Pardubice. Tam, gdzie pieką pierniki

Gdy spytamy się o skojarzenia dotyczące Pardubic, to z całą pewnością większość z nas stwierdzi, że wiążą się one z Wielką Pardubicką. Trudno się temu dziwić, bo konie w herbie miasta występują już od XII wieku.

Zdjęcie

Zamek w Pardubicach /123/RF PICSEL
Zamek w Pardubicach
/123/RF PICSEL

A słynny wyścig konny odbywa się na miejscowym torze od 1874 roku! Należy on do najtrudniejszych w Europie. Długość trasy wyścigu wynosi 6900 metrów i obejmuje 31 przeszkód. Konie to jednak tylko jedna z wielu atrakcji miasta i jego pięknych okolic.

Pośród korzennych smaków i zapachów

Będąc w Pardubicach, łatwo zachwycić się renesansowym rynkiem, sercem miejscowej starówki. Przy nim znajduje się ratusz, a całość upiększa 30 kamienic. Na rynek wchodzimy przez renesansową Zieloną Bramę, na której znajduje się relief przedstawiający historię herbu miasta. Za nią wznosi się ponad 60-metrowa wieża. Z rynku blisko jest do miejscowego zamku.

Reklama

Trudno w tej części Europy Środkowej znaleźć lepiej zachowany pierwotny układ zamku wodnego, który otoczony jest wałami ziemnymi. W jego wnętrzach zachwycają najstarsze w Czechach renesansowe malowidła na ścianach. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Wschodnioczeskiego.

Niedaleko Zielonej Bramy znajduje się inna ciekawa budowla. To secesyjny Teatr Miejski wzniesiony w latach 1906-1909. Z teatru mamy blisko do ulicy třída Míru, która jest miejskim deptakiem. A tu gratka dla miłośników dobrej kawy i wspaniałych wypieków. Znajduje się tu bowiem Café Bajer. To kawiarnia w iście wiedeńskim stylu i z taką samą atmosferą.

A jeśli już przy kawie i słodkościach jesteśmy, to nie można zapomnieć o pierniku. Piernik to symbol i duma Pardubic. Tradycja jego wypieku sięga XVI wieku i do dziś jest ciągle żywa. W mieście jest kilka sklepów i producentów piernika, w tym z najbardziej znany firmy Pernik Janoš przy ul. Věry Junkovéj 306.

W pobliżu Pardubic, tuż pod zamkiem Kuněticka Hora, znajduje się Chatka z Piernika wraz z Muzeum Piernika i licznymi bajkowymi atrakcjami, głównie dla dzieci.

Tu można też zobaczyć, jak wytwarza się i piecze piernik. A sam zamek również warty jest uwagi. Późnogotycka siedziba rodu Perštejn dzisiaj słynie z letniej sceny.

Oglądanie przedstawień lub słuchanie muzyki w otoczeniu starych murów pozostawia niezapomniane artystyczne wrażenia. Po powrocie do miasta warto odwiedzić pardubicki browar, gdzie można spróbować legendarnego miejscowego portera. Jego produkcja rozpoczęła się w 1891 roku.

Ludowa szopka i wyjątkowa wieża

Z Pardubic blisko jest też do Třebechovic pod Orebem. Znajduje się tu słynna szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta i Josefa Kapuciána z ponad dwoma tysiącami postaci. Z czego 400 jest ruchomych.

A na koniec krótka wizyta w Hradec Králové i Białej Wieży. Aby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać 226 stopni. Warto to zrobić, bo stąd roztacza się piękna panorama miasta.

Przydatne informacje

Pardubice znajdują się w Czechach Wschodnich, blisko granicy z Polską. Najłatwiej dojechać tu własnym autem. W Pardubicach jest dobrze rozbudowana komunikacja miejska (autobusy i trolejbusy), która obsługuje też okoliczne miejscowości.

Bilety można nabyć w kioskach i automatach, ale też za pomocą biletu sms (całodzienny kosztuje 55 koron). Więcej informacji: www.dpmp.cz oraz www.czechtourism.com (info po polsku).

MM

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej