​Nyhavn - unikalny port w Kopenhadze

Jeżeli pragniesz poznać inną stronę duńskiej stolicy, w pełni poczuć wiatr we włosach lub na moment powrócić do czasów, by hanzeatyckie miasta rządziły handlem na Bałtyku, odwiedź Nyhavn! Portowa dzielnica Kopenhagi zachwyca nie tylko kolorowymi kamieniczkami, ale również niepowtarzalnym klimatem.

Burzliwa przeszłość dzielnicy

W XVII w Kopenhadze wybudowano dzielnicę Nyhavn, by ułatwić przepływ towarów przez centrum miasta i umożliwić handlarzom zlokalizowanie swoich domów tuż przy porcie.  Na piętrach kolorowych kamieniczek znalazły się więc mieszkania kupców, a na poziomie ulicy powstały liczne puby, tawerny i domy publiczne, w których wracający z wypraw marynarze radośnie spędzali czas. 

Dzielnica znana była głównie z lejącego się litrami piwa, żeglarskich opowieści i wszechobecnej prostytucji. Dziś wszystko wygląda zupełnie inaczej. Minęło już wiele lat odkąd stare karczmy i zamtuzy zostały zamknięte. Na ich miejscu odnaleźć można za to klimatyczne restauracje, kawiarnie i sklepy z antykami.

Reklama

Spacer po Nyhavn

Nowy port to jedno z najurokliwszych miejsc w całej Kopenhadze. Przez kilkanaście lat mieszkał tam H. Ch. Andersen, tworząc jednocześnie swoje największe dzieła. Unikalna atmosfera dzielnicy rzeczywiście inspiruje, a odnowione fronty starych kamieniczek nieustannie zachwycają przybyszów z całego świata. 

Warto przespacerować się wybudowanym w 1912 roku mostem i rzucić okiem na znajdujące się w jednej z części portu zabytkowe okręty. Zebrane w kanale statki to duża atrakcja również dla dzieci. Na końcu Nyhavn znajduje się ogromna kotwica, wzniesiona na pamiątkę duńskich żołnierzy i marynarzy służących w marynarce wojennej podczas II wojny światowej.

Obiad w urokliwej dzielnicy portowej - czemu nie?

Powstałe w miejscu dawnych tawern kawiarnie i restauracje nieustannie przyciągają zapachami spacerujących nad kanałem turystów. Mimo że ceny w dzielnicy Nyhavn nie należą do najniższych, warto skusić się na obiad np. w Leonore Christine, znajdującej się w najstarszej z kamienic. Jej specjalnością są ryby, szczególnie śledzie, oraz bardzo popularne w Danii piwo z lokalnego browaru Calsberg.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również