Paryż na weekend

​Dwa lub trzy dni na Paryż - czy to możliwe? Niby niewiele, jednak z przygotowanymi wskazówkami można sprawnie poruszać się po mieście i zwiedzić dużą cześć miejsc wartych zobaczenia.

Zdjęcie

Panorama Paryża /123/RF PICSEL
Panorama Paryża
/123/RF PICSEL

Dobry plan jest podstawą udanego City Break Paryż.

Na dobry początek

Plan miasta z wyróżnionymi zabytkami otrzymacie nieodpłatnie w punktach informacji turystycznej. Bardzo ważną informacją dla osób które wybierają się do Paryża jest to, że większość muzeów i atrakcji turystycznych jest zamkniętych w poniedziałki. 

Reklama

W informacji turystycznej otrzymuje się także mapę metra, warto ją mieć przy sobie, ponieważ często, by dotrzeć z jednego punktu do drugiego, należy zmieniać linie. Metro kursuje od 5 do 0:30, a w sobotę i niedzielę do 1:30. Pociągi metra w godzinach szczytu kursują co 2-3 minuty, a poza szczytem 5-8 minut. Tam, gdzie nie dociera metro i RER, kursują autobusy.

Wzdłuż Sekwany

Ciekawym sposobem na zwiedzenie Paryża jest skorzystanie z autobusu wodnego. Batobus kursuje po Sekwanie co 15-30 min i zatrzymuje się na przystankach Tour Eiffel, Musée d'Orsay, St-Germain-des-Prés, Notre Dame, Hôtel-de-Ville, Jardin des Plantes, Louvre, Champs-Elysées.

Nie przepłacić za bilet

Jeśli zdecydujecie się podróżować komunikacją miejską warto kupić Paris Visite Pass, lub bilet Mobilis. Karta Paris Visite Pass upoważnia do nieograniczonych przejazdów w strefie od 1 do 3 oraz na lotnisko w czasie 1, 2, 3 lub 5 dni. Koszt przejazdów z kartą to  11,15 € za dzień, 18,15 € za 2 dni, 24,80 € za 3 dni oraz 35,70 € za 5 dni. 

Z biletem mobilis można poruszać się od północy przez 24 godziny w obrębie wybranych stref. Ceny biletów dla stref 1-2 to 7 €, 1-3 to 9,30 €, 1-4 to 11,50 €, natomiast dla stref 1-5 to 16,60 €. Osoby, które nie ukończyły 26. roku życia mogą skorzystać z weekendowego biletu ulgowego.

Z wizytą u dzwonnika

Zwiedzanie możecie rozpocząć od katedry Notre Dame. Znajduje się ona w centralnym punkcie miasta, na naturalnej wyspie na Sekwanie. Niewielu dziś pamięta, że to właśnie na tej wysepce powstał Paryż. Gotycka Notre Dame zdumiewa ilością zdobień na zewnątrz oraz w środku. Masywne kolumny wspierają sklepienie i dzielą katedrę na trzy nawy. 

Światło padające przez misterne witraże oświetla wnętrze o wartości historycznej i artystycznej. Katedra Notre Dame jest czynnym kościołem, odbywają się tu codziennie msze, a jej zwiedzanie jest bezpłatne. Bilety obowiązują przy wejściu na wieżę oraz do skarbca. Najbliższa stacja metra to Cite, linia 4.

Najważniejsze muzeum świata

Trzy przystanki metra dalej po przesiadce na stacji Chatelet do linii 7 lub 1 wysiądziecie przy Luwrze. To najbardziej znane na świecie muzeum posiada imponującą kolekcję malarstwa i rzeźby francuskiej i europejskiej. Znajdują się tu także najważniejsze zabytki starożytnej Gracji, Rzymu i Egiptu. Będąc w Paryżu, nie możecie ominąć Luwru. Ceny za bilet zaczynają się od 15 €, warto kupić go wcześniej online, by zaoszczędzić czas w kolejce.

Aux Champs-Elysées, aux Champs-Elysées...

Dalej linią 1. dostaniecie się na Pola Elizejskie, reprezentacyjną aleję Paryża. Można wysiąść na ich początku na stacji Concorde, na przeciwległym końcu pól jest stacja Charles de Gaulle Etoile, są także dwie stacje pośrednie. Przy Polach Elizejskich są liczne teatry, kina i ekskluzywne sklepy, ale także najlepsze paryskie restauracje. 

Warto zrobić tu przystanek na obiad z widokiem na Łuk Triumfalny królujący nad placem de Gaulle’a. Został on wybudowany, by świętować zwycięstwo Napoleona pod Austerlitz w 1806 r. Dziś jest pamiątką ku czci żołnierzy, którzy walczyli i polegli w rewolucjach francuskich, wojnach napoleońskich i wojnach światowych. Na łuku wyryte są ich nazwiska oraz ważne wydarzenia w historii Francji.

Najsłynniejsza wieża świata

By dostać się na Pola Marsowe, przejedźcie pociągiem linii 6 z placu De Gaulle’a, lub przepłyńcie Batobusem z przystanku Concorde. Ta druga opcja jest dużo bardziej malownicza,  około 20-minutowa wycieczka po Sekwanie będzie obfitować we wspaniałe widoki, a rejs będzie doskonałym, romantycznym wstępem do podziwiania z bliska wieży Eiffla.

Zobacz prawdziwego kankana

Po zmroku Paryż jest niemniej interesujący. Na wieczorną atrakcje możecie wybrać kabaret. W Paryżu działa kilkanaście kabaretów, najpopularniejszym wśród nich jest Moulin Rouge, jego działalność rozpoczęła się w 1889 roku. W weekendy cieszy się ogromną popularnością, należy więc zarezerwować bilet na przedstawienie taneczne  z dużym wyprzedzeniem. 

Inne znane kabarety to Belle Epoque, Lido, Folies Bergere oraz Paradis Latin. Przed wyjściem do kabaretu należy sprawdzić obowiązujący strój. W niektórych obowiązują stroje wieczorowe.

Dzień 2. - sztuki ciąg dalszy

Drugi dzień zwiedzania możecie rozpocząć od muzeum d’Orsay, które mieści się w dawnej stacji kolejowej powstałej w 1900 r. Władze muzeum zachowały oryginalny charakter budynku z przeszklonym sufitem. Świetnie to współgra z wystawą, bo obrazy pochodzą mniej więcej z tego samego czasu. Są to głównie dzieła impresjonistów i postimpresjonistów. 

Na malarstwach zbiory muzeum się nie kończą - można tu zobaczyć fotografię, rzeźbę a także sztukę użytkową w tym meble. Ceny biletów zaczynają się od 15 €. Najbliższa stacja metra to Solferino, zaś Batobusa Musée d’Orsay.

Szpital jak pałac

Kolejnym punktem na liście zabytków, które trzeba zobaczyć w Paryżu, jest dawny Szpital Inwalidów i przylegający do niego kościół. Zostały wybudowane w XVII wieku dla żołnierzy. Dziś mieści się tan Musée de l' Armée, Narodowe Muzeum Wojskowe,  czy Musée des Plans-Reliefs, ale już spacer na zewnątrz wystarcza, by docenić piękno tego miejsca. 

W kościele znajdują się grobowce, a najbardziej przykuwającym uwagę jest bogato zdobiony grób Napoleona Bonaparte. W podziemiach Les Invalides pochowano także ponad 50 dowódców armii Francuskiej. Les Invalides od Musée d’Orsay dzieli 1 stacja metra linii 1, ale tę odległość można spokojnie pokonać pieszo

Szalony Montmartre

Doskonałym podsumowaniem wycieczki po Paryżu jest zwiedzanie bazyliki Sacré-Cœur,  położonej w najwyższym miejscu miasta. Ze schodów bazyliki można podziwiać panoramę Paryża. Najbliższa stacja Abbesses, linia 12. Miejsce tętni życiem - o ile w pozostałych częściach Paryża zobaczycie mnóstwo turystów stojących w kolejkach, o tyle na Montmartre nikt się takimi rzeczami nie przejmuje. Kawiarnie są pełne od świtu do późnej nocy a przed bazyliką ludzie tańczą i śpiewają.

Plan na trzeci dzień

Jeśli na Paryż ma się 3 dni, można rozłożyć wyżej opisane atrakcje w czasie, a także odwiedzić Centrum Pompidou, wyróżniające się kolorową, szklaną elewacją. Jest to interdyscyplinarne centrum sztuki nowoczesnej przy stacji metra Rambuteau linii 11. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest kameralne Musée de l' Orangerie ze zbiorami obrazów Waltera, Picasso, Renoira czy Matisse. 

Wybierzcie się także na spacer po pięknych parkach Paryża. Najciekawsze z nich to Luxembourg Gardens, Tuileries Garden, Jardin des Plantes oraz Palaris Royal. Są bardzo popularne zarówno wśród mieszkańców i turystów. Pomiędzy zadbaną i precyzyjnie zaplanowaną roślinnością pojawiają się bogato zdobione fontanny i rzeźby.

Paryż kulturalnie

Paryż to miasto które o każdej porze roku zachwyca swoim klimatem. Warto wybrać się tam na weekend także teraz późną jesienią. Na przełomie listopada i grudnia ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń.

Od 12 do 15 listopada w Paryżu odbywają się prestiżowe targi fotografii Paris Photo. Przedstawiające najlepsze fotografie historyczne i współczesne z 147 galerii z 34 krajów.  Ekspozycje zobaczycie w pięknych budynkach hali wystawowej Grand Palais, w 8 dzielnicy. Bilety można nabyć przez internet na oficjalnej stronie Paris Photo. Wystawie towarzyszą prelekcje i dyskusje artystów i znawców fotografii.

19 listopada Francuzi świętują dni Beaujolais Noeveau, czy święto młodego wina z Burgundii. Obchodzone jest co roku przez tydzień od trzeciego czwartku listopada, w dzień jego wypuszczenia na rynek. Data związana jest z końcem winobrania we Francji. W tym czasie w Paryskich restauracjach i pubach będziecie mieli okazje degustować Francuskie wina, poznacie ich smak, sposób wytwarzania. Nauczycie się dobierać wino do potraw. Ale przede wszystkim jest to okres zabawy i poznawania ludzi przy lampce narodowego trunku.

18 listopada będziecie brać udział w świątecznej iluminacji. Pola Elizejskie rozbłysną setkami świateł przy akompaniamencie zespołów jazzowych. Rozświetlony Paryż wygląda jeszcze piękniej niż zazwyczaj.

4 i 5 grudnia w Paryżu odbywa się Le Grand Tasting, festiwal podczas którego oceniane są wina, zarówno te o wyrobionej renomie jak i nowe wina młodych producentów. Ma miejsce w Carrousel du Louvre, podziemnym centrum handlowym zwieńczonym świetlikiem w kształcie odwróconej piramidy w pobliży Luwru. Wejście jest płatne, ceny wahają się od 10 do 45 euro. Cena obejmuje degustację win, której towarzyszy komentarz specjalistów. Paryżanie dbają o to by nowoczesne budownictwo nie zaburzyło harmonii zabytkowej architektury.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej