Przewodnik po Madagaskarze

Madagaskar pomimo swoich pokaźnych rozmiarów nie jest częstym kierunkiem turystycznych wojaży. Czwarta co do wielkości wyspa na świecie swoją dziką i nieprzewidywalną fauną i florą jednych może zniechęcić a drugich wręcz zafascynować. Bez wątpienia polecamy Madagaskar jako cel wakacji. To idealne miejsce do obcowania z dziewiczą naturą.

Zdjęcie

Przyroda Madagaskaru na pewno cię zachwyci /123/RF PICSEL
Przyroda Madagaskaru na pewno cię zachwyci
/123/RF PICSEL

Podstawowe informacje

Jeszcze przed wylotem na Madagaskar powinieneś zadbać o kilka rzeczy, które sprawią, że podróż przebiegnie spokojnie i bezproblemowo. Planując urlop, weź pod uwagę, że jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, najlepszym okresem na eksplorowanie wyspy będą miesiące poza klasycznym okresem wakacyjnym. 

Polecamy marzec lub kwiecień, bądź październik i listopad. Pod żadnym pozorem nie daj się namówić na wylot w czasie pory deszczowej - pomiędzy grudniem a lutym! 

Reklama

Wiza na Madagaskarze jest do wyrobienia na lotnisku a jej koszt nie przekracza kilkudziesięciu dolarów amerykańskich. Na wyspie obowiązuje lokalna waluta - ariary. Jej przelicznik może sprawić problemy, więc dobrze jest zaopatrzyć się w podręczny kalkulator. 1000 ariarów równa się około 1,6 zł. 

Codzienne wydatki na Madagaskarze nie należą do najwyższych i nie powinny zrujnować twojego portfela. Wynajem pokoju dla dwóch osób w większym mieście może kosztować nawet 25 tysięcy ariarów, jednak ceny obiadu w miejskim barze to wydatek zaledwie kilku tysięcy ariarów. Normalny bilet wstępu na teren każdego z parków narodowych kosztuje 25 tysięcy. 

Ze względów bezpieczeństwa przed wylotem na Madagaskar wymagane jest wykonanie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Językiem obowiązującym na wyspie jest francuski, choć ze względu na stale rosnącą liczbę turystów znajomość angielskiego powinna wystarczyć do podstawowego porozumiewania się. 

Wtyczki elektryczne, które znajdziesz w hotelach na Madagaskarze są identyczne jak te używane w Polsce, nie będziesz potrzebował żadnych adapterów.

Stolica wyspy

Prawdopodobnie swoją przygodę na Madagaskarze rozpoczniesz od zwiedzania stolicy wyspy o nazwie, która może początkowo sprawić problem z wymową. Antananarywa to potężne miasto zlokalizowane w samym centrum  wyspy. Liczba jego mieszkańców sięga prawie dwóch milionów! W miejskiej zabudowie dominuje styl kolonialny, widać ogromne wpływy architektury francuskiej, zwłaszcza z połowy XIX wieku. 

Nad Antananarywą dominuje wzgórze Ambohimanga. Na jego szczycie usytuowana jest letnia rezydencja przeznaczona dla rodziny królewskiej. Kompleks pochodzi z XVIII wieku i został zbudowany na cześć królowej Renavalony I. Zgodnie z miejską legendą to właśnie z jej polecenia z Madagaskaru pozbyto się księży i handlarzy przybyłych z Europy. 

W Antananarywie znajdują się także ruiny imponującego pałacu Rova, który został zniszczony podczas pożaru. Drugim ważnym obiektem zabytkowym jest pałac Tana. To jedna z wielu pozostałości po obecności Francuzów na wyspie.

Parki narodowe Madagaskaru

Prawdziwa gratka dla turystów czeka poza większymi ośrodkami miejskimi. Madagaskar słynie z licznych parków narodowych, które rokrocznie przyciągają setki tysięcy ludzi z całego Świata. Najczęściej odwiedzanym jest oddalony od Antananarywy o 400 kilometrów Park Narodowy Isalo. To ogromna przestrzeń ponad 80 tysięcy kilometrów kwadratowych z sawannami i gęstymi lasami. 

Do jego największych atrakcji należy liczna populacja lemurów. Na terenie parku Isalo rosną także unikalne rośliny, takie jak czerwony aloes czy pachypodia nazywana potocznie "stopą słonia". 

Z kolei we wschodniej części wyspy znajduje się Park Narodowy Antasibe - Mantadia. To jedyne w promieniu kilkuset kilometrów miejsce, gdzie będziesz miał okazję obserwować rzadki gatunek małej małpy - indiri, która występuje w swoim naturalnym otoczeniu. 

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia przez miłośników natury jest Park Narodowy Tsingy de Bemaraha, znany także jako "las skalny". To właśnie tam będziesz mógł zobaczyć z bliska skały wapienne, które przez lata ukształtowały się w formę igieł. Po uderzeniu w jedną z nich usłyszysz nietypowy głuchy dźwięk. 

Rzecz jasna także i w tym parku występują lemury. A dokładniej aż 11 gatunków tego zwierzęcia! Wraz z nimi współżyje ponad 100 rodzajów ptactwa i 70 rodzajów gadów. Nic dziwnego, że od ponad 25 lat park ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej