​Praga - zwiedzanie czeskiej stolicy

Szukasz atrakcyjnego miejsca na weekendowy wypad ze znajomymi? Planujesz dłuższy rodzinny wyjazd i marzysz o interesującym celu wakacyjnej wycieczki? A może chcesz zabrać swoją ukochaną na romantyczny spacer w jednej z europejskich stolic? Trafiłeś idealnie! Czeska Praga to ogrom rozrywek dla turystów w każdym wieku - znajdziemy tutaj nie tylko zabytki, ale również świetne restauracje i kluby. Poznaj wszystkie tajemnice miasta Franza Kafki.

Zdjęcie

Praga zachwyca o każdej porze roku /123/RF PICSEL
Praga zachwyca o każdej porze roku
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto odwiedzić Pragę?

Niezwykłe renesansowe i gotyckie zabytki, słynny Most Karola, najlepsze w Europie piwo... Wszystkie te walory sprawiają, że stolica Czech jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów ze wszystkich stron świata - i to przez cały rok! Piękno jej niezwykłego budownictwa dostrzeżemy zarówno latem, jak i zimą: gdy historyczne centrum pokrywa się białą pierzyną, wszystko prezentuje się naprawdę urokliwie. 

W 1992 roku UNESCO doceniło niepowtarzalność Pragi i wpisało jej starówkę na listę światowego dziedzictwa. Nawet tydzień nie wystarczy, by w pełni poznać wszystkie najważniejsze atrakcje okolicy - tak naprawdę można by tu spędzić miesiąc i wciąż jeszcze odkrywać nowe miejsca. 

Reklama

Coś dla siebie w Pradze odnajdą zarówno miłośnicy architektury sakralnej, jak i wielbiciele twórczości Franza Kafki i ci lubujący się w galeriach sztuki. Prawdą jest to, co mówią - czeska stolica zachwyci wszystkich bez wyjątku. Sprawdź, co specjalnego przygotowała dla ciebie!

Spacer po Starym Mieście

Poznawanie atrakcji Pragi zacznijmy od wycieczki na jej starówkę. Nieważne czy jest dzień, czy noc - czeska stolica zawsze prezentuje się majestatycznie i niezwykle, dlatego najlepiej z osobna odkryć każdą z jej wyjątkowych twarzy. Specyficzną atmosferę miasta odczujemy zarówno późnym wieczorem, spacerując wzdłuż zapalonych latarni i podziwiając górujący nad centrum zamek, jak i w południe, stając się częścią aktywnie zwiedzającego tłumu turystów.

Podczas wycieczki zwróćmy uwagę przede wszystkim na imponujący i wiecznie tętniący życiem Rynek. Otaczające go kościoły i kamienice sięgają historią do XI wieku, a na środku placu znajduje się stuletni pomnik Jana Husa. 

Koniecznie rzućmy okiem również na zegar astronomiczny ulokowany na południowej ścianie ratusza miejskiego - rozgrywający się co godzinę spektakl niewielkich alegorycznych figurek to jedyna w swoim rodzaju praska atrakcja.

Zamek Praski

Do górującej nad Pragą fortecy przespacerujmy się wzdłuż zielonych brzegów Wełtawy. To właśnie nad tą rzeką znajduje się bodaj najsłynniejszy czeski zabytek - Most Karola. Ten unikatowy symbol miasta jest nawet bardziej znany od monumentalnego zamku, stanowiąc jeden z najstarszych i najdłuższych mostów kamiennych na świecie. 

Sama twierdza praska również bije wszelkie możliwe rekordy - według księgi Guinnessa wraz z otaczającymi ją ogrodami jest największym kompleksem pałacowym na kuli ziemskiej. Została założona w IX wieku na Hradczanach, a przez lata rozbudowywana, z drewnianej warowni zmieniła się w potężną fortyfikację znaną ze swojej różnorodności architektonicznej. 

Zajrzyjmy na jej trzy imponujące dziedzińce i centrum, w którym znajduje się bazylika św. Jerzego i katedra św. Wita. Jeżeli tylko będziemy mieć taką możliwość, wyjdźmy na sam szczyt Wielkiej Wieży, by zobaczyć panoramę Pragi z innej perspektywy - widok jest naprawdę niesamowity. Do odpoczynku natomiast idealnie nadają się Ogrody Królewskie z przepiękną oranżerią, fontannami i letnim pałacem.

Inne wyjątkowe atrakcje czeskiej stolicy

Jeżeli interesują nas ślady przeszłości, koniecznie zaglądnijmy do ogromnego Muzeum Narodowego położonego w centrum Pragi - jego kolekcja zbiorów z dziedziny etnografii, archeologii i geologii jest naprawdę imponująca! Za to zabierając wybrankę swojego serca na romantyczny spacer, odwiedźmy malowniczą dzielnicę Malá Strana położoną na lewym brzegu Wełtawy. 

Prześliczne wąskie uliczki, urocze kamienice i wybudowane tuż nad taflą rzeki ogrody stanowią idealną scenerię na randkę. Gdzie jeszcze warto się udać, by pobyt w Pradze był absolutnie niezapomnianą przygodą? Koniecznie do... Labiryntu Luster! Minizameczek wybudowany w 1891 roku na wzgórzu  Petřín w nietypowy sposób zachęca turystów do odwiedzenia czeskiej stolicy - a mianowicie powodując u nich zawrót głowy. Gabinet krzywych zwierciadeł i labirynt ułożony ze szklanych tafli to świetna rozrywka nie tylko dla dzieciaków.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej