​Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janerio

Pomnik Chrystusa z otwartymi ramionami to najbardziej rozpoznawalny symbol Brazylii. Popularny na tyle, że doczekał się nawet polskiej kopii. I choć ten świebodziński jest kilka metrów wyższy, to za tym z Rio de Janerio stoi historia i symbolika...

Zdjęcie

Posąg Chrystusa Odkupiciela jest najbardziej znanym symbolem Brazylii /123/RF PICSEL
Posąg Chrystusa Odkupiciela jest najbardziej znanym symbolem Brazylii
/123/RF PICSEL

Powstanie pomnika

Pomnik upamiętnia setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Brazylię. Zanim podjęto ostateczną decyzję rozważano projekt gigantycznego krzyża lub postaci trzymającej kulę ziemską. Pieniądze na realizację pomysłu zbierano w kościołach w całej Brazylii. 

W historii pomnika pojawia się także słowiański  akcent. Rzeźbiarz, który zaprojektował posąg to francuski artysta polskiego pochodzenia - Paul Landowski. Pomnik powstał we Francji i został przetransportowany do Rio de Janerio, gdzie stanął na szczycie wzgórza Corcovado. Uroczyste odsłonięcie rzeźby nastąpiło w 1931. Chrystus Odkupiciel obejmuje swymi ramionami Rio de Janerio już ponad 80 lat.

Reklama

Wymiary posągu

Rzeźba ma 30 metrów wysokości i umieszczona jest na 8-metrowym cokole. Rozpiętość ramion wynosi 28 metrów. Sama głowa pomnika waży 35 ton! Statua spogląda na Rio de Janerio ze szczytu 740-metrowej granitowej góry. 

Istotny jest także wymiar symboliczny rzeźby. W zamierzeniu posąg miał wyrażać boskie współczucie oraz dumę z osiągnięć niepodległej Brazylii. Szeroko rozłożone ręce to gest objęcia Rio de Janerio oraz powitania gości przybywających od strony morza. 

Powitalna poza jest także symbolem serdeczności i życzliwości mieszkańców Brazylii. To wszystko zostało zaakcentowane w stworzonej przez szwajcarską firmę New Open World Corporation  nowożytnej liście siedmiu cudów świata, na którą wpisany został pomnik Chrystusa Odkupiciela z Rio de Janerio.

Transport na wzgórze

Na taras widokowy można się dostać samochodem lub taksówką, co umożliwia droga prowadząca na wzniesienie. Bardziej popularna wśród turystów jest jednak kolejka, która kursuje do godziny 20.00. Podróż zajmuje zaledwie 20 minut, a początkowa stacja znajduje się tuż przy plaży w dzielnicy Cosme Velho. 

Już sama przejażdżka kolejką stanowi atrakcję turystyczną, ze względu na pojawiające się w niej trupy muzyczne umilające drogę. Bilet w obie strony kosztuje około  60 zł. Z końcowej stacji kolejki do punktu obserwacyjnego można dojść schodami liczącymi 222 stopnie lub dojechać windą. Całą drogę można więc pokonać bez najmniejszego wysiłku.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej