejsy na tej dzikiej rzece organizowane są tylko na odcinku między Siem Reap w Kambodży a wietnamskim miastem Ho Chi Minh. Bardzo często zdarza się, że rejs ten jest także częścią dłuższej wycieczki, która obejmuje jeszcze pobyt w Hanoi, do którego leci się samolotem. Wycieczki mogą być także rozszerzane o pobyt w Bangkoku czy zatoce Ha Long w Wietnamie. 

Podczas kilkudniowego rejsu (długość różni się w zależności od organizatora oraz wybranej opcji), zwiedza się świątynie Angkor w Siem Reap, stolice Kambodży Phnom Penh, miasta usytuowanie w dolinie Mekongu takie jak Cai Be i Tan Chau oraz oczywiście Ho Chi Minh. Chociaż kursy po Mekongu oferowane są przez większość roku, optymalny czas, aby udać się na podróż wycieczkowym statkiem to okres zimowy, mniej więcej od listopada do lutego. 

Od lipca do października trwa w tym regionie pora deszczowa, aczkolwiek występujące deszcze, chociaż ulewne, zwykle trwają tylko pół godziny. Należy także pamiętać, że plan podróży może ulec zmianie ze względu na poziom wody na Mekongu oraz jeziorze Tonle Sap - rzeka osiąga swój najwyższy poziom około września.

Jak zorganizować taki rejs?

Najłatwiejszym sposobem zorganizowania takiej wycieczki, jest wykupienie jej w polskim biurze podróży. Niestety nie jest to opcja najbardziej ekonomiczna. Zaoszczędzić można rezerwując np. tanie loty do Chin i na miejscu wykupić rejs w biurze podróży na miejscu. Cena w Chinach nie jest niska (450-1600 zł), ale obejmuje wyżywienie i noclegi. Za wycieczki fakultatywne w odnogi rzek płaci się dodatkowo. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej