​Praga - informacje dla turystów

Jeżeli celem twojego wyjazdu jest Praga, to świetnie trafiłeś - w naszym poradniku znajdziesz wszystkie informacje potrzebne, by zaplanować absolutnie idealną podróż. Z nami dowiesz się, jak najszybciej i najwygodniej dojechać do czeskiej stolicy, ile pieniędzy potrzebujesz, by spokojnie wystarczyło na pobyt i wszystkie atrakcje oraz sprawdzisz, na co należy uważać wałęsając się samotnie po zabytkowym centrum tego pięknego miasta.

Zdjęcie

Praga - widok z mostu Karola /123/RF PICSEL
Praga - widok z mostu Karola
/123/RF PICSEL

Jak dojechać do Pragi?

Dla wszystkich miłośników czterech kółek mamy dobrą wiadomość - samochodem jest i najłatwiej, i najszybciej. Trasę każdy ustali sobie sam, bo z racji bliskiego położenia Czech, wystarczy po prostu popatrzeć na mapę. Mimo pozornej łatwości, warto jednak wziąć pod uwagę, że w Pradze naprawdę ciężko o miejsce do parkowania - może więc lepiej zainteresować się innymi środkami transportu? 

Jeżeli planujemy tylko kilkudniowy wypad, świetną opcją okazuje się być autobus. Z Katowic, Krakowa lub Wrocławia znajdziemy przejazdy już za 100 złotych, a rezerwując bilety wcześniej u jednego z tańszych przewoźników, nawet za połowę tej kwoty. 

Reklama

Zawsze można też wybrać się w trasę samolotem, lecz należy nastawić się na dość wysokie ceny. Niestety żadna z linii low-costowych nie ma bezpośrednich połączeń Polska-Praga, więc musimy zadowolić się usługami LOT-u lub Czech Airlines. Za podróż w jedną stronę zapłacimy wówczas od 250-400 złotych.

Waluta i ceny

Mimo że ceny w Czechach są delikatnie niższe niż w Polsce, to duża popularność Pragi sprawia, że jest ona najdroższym miejscem w całym kraju. Wciąż jednak możemy zaopatrzyć się w żywność w normalnej cenie - wystarczy unikać niewielkich sklepików znajdujących się w pobliżu największych atrakcji i na Starym Mieście. Już oddalenie się na 200 metrów od ścisłego centrum sprawia, że różnica robi się naprawdę spora.

 Obecnie korona czeska to około 15 groszy i zgodnie z tym przelicznikiem chleb zakupimy już za 20 CZK (około 3 złote), masło za 43 CZK (niecałe 7 złotych), a litr mleka wyniesie nas 18 CZK (2,80 złote). W związku z niedużymi kosztami jedzenia i noclegów, Praga stanowi świetny cel weekendowego wypadu - jeśli szukamy jakiejś europejskiej stolicy, która nie zrujnuje nam portfela, wybierzmy się właśnie tam!

Na co uważać, czyli kwestie bezpieczeństwa

Do Pragi warto wybrać się poza sezonem, gdyż rzesze turystów z całego świata mogą być nie tylko uciążliwe, ale również szkodliwe: niestety w zatłoczonych miejscach chętniej grasują kieszonkowcy. Poza tym nawet rodowici mieszkańcy czeskiej stolicy opuszczają ją na Sylwestra - do miasta przyjeżdża wówczas wielu głośnych i bawiących się całą noc Włochów i Romów. 

Poza podstawowymi zasadami związanymi z zachowaniem w odludnych zakamarkach, zwróćmy uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo na drodze. Czesi często jeżdżą powoli, gwałtownie hamują i mają problemy z przepisami, więc jako kierowcy zachowajmy sporą ostrożność. Pamiętajmy również o posiadaniu wszelkich niezbędnych uprawnień, w tym winiet na autostrady - za ich brak można dostać naprawdę wysoki mandat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Dolina Stubai - narciarski raj w Austrii

    Nie ma lepszego miejsca w Austrii na narty. Trudno też o lepsze w Europie i na świecie. Co roku Dolina Stubai jest uznawana za najbardziej przyjazny region narciarski dla rodzin, ale trasy są... więcej