O czym pamiętać jadąc do Finlandii?

Szukasz niezwykłego celu wakacyjnej wycieczki i zastanawiasz się nad wyborem Finlandii? Świetnie trafiłeś! Ten wyjątkowy skandynawski kraj ma do zaoferowania naprawdę dużo - znajdziesz tutaj nie tylko prześliczne, zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale też ciekawą architekturę i ogrom historycznych zabytków. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym organizacja wyjazdu do Finlandii stanie się przyjemnością. Sprawdź, o czym należy pamiętać, planując urlop na dalekiej północy.

Zdjęcie

Mała wioska w Finlandii /123/RF PICSEL
Mała wioska w Finlandii
/123/RF PICSEL

Przepisy wjazdowe i potrzebne dokumenty

Zarówno Polska, jak i Finlandia są członkami Unii Europejskiej i układu Schengen, dlatego granicę przekroczymy posługując się jedynie ważnym paszportem lub dowodem osobistym. Opierając się na którymś z tych dokumentów możemy przebywać na fińskim terytorium bez żadnych formalności do 90 dni. 

Prawo pobytu dłuższego niż trzy miesiące uzyskują jedynie osoby mające pełne ubezpieczenie zdrowotne i będące w stanie utrzymać się samodzielnie w obszarze kraju, biznesmani prowadzący własną działalność gospodarczą oraz ci planujący naukę lub szkolenie zawodowe w Finlandii. 

Reklama

Należy jednak wówczas pamiętać, by zarejestrować się w odpowiednim urzędzie i uzyskać niezbędne pozwolenie. W razie jakichkolwiek problemów możemy udać się do polskiej ambasady, której siedziba mieści się w Helsinkach.

Fińska służba zdrowia, ubezpieczenia

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie bezpłatną kartę EKUZ, którą można uzyskać w najbliższym oddziale NFZ. Uprawnia ona do uzyskania podstawowej opieki medycznej za darmo w krajach członkowskich Unii Europejskiej, dlatego bardzo ułatwia życie podróżującym po kontynencie turystom.

Jeżeli jednak mamy możliwość wykupienia również zwyczajnej polisy któregoś z towarzystw ubezpieczeniowych, zróbmy to. Większość usług lekarskich w Finlandii jest bardzo droga (cena wizyty u specjalisty to około 40 EUR), dlatego lepiej uchronić się przed ewentualnymi kosztami. W kraju nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego nie potrzebujemy mieć ze sobą żadnych świadczeń o szczepieniach.

Przydatne informacje dotyczące waluty i cen

Obowiązującą w Finlandii walutą jest euro. Zabierzmy ze sobą trochę gotówki, a oprócz tego kartę płatniczą i złotówki - zarówno bankomaty, jak i kantory znajdziemy na każdym kroku, więc nie będzie żadnych problemów z ewentualną wymianą pieniędzy. Poza tym od kilku lat za większość usług płaci się tutaj niemal tylko bezgotówkowo - można spotkać się raczej z problemem wydawania reszty z dużych nominałów. 

Po kilku latach jeżdżenia na wakacje nad polskie morze lub do państw południowych, podczas wizyty w Finlandii szok cenowy może być naprawdę duży. Transport, noclegi, żywność - za wszystko zapłacimy tutaj zatrważająco dużo. 

Zaoszczędzić tak naprawdę można tylko poruszając się własnym samochodem i gotując samodzielnie posiłki, gdyż na widok rachunku z restauracji niejednemu opadła już szczęka. Należy przyzwyczaić się przede wszystkim do wysokich cen... chleba. Wypieki są bardzo wysokiej jakości, lecz niemal 20 złotych za bochenek wydaje się nieco zbyt wysoką kwotą.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej