Palacio da Pena w Portugalii: Zamek jak z bajki

To jedno z najpiękniejszych i najdziwniejszych miejsc w Portugalii. W niewielkiej Sintrze znajdują się trzy zamki – każdy w innym stylu i z innej epoki, ale zdecydowanie pierwsze miejsce zajmuje Palacio da Pena – do złudzenia bowiem przypomina pałace z disnejowskich baśni.

Reklama

Zamek powstał w latach 40. XIX w. w miejscu klasztoru hieronimitów. Pomysłodawcą był Ferdynand von Sachsen Coburg, mąż królowej portugalskiej Marii II, a twórcą niemiecki dziwak – baron Wilhelm von Eschwege.

Zamek był zamieszkany do 1910 r., kiedy to mieszkająca tam rodzina królewska uciekła za granicę. Rezydencja położona jest bardzo wysoko (można wjechać, patrz ramka).

Już same widoki z góry zapierają dech w piersiach, bo przy dobrej pogodzie widać Lizbonę, a po wejściu przez pseudomauretańską bramę – pełne zaskoczenie: mnóstwo tu wielobarwnych kopuł, wieżyczek, balkoników i schodów prowadzących donikąd.

Na zwiedzanie pałacu warto zarezerwować sobie co najmniej pół dnia, a i tak nie obejrzy się wszystkich detali (wnętrza wyglądają tak, jakby przed chwilą opuścili je właściele). Warto też pospacerować po nie mniej ekscentrycznym parku (ok. 200 hektarów).

JOG

Ściągawka

Do Sintry z Lizbony najłatwiej dostać się pociągiem ze stacji Rossio. Bilet w jedną stronę kosztuje 1.70 €, w dni powszednie pociąg kursuje co 20 minut, trasę pokonuje w ok. 32 minuty.

W Sintrze na stacji kolejowej znajduje się Informacja Turystyczna, gdzie można dostać (za darmo) mapę – warto wziąć, bo w parku łatwo się zgubić, wszak został zaprojektowany jako labirynt.

Pod sam pałac z dworca zawiezie nas autobus nr 434. Bilet w obie strony kosztuje 5 €. Pałac jest otwarty w godz. 9.45-19. Bilet kosztuje 14 € (normalny), 11 € (dzieci) i 12,50 € (seniorzy).

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej