Praga. Zapach świąt nad Wełtawą

Jarmark praski jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Ruszamy więc, by z kubkiem grzańca gubić się wśród cudnych uliczek.

Zdjęcie

Praga w świątecznej odsłonie /123/RF PICSEL
Praga w świątecznej odsłonie
/123/RF PICSEL

Wspaniała choinka na Rynku Staromiejskim, drewniane stragany, a w powietrzu mieszanina zapachów od pieczonej szynki, przez trdelnika po grzane wino. Świąteczny wystrój podkreśla urodę otaczających Rynek wiekowych kościołów i kamienic.

Największą atrakcją jest zegar astronomiczny na ścianie ratusza. Od 600 lat pokazuje dokładny czas oraz położenie ciał niebieskich. Co godzina ukazują się figurki reprezentujące śmierć, chciwość, próżność, 12 apostołów oraz Turka.

Reklama

Jeśli będzie zbyt tłoczno na rynku, warto wiedzieć, że jarmarki znajdziemy też na Hradczanach (z zamkiem i wspaniałą katedrą św. Wita, Wojciecha i Wacława w tle), na placu Wacława (Václavské náměstí), na placu Małostrańskim (Malostranské náměstí), na placu Republiki (Náměstí Republiky).

Widoki jak z obrazów

Na Moście Karola po zmroku zapalają się klimatyczne gazowe latarnie. Łączy on Stare Miasto z artystyczną dzielnicą Mala Strana, przez którą wdrapujemy się pod górkę na majestatyczne Hradczany, olbrzymi kompleks zamkowy, kiedyś siedzibę królów czeskich. Do murów zamku przylega Złota Uliczka, z miniaturowymi domkami, w których jak głosi legenda, alchemicy w średniowieczu próbowali wyrabiać złoto.

Spacery po dziedzińcach Hradczan są bezpłatne, ale wejście do obiektów kosztuje 150-350 koron. Zawsze jest tutaj tłum turystów, lepiej więc wybrać się w te okolice wczesnym rankiem lub wieczorem. Na coś do zjedzenia, warto zejść znów na Malą Stranę. By przysiąść w którejś z małych knajpek, między romantycznymi kamienicami, placami i kościołami.

Informacje praktyczne

✣ Do stolicy Czech można dojechać autem, ale warto pamiętać, że po czeskiej stronie autostrady trwają remonty, a w centrum miasta parkowanie to dramat. Najlepiej upolować promocyjny bilet PKP (już od 29 euro).

✣ Większość zabytków, muzeów i atrakcji usytuowana jest blisko centrum Pragi, w dzielnicach Stare Miasto, Mala Strana, Josevov, Hradczany, Nowe Miasto. Szybkie przemieszczanie ułatwiają metro i tramwaje.

✣ Jeśli chodzi o noclegi, w centrum trudno o umiarkowane ceny. Najwięcej tanich miejsc noclegowych znajdziemy w dzielnicach Karlov, Zizkov, Karlin oraz w okolicach Hlavni Nadrazni (Dworzec Główny).

✣ Smaczny dwudaniowy obiad z napojami można zjeść za 150 koron! Jeśli chodzi o trunki – oczywiście piwo. Spróbujcie go np. w klimatycznej knajpie Local Dlouhááá (ul. Dlouhá 33).

Tekst: Dominika Frankowska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej