Podróż i zwiedzanie Luksemburga

Według statystyk co roku Wielkie Księstwo Luksemburga jest odwiedzane przez ponad milion osób! Jeżeli ty wraz ze swoimi bliskimi także planujesz dołączyć do tego grona, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem podstawowych informacji, które pomogą ci zaplanować swój wypad do tego urokliwego państewka.

Zdjęcie

Stary kamienny most w Luksemburgu /123/RF PICSEL
Stary kamienny most w Luksemburgu
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Stolicą Wielkiego Księstwa Luksemburga jest sam... Luksemburg. To miasto liczące sobie niemalże 100 tysięcy mieszkańców. Liczba ludności zamieszkująca całe terytorium państwa nie przekracza z kolei 530 tysięcy. Ze względu na to, że Luksemburg jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, przedostanie się na jego terytorium nie powinno sprawić ci żadnych problemów. 

W celach turystycznych możesz przebywać tam nawet do 3 miesięcy bez żadnych specjalnych dokumentów czy pozwoleń. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport. Rzecz jasna nie obowiązują też żadne wymagania dotyczące wiz. 

Reklama

Podczas pobytu w Luksemburgu z pewnością nie będziesz miał problemu ze znalezieniem wspólnego języka z jego mieszkańcami. Obowiązują tam aż trzy języki urzędowe: francuski, niemiecki i luksemburski. Luksemburczycy w przeważającej większości znają także angielski a nawet portugalski. Walutą obowiązującą na terenie całego kraju jest Euro.

Najciekawsze atrakcje

Przygodę ze zwiedzaniem tego niewielkiego państwa zawsze warto rozpocząć od miejsca gdzie się narodziło. W przypadku Luksemburga to Rocher du Bock. To charakterystyczna okolica położona nad malowniczym brzegiem rzeki Azlette. W pobliżu cyplu historyczny władca tych ziem - hrabia Zygfryd nakazał wybudowanie zamku nad urwiskiem. 

Obecnie zachowana jest jedynie jedna z kamiennych wieżyczek, nazywana przez Luksemburczyków "Dziurawym Zębem". Pozostałe elementy monumentalnej konstrukcji zamku zostały strawione między innymi przez liczne pożary a także w pewnej części stały się częścią pobliskich umocnień i fortyfikacji, które powstawały w późniejszych latach. 

Kolejnym obiektem wartym zobaczenia jest Pałac Wielkiego Księcia w Luksemburgu. Powstanie budowli szacuje się na drugą połowę XVI wieku. Początkowo pełniła ona funkcję urzędową. Pałac był siedzibą lokalnych władz a także prefektury francuskiej. W późniejszym okresie został przekształcony w luksusową rezydencję przeznaczoną między innymi dla holenderskiego gubernatora czy rodziny książęcej. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu będziesz miał okazję podziwiać siedzibę obecnego parlamentu Wielkiego Księstwa Luksemburgu.

Poruszanie się po kraju

Komunikacja na terenie całego państwa działa nad wyraz sprawnie i bez zakłóceń. Jedną z najlepszych opcji podróżowania po Luksemburgu jest skorzystanie z usług wypożyczalni aut - tych nie brakuje nawet w mniejszych miejscowościach. Polskie prawo jazdy jest respektowane przez lokalne władze, w związku z czym nie powinniśmy mieć problemów podczas ewentualnych kontroli. Ograniczenia prędkości również przypominają te z naszego kraju. 

Infrastruktura drogowa stoi na bardzo wysokim poziomie, jednak zdecydowanie odradzamy korzystanie z niej z pominięciem przepisów ruchu drogowego. Mandaty są wysokie a lokalna policja nie stosuje taryfy ulgowej. Zdecydowanie tańszym sposobem jest poruszanie się z pomocą komunikacji zbiorowej. Ta również działa doskonale. 

Do dyspozycji będziesz miał autobusy kursowe i pociągi. Korzystanie z ich usług ułatwiają jednolite bilety na oba rodzaje transportu. W Luksemburgu dużą popularnością cieszą się rowery. Na terenie całego kraju znajdziesz wiele wypożyczalni sprzętu a także liczne trasy turystyczne przeznaczone właśnie dla cyklistów.

Co warto przywieźć z podróży?

Nie od dziś wiadomo, że każdy turysta lubi przywozić do domu pamiątki z podróży, a tych w Luksemburgu zdecydowanie nie brakuje. Jeżeli chodzi o wybór alkoholi to najlepszym opcją będzie zakup jednego z lokalnych win musujących. W sklepach napotkasz też spory wybór lokalnych piw i likierów. 

Częstą pamiątką z Luksemburga są porcelanowe wytwory firmy Villeroy&Boch, jednak musisz uważać przy ich zakupie - są niezwykle delikatne! Podczas wielkanocnego jarmarku, który rokrocznie odbywa się w centrum stolicy na małych straganach można dostać unikalne glinianie wyroby, które z pewnością sprawdzą się jako pamiątka na długie lata.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Dolina Stubai - narciarski raj w Austrii

    Nie ma lepszego miejsca w Austrii na narty. Trudno też o lepsze w Europie i na świecie. Co roku Dolina Stubai jest uznawana za najbardziej przyjazny region narciarski dla rodzin, ale trasy są... więcej