​Rafting w Nowej Zelandii

Od spokojnych spływów przez dzikie lasy po szalone wyprawy w dół burzliwych kaskad wodnych, powodujące kurczowe zaciskanie pięści i szerokie otwieranie oczu. Rafting w Nowej Zelandii to całe spektrum przygód o różnych stopniach trudności.

Zdjęcie

Nowa Zelandia to świetnie miejsca na rafting /123/RF PICSEL
Nowa Zelandia to świetnie miejsca na rafting
/123/RF PICSEL

Najlepsze trasy raftingowe

Nowa Zelandia to stosunkowo nowy ląd, gdzie ruchy tektoniczne wciąż agresywnie wypychają górskie grzbiety dwóch głównych wysp ku górze. Połączenie dwóch czynników, jakimi są poddawane ruchom skorupy ziemskiej łańcuchy górskie oraz ogromne ilości deszczu daje razem wymarzone warunki do spływów. Mieszanka tych zjawisk skutkuje najlepszymi górskimi rzekami na świecie. Najlepszymi oczywiście w ujęciu technicznym, pod kątem wypróbowania ich potencjału sportowego. A czyż jest jakiś lepszy sposób na poznanie tych rzek niż spływ górski?

Dolina Rangitata

Spływ po rzece Rangitata to najbardziej ekscytująca atrakcja Nowej Zelandii. Malownicza sceneria, która stała się tłem dla "Władcy Pierścienia" jeszcze silniej wpływa na atmosferę wycieczki. 

Reklama

Sezon raftingowy w Dolinie Rangitata trwa od września do kwietnia. Należy jednak pamiętać, że pory roku na półkuli południowej są przeciwstawne względem tych na północy. W Nowej Zelandii wiosna trwa od września do listopada, a lato od grudnia do lutego. Planując termin spływu miej to na uwadze, jak i to, że najlepszy czas na wycieczkę, zależy od tego czego szukasz! 

Jeśli kochasz adrenalinę odwiedź dolinę Rangitata wiosną, kiedy poziom wód w rzekach jest największy. Planując spływ rodzinny wybierz porę letnią - będzie bezpieczniej i cieplej!

Rzeka Rangitikei

Rangitikei to jedna z najdłuższych rzek w Nowej Zelandii. Jej długość wynosi około 240 kilometrów,  4 razy mniej niż naszej polskiej Wisły. Strome zbocza doliny rzeki nadają jej jednak groźniejszego charakteru.  

Dlatego umieszczana jest na szczytach list najlepszych tras raftingowych nie tylko w Nowej Zelandii, ale i na świecie. Na początku trasa jest przyjemna i łatwa, ale  w połowie spływu zaczyna się prawdziwa akcja! 10 największych kaskad - jedna po drugiej tworzą efekt schodów  - stromy próg, odwój, gwałtowny próg, stoper itd.

Rzeka Mohaka

Mohaka poza imponującą scenerią oferuje turystom długi sezon raftingowy, który trwa praktycznie cały rok i różnorodność oferty. Tutaj możesz stać się uczestnikiem spokojnego spływu widokowego, który ma być okazją do kontemplacji przyrody lub raftingu o najwyższym stopniu trudności. Ponadto sam zadecydujesz czy chcesz popłynąć kajakiem, czy dmuchanym pontonem. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej