Ostrawa i okolice. Z sąsiedzką wizytą

Reklama

Kraj Morawsko-Śląski, odpowiednik naszego województwa, leży bezpośrednio przy polskiej granicy z Czechami. Jego stolicą jest Ostrawa, jedno z największych i najbardziej uprzemysłowionych miast Czech. Wbrew pozorom, jest to jeden z najciekawszych turystycznie rejonów naszych południowych sąsiadów.

Co takiego ciekawego znajdziemy więc tutaj? Przede wszystkim piękną przyrodę Beskidów, ale też niemal dziewicze góry Jesioniki, które skrywają taką perłę, jak sanatorium Karlova Studánka. Pomiary klimatyczne dowodzą, że jest tu najczystsze powietrze w Europie Środkowej!

Gdy już się tego powietrza nawdychamy, możemy udać się w podróż pobliską kolejką osobową Osoblaha lub skorzystać z wodnych atrakcji sztucznego zbiornika Slezská Harta. Góry i woda to jednak nie wszystko. Naszą uwagę przyciągną zapewne też piękne miasta. Warto odwiedzić choćby znajdującą się tuż przy polskiej granicy Opawę, gdzie znajduje się multimedialne Muzeum Ziemi Śląskiej.

Godny polecenia jest Nowy Jiczyn z niezwykle urokliwym rynkiem oraz słynnym w całych Czechach muzeum kapeluszy. Na miejscu najbardziej odważni będą mogli sami zrobić swój… własny kapelusz! Na koniec wycieczki Ostrawa.

Miasto dynamiczne i nowoczesne ze słynną ulicą barów i klubów Stodolni, która nigdy nie zasypia. Z drugiej strony przykład, jak przekształcić architekturę przemysłową na potrzeby kultury, sztuki i edukacji.

MJ

Podróż

Kraj Morawsko-Śląski, którego stolicą jest Ostrawa, ma znakomite połączenia drogowe i kolejowe z Polską.

Znalezienie noclegu nie powinno nastręczać problemów. W Ostrawie można polecić hotel Vista (www.hotelvista.cz), w górach hotel w Vidly (www.vidly.cz).

Informacje:

www.kr-moravskoslezsky.cz oraz www.czechtourism.com

Dobre pomysły na czas wolny

Muzeum techniki Tatra

Muzeum Techniki Kopřivnice. Można tu zapoznać się ze 150-letnią historią fabryki samochodów „Tatra” od chwili, kiedy w roku 1897 wyprodukowano pierwszy automobil na terenie Austro-Węgier, aż do współczesności.

Arboretum

Miejscowość Nový Dvur słynie z pięknego arboretum. Na powierzchni 23 ha w pięknym parku możemy podziwiać i odpoczywać w cieniu wspaniałych drzew. Niewątpliwą atrakcją arboretum jest też wystawa roślin podzwrotnikowych i tropikalnych w oranżerii.

Bunkier

MO S-5. Taką nazwę nosi bunkier w mieście Bogumin. Stanowił on część czechosłowackich umocnień wojennych wybudowanych w latach 1935–1938.

Slezská Harta. Czas na relaks

Zalew Slezská Harta to raj dla miłośników odpoczynku nad wodą. Jest to popularne miejsce uprawiania sportów wodnych, zwłaszcza jachtingu, kajakarstwa i windsurfingu, a także wędkarstwa. Po zalewie pływa stateczek. Okolica zachęca do robienia pamiątkowych zdjęć.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również