​Portugalia - informacje praktyczne

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej wybrać się na zwiedzanie Lizbony? Nie jesteś pewny, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu i które dokumenty okażą się niezbędne na granicy? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące wycieczki do Portugalii. Zaplanuj naprawdę niezapomnianą podróż!

Zdjęcie

Nazare. Piękne miasto w Portugalii /123/RF PICSEL
Nazare. Piękne miasto w Portugalii
/123/RF PICSEL

Kiedy jechać do Portugalii?

Odpowiedź brzmi: kiedy tylko chcesz! Ten niezwykły kraj zachwyca swoim pięknem nie tylko latem, ale również zimą, jesienią i wiosną - każda z pór roku charakteryzuje się nieco odmienną, lecz zawsze bardzo przyjemną pogodą. Chcąc jednak uniknąć tłumów turystów, unikajmy szczytu sezonu (lipca i sierpnia) i wybierzmy się na wycieczkę raczej z końcem maja lub początkiem września. 

Około 23-stopniowa temperatura będzie świetnie nadawać się do długich spacerów po portugalskich miastach i aktywnego zwiedzania ich niezliczonych zabytków. Bogactwo atrakcji, przepyszna kuchnia i intrygująca historia sprawiają, że wizyta na tych krańcach Europy okazuje się absolutnie wyjątkowym przeżyciem.

Reklama

Niezbędne dokumenty, zdrowie i bezpieczeństwo

Z racji, że Portugalia jest zarówno członkiem UE, jak i układu z Schengen, granicę przekroczymy posługując się wyłącznie paszportem lub dowodem osobistym. Na podstawie tych właśnie dokumentów możemy przebywać w kraju do 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu, należy zorientować się w aktualnych przepisach podanych na stronie MSZ. 

Jeżeli chodzi o zdrowie, to wybierając się do Portugalii, nie potrzebujemy wyrabiać żadnych dodatkowych szczepień. Rozwinięta sieć przychodni i szpitali sprawia, że mamy się gdzie udać w razie wypadku - szczególnie posiadając kartę EKUZ. Bezpłatny dokument można wyrobić w dowolnym oddziale NFZ przed wyjazdem i uprawnia on do darmowej podstawowej opieki lekarskiej za granicą. 

Warto również wykupić prywatne ubezpieczenie, dzięki któremu nie poniesiemy kosztów ewentualnego transportu medycznego. Portugalia jest krajem bezpiecznym, lecz pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w tłocznych miejscach, pilnując pieniędzy i dokumentów.

Portugalskie ceny, czyli ile zapłacimy podczas wycieczki

Walutą obowiązującą w tym pięknym kraju jest euro. Pieniądze bez problemu wymienić można w dowolnym banku lub kantorze. Świetnie rozwinięta sieć bankomatów multibanco sprawia, że potrzebną gotówkę wybierzmy z konta w każdym dogodnym dla nas momencie. Niemal wszędzie akceptowane są płatności kartą, dlatego zabierzmy ze sobą również MasterCard lub Visę. 

Portugalia to tanie państwo, w którym można znaleźć nocleg już za 25 euro. Równie atrakcyjne są ceny żywności w restauracjach - za pełny posiłek zapłacimy od 6 do 12 euro, a za kawę niecałe 1 euro. Najdroższe są duże, chętnie odwiedzane przez turystów miasta, takie jak Lizbona czy Porto, dlatego pobyt tam będzie kosztował nas najwięcej. 

Dodatkowo, należy pamiętać, że autostrady także są płatne - wybierając się więc w podróż samochodem, zabierzmy ze sobą trochę lokalnej gotówki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej