Rejs do Szwecji

Spośród różnych sposobów na podróż do Szwecji, warto wybrać ten odpowiedni dla siebie. Jeżeli nie przepadamy za powietrznymi wojażami, wolelibyśmy uniknąć wielogodzinnej męczącej jazdy samochodem i nie czujemy się najlepiej w zatłoczonych autobusach, pozostaje nam tylko jedna opcja. Ale za to jak pasjonująca! Wybierzmy się w... rejs.

Kilka informacji o rejsach

Wbrew pozorom, wyprawa promem do Szwecji nie musi być aż tak droga, jaka się wydaje. Może się nawet okazać, że zapłacimy za nią mniej, niż za lot samolotem. Nie dość że to stosunkowo tania przyjemność, to jeszcze stanowi dość sporą atrakcję. Malownicze widoki, morska bryza, a na dodatek liczne restauracje, bary i sklepy umilają kilkugodzinną podróż zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

W wielu przypadkach istnieje także możliwość przewiezienia samochodu - nie trzeba wówczas martwić się o wypożyczanie go na miejscu. Wielu przewoźników ma w zanadrzu również oferty specjalne, m.in. romantyczne Walentynki spędzone na pokładzie lub taneczne imprezy podczas rejsu.

Reklama

Promy z Polski

Pomiędzy Trójmiastem a Szwecją kursują promy trzech głównych przewoźników. Statki firmy Stena Line zaczynają swoją podróż w Gdyni, a kończą w Karlskronie. Za jeden rejs zapłacimy około 350 koron szwedzkich, czyli 160 zł. Ceny wahają się jednak w zależności od dnia tygodnia i wybranej pory - te dzienne są zazwyczaj nieco droższe. Przeprawa na drugą stronę Bałtyku zajmuje nieco ponad 10 godzin. 

Jeżeli zależy nam na czasie, to w 7 godzin dostaniemy się ze Świnoujścia do Ystad korzystając z usług Unity Line. Musimy za to liczyć się z wyższymi cenami: jednostronna podróż będzie kosztować nas około 500 SEK (225 zł), a w obie strony 550 SEK (247 zł). Nowością na rynku są usługi firmy TT-Line, oferującej przejazdy ze Świnoujścia do Trelleborg. 

Wraz z naszym samochodem możemy przedostać się do Szwecji już od 300 zł. Na trasie Gdańsk - Nynäshamn kursują zaś promy Polferries, a ich długi rejs zajmuje około 19 godzin. Warto wtedy więc do standardowej ceny (500 SEK za jedną podróż) doliczyć również opłatę za kabinę, w której będziemy mogli odpocząć, znużeni ciężką przeprawą. Jak widać, możliwości jest bardzo wiele i spośród wielu propozycji każdy może wybrać tą odpowiednią dla siebie.

Rejsy z innych krajów: Niemiec, Danii

Do wielu szwedzkich miast dostaniemy się również z wybrzeża niemieckiego i duńskiego. 7-godzinne rejsy z Rostock i Travemunde do Trelleborga oferują linie TT-Line. Ceny podróży w obie strony nie przekraczają 360 SEK (czyli około 165 zł). Kolejnym przewoźnikiem, który umożliwia nam podróż z wybrzeża Niemiec jest Scandlines. Trasa Sassnitz - Trelleborg zajmuje tylko 4 godziny, kosztując jednocześnie niecałe 50 zł. Warte rozważenia! 

Z Danii natomiast najłatwiej dostać się do Helsingborga lub Göteborga. Rejs z Helsingør do pierwszego z miast oferuje HH-Ferries, a sama podróż to tylko pół godziny na pokładzie, o okazyjnej cenie kilku złotych. Promy Stena Line kursują na trasie Frederikshavn - Göteborg, a ich ceny zależą przede wszystkim o dokładnego terminu i pory dnia. Dostanie się do Szwecji zajmie nam wtedy jedynie 3 godziny. 

Zastanów się więc, skąd dokładnie chcesz wyruszyć i wybierz jednego z interesujących cię przewoźników. Naprawdę warto.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej