Praga inaczej. Co warto zwiedzić?

Praga ma naprawdę wiele do zaoferowania. Dużo więcej niż wskazywałyby przewodniki pełne informacji o sztampowych atrakcjach, które widział już każdy. Nikt oczywiście nie odmawia uroku Mostowi Karola, zegarowi Orloj czy Hradczanom i Wyszehradowi, ale na tym nie kończą się atrakcje. Na każdym kroku czekają fantastyczne niespodzianki, o których słyszy się od prażan albo na które trafia się przypadkowo.

Zdjęcie

W Pradze znajdziemy mnóstwo urokliwych miejsc /123/RF PICSEL
W Pradze znajdziemy mnóstwo urokliwych miejsc
/123/RF PICSEL

Tanie loty do Pragi i wyjątkowo klimatyczne hotele na starówkach w ciekawych dzielnicach miasta sprawiają, że stolica Czech jest idealnym miejscem na weekendową wycieczkę.

Žižkov&Vitkov

Žižkov to legendarna czerwona dzielnica, w której mieszkała praska biedota, potem klasa robotnicza, a gdzie dzisiaj odbywają się najciekawsze artystyczne eventy. Zwiedzanie Žižkova najlepiej zacząć od Vitkova, czyli Witkowej Góry, na której szczycie stoi dumnie Jan Žižka, nigdy niepokonany przywódca husytów, który dzięki zdobyciu Vitkova opanował całe miasto. 

Reklama

Na górze znajduje się także Narodowe Miejsce Pamięci, w którym kiedyś było mauzoleum Klementa Gottwalda, komunistycznego ojca narodu. Nie udało się go jednak dobrze zabalsamować, więc po około 10 latach dokonano kremacji, a obecnie budynek jest własnością Muzeum Narodowego.

Střelecký ostrov

Pragę najlepiej podziwiać z perspektywy Wełtawy. Jeżeli nie macie ochoty na rowerki wodne i łódki, zróbcie sobie piknik na Wyspie Strzeleckiej. Można zejść na nią z Mostu Legii. Znajdują się na niej restauracje i w sezonie letnim niemal cały czas słychać koncerty z parku.

Staranova Synagoga

Świątynia żydowska nie jest bynajmniej miejscem nieznanym, ale w sumie niewiele osób do niej zagląda. To zapewne z lęku przed golemem mieszkającym na strychu. Jak już wspominaliśmy, Praga uchodziła za miasto alchemików i magów. 

Podobno jednemu z nich, Jehudzie Low ben Bezalel, udało się tchnąć w glinę życie - niestety golem nie miał duszy. Sam budynek wydaje się bardzo nietypowy. Właściwie wygląda jak gotycki kościół chrześcijański, ale nigdy nie pełnił takiej funkcji, a co więcej - jest najstarszą działającą synagogą w Europie.

Divoká Šárka

To miejsce znajduje się daleko od centrum i polecamy ją tym, którzy mają ochotę spędzić miło czas w przepięknej, zielonej okolicy. Wysokie skały i wodospady składają się na wspaniałe krajobrazy - kto by przypuszczał, że właśnie tu doszło do legendarnej walki czeskich amazonek pod dowództwem Šárki z wojskami wojewody Ctriada. Obecnie mieści się tu rezerwat przyrody.

Muzeum Alchemii Speculum Alchemie

W Pradze jest wiele muzeów, ale niewiele aż tak dziwnych jak to. I choć forma Muzeum Alchemii i Magii może wzbudzać śmiech, to mieści się w autentycznym miejscu, w którym kiedyś przeprowadzano eksperymenty alchemiczne. W XV wieku działała tu apteka, być może taka jak ją opisał Andrzej Sapkowski w Trylogii husyckiej.

Dowiecie się tutaj, kto był księciem alchemików i kto zasłużony dla nauki stawiał horoskopy. Oczywiście możecie zobaczyć pracownię alchemiczną na Złotej Uliczce, ale to nie to samo. Tam też mieszkali czarownicy, ale nie było wtedy jeszcze murowanych domków, a już tym bardziej takich tajemniczych korytarzy jak w budynku przy Haštalskiej 1.

Muzeum Praskich Duchów i Legend

Tym którzy lubią się pośmiać i trochę wystraszyć polecamy Muzeum Praskich Duchów i Legend. Można tu poznać nie tylko zjawy snujące się nocą po ulicach, lecz także "Genius Loci" Pragi i wszystkie fantastyczne legendy, które po raz kolejny udowodnią, że czeski humor nie ma sobie równych.

Browary

Jak Czechy, to piwo! Całe miasto roi się od małych, kameralnych browarów, ale nie próbujcie pytać prażan, które są najlepsze. Jest to temat równie delikatny jak kluby piłkarskie w Polsce. Spośród najnowszych dużym zainteresowaniem cieszy się ten na Holešovicach. Warto też rozejrzeć się za miejscem, gdzie podają piwo z tanku - ma zupełnie inny, bogatszy smak, nawet jeżeli wybierzemy zwykłego pilznera.

Opowiedz swoją historię

U stóp Vyšehradu stoi pewna rezydencja w dość nonszalanckim, kubistycznym stylu. To Kovařovičova zahrada, perełka czeskiej architektury. Trudno sobie to wyobrazić, ale w okolicy mieszka wiele osób, które chodziły do niej do przedszkola. Obecnie jest po remoncie. Można wejść do ogrodów. Warto się tam wybrać zwłaszcza wieczorem, kiedy willa jest podświetlona.

Most samobójców

To dość nietypowe miejsce. Most Nuselski łączy południową Pragę z jej centrum, po jednej jego stronie znajduje się stacja metra Vyšehrad. Nie byłoby w tym niczego wyjątkowego, gdyby nie to, że most przebiega 40 metrów nad ziemią! Stojące pod nim budynki wydają się małe... I choć większość ludzi spaceruje Mostem Nuselskim z powodu niezwykłej panoramy na dolinę, tabor kolejowy i fragment starego miasta. 

Podobno 300 osób zakończyło życie w tym miejscu - nawet upamiętniono je pomnikiem Z własnej woli. Nie wygląda on kontrowersyjnie, wręcz przeciwnie. Wiele osób nawet nie wie, że dziwnie wykręcona latarnia w oczach artysty stała się "światłem samobójców". Na taki dystans mogli się zdobyć tylko Czesi. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej