Podróż na wschód Słowacji

Planując wakacje, pomyślmy o Słowacji. Jednak zamiast zatłoczonych Tatr warto wybrać się do regionu koszyckiego, który jest najdalej na wschód położonym obszarem tego kraju, ale i tak znajduje się blisko naszej południowej granicy.

Zdjęcie

Katedra św. Elżbiety w Koszycach /123/RF PICSEL
Katedra św. Elżbiety w Koszycach
/123/RF PICSEL

Znajdziemy tu piękne miasta o bogatej historii, unikatowe jaskinie, bogactwo parków narodowych, ale też wspaniały teren rekreacyjny i aktywne miejsce wypoczynku nad wodą, jakim jest Zemplinska Širava, zwana „słowackim morzem”.

A na miłośników wina czekają winnice z tokajskim winem, które już przed wiekami uwiodły przecież polskich królów.

Reklama

Złote monety, piękne budowle i wspaniała natura

Nasz pobyt najlepiej rozpocząć od stolicy regionu Koszyc. Centrum miasta zdobi katedra św. Elżbiety, której budowę rozpoczęto w 1380 roku. Jest ona najdalej położoną na wschód Europy gotycką katedrą i jednocześnie największą na Słowacji.

Blisko katedry znajduje się też piękny neobarokowy budynek teatru oraz szereg pięknych kamienic. Będąc w mieście, warto też zobaczyć tzw. „złoty skarb Koszyc”. Tworzy go 2920 złotych monet niemal z całej Europy. Został on znaleziony w 1935 roku przez robotników podczas przebudowy jednego z koszyckich budynków.

Po zwiedzeniu miasta warto zobaczyć pałac Betliar, który znajduje się niedaleko miasta Rožňava. Jest to reprezentacyjny budynek, którego historia łączy się z rodem Andrássych i położony jest w otoczeniu pięknego parku w stylu angielskim.

Jedną z atrakcji regionu jest też jaskinia Jasovská. Słynie ona z bogatej szaty naciekowej, interesującej rzeźby oraz występowania wielu gatunków nietoperzy.

Tym, którzy podziwiają piękno przyrody, polecamy Zadielską dolinę, która jest częścią Parku Narodowego Kras Słowacki. To jeden z najpiękniejszych krasowych kanionów w tej części Europy znajdujący się w pobliżu miejscowości Zádiel. Widoki ze szczytu kanionu z pewnością zachwycą wszystkich miłośników przyrody.

MA

Przydatne informacje

W tym roku Koszyce są Europejskim Miastem Sportu. Z tej okazji wyremontowano wiele obiektów sportowych i wybudowano nowe. Dla przykładu w samym regionie jest ponad 1,3 tys. km dróg rowerowych. Do Koszyc można się dostać samochodem, ale też samolotem.

Od niedawna na lotnisko w Koszycach regularnie lata LOT z Warszawy (loty odbywają się sześć razy w tygodniu). W mieście i okolicach nie ma problemu z miejscami noclegowymi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również