Połąga: Nadbałtyckie Zakopane NA CZAS WOLNY

Dzisiejsza Połąga to największy litewski kurort nad Bałtykiem, liczący niespełna 20 tys. mieszkańców, a co roku odwiedza go więcej niż pół miliona gości z całej Europy!

Reklama

W sezonie pobliskie lotnisko ma regularne połączenia z Moskwą, Kopenhagą, Oslo i Rygą, ale dość często przylatują tu również czartery z wielu miast we Włoszech i Niemczech.

W gwarnych rozmowach na deptaku można usłyszeć również polską mowę. Polaków przyjeżdża do Połągi jednak znacznie mniej niż w czasach przełomu XIX i XX wieku, gdy miejscowość była nazywana „Nadbałtyckim Zakopanem”.

Wówczas spotykała się tutaj polska elita intelektualna i artystyczna z trzech zaborów. Stanisław Witkiewicz malował tu swoje pejzaże marynistyczne, zaprojektował też dla Połągi dom zdrojowy, w stworzonym przez siebie stylu narodowym.

Miejscowe wille nosiły „sienkiewiczowskie” imiona. Witraże w nowym kościele wykonał warsztat Żeleńskich z Krakowa, a zaprojektował je Stefan Matejko, bratanek Jana.

A jego najzdolniejszy uczeń, Leon Wyczółkowski, uwieczniał na swych obrazach i grafikach tamtejsze sosny. Bywali tu również Lucjan Rydel, Tadeusz Miciński, a Władysław Reymont dokończył w Połądze swą najważniejszą powieść: „Chłopów”.

Mimo rozciągniętej zabudowy i szerokich piaszczystych plaż dzisiejsza Połąga jest miejscem tłumnym. Lubiąc ciszę i spokój mogą się wybrać na zachód od miasta, gdzie bałtyckie wybrzeże przekształcają się w wąski pas lądu nazywany Mierzeją Kurońską. Tu króluje dzika przyroda: ruchome wydmy, dziewicze lasy, piaszczyste plaże, dzikie ptactwo.

Jak dolecieć i gdzie spać?

Można przylecieć do Wilna za minimum 650 zł, skąd na wybrzeże jest odpowiednio 320 km, które można pokonać autobusem lub pociągiem. Najlepiej jednak pojechać własnym samochodem.

Za pokój dla 2 osób w hotelu lub pensjonacie ze śniadaniem zapłacimy od 200 zł. Tańsze są kwatery prywatne. Najtaniej będzie na campingu – za 2 osoby z namiotem i samochodem około 50 zł.

Pałac Tyszkiewiczów

Został wzniesiony przez Franza Heinricha Schwechtena pod koniec XIX wieku na życzenie hrabiego Feliksa Tyszkiewicza. Jego architektura utrzymana jest w stylu neorenesansowym z elementami klasycyzmu i baroku. Od 1963 roku znajduje się w nim Muzeum Bursztynu w Połądze.

Mierzeja Kurońska

Blisko stukilometrowy wąski pas lądu porośnięty przez dziewi- cze lasy z ruchomymi wydmami i piaszczystymi plażami. Występuje tu blisko 900 rodzajów roślin, 40 gatunków ssaków i ponad 300 gatunków ptaków. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej został w 2000 r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Raj dla wędkarzy

Morskie wybrzeże wokół Połągi to ulubione miejsce dla miłośników wędkarstwa. Najpopularniejszym gatunkiem są długie belony, trochę podobne do węgorzy, ale z bardziej szpiczastymi głowami.

Litewskie złoto

Ekspozycja w Muzeum Bursztynu liczy ponad 30 tys. eksponatów i należy do jednej z największych na świecie. Warto wspomnieć, że już w czasach Tyszkiewiczów Połąga była światowym ośrodkiem obróbki tych cennych kamieni, działała tu m.in. Fabryka Wyrobów Bursztynowych Bekkera.

Tekst: M.O.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej