Norwegia: Kraina Fiordów

Potężne góry nad samym morzem, lodowce i ciepłe prądy, bajkowe krajobrazy.

Położone na zachodnim wybrzeżu Norwegii, nad Störfjordem, Ålesund to dawne centrum połowów dorsza, a dzisiaj perła norweskiej secesji oraz ważny port i ośrodek turystyczny. Kiedy na początku XX wieku pożar strawił osadę rybacką, odbudowano na jej miejscu piękne secesyjne i przyjazne ludziom miasto.

Reklama

Na południe od Ålesund rozciąga się kraina fiordów. Ostre górskie granie spadają pionowymi ścianami do lustra wody, a potem jeszcze kilometr głębiej! Nad brzegami najpiękniejszego z fiordów leży miasto Geiranger. Wycieczkowce i żaglówki podpływają tak blisko górskich ścian, że można ich dotknąć, a pasażerów dosięgają wodospady: Siedmiu Sióstr, Zalotnika lub Ślubnego Welonu.

W pobliżu wije się serpentynami słynna Złota Droga, która pnie się do góry, nawet na wysokość ponad 800 m n.p.m., żeby znów prowadzić w dół. Jadąc częściowo właśnie tym szlakiem, można dotrzeć do Åndalsnes położonego malowniczo nad kolejnym fiordem.

Przypomina szwajcarski lub francuski kurort

Miasto, które do złudzenia przypomina szwajcarski lub francuski kurort alpejski, zachowało jednocześnie przytulny charakter.

Do budowy hoteli, restauracji, schronisk, tawern użyto wyłącznie prostych surowców: lokalnego kamienia, szkła, nowoczesnego metalu lub żywego drewna, zrezygnowano natomiast z ozdób i błyskotek. Ta architektoniczna powściągliwość harmonizuje z surowym klimatem i dziką przyrodą, w którą Norwegowie ingerują bardzo ostrożnie.

HM

WARTO WIEDZIEĆ

Podróż

Samolotem: do Oslo (od 30 PLN), potem koleją do Åndalsnes (190-399 NKR) z przesiadką w Dombas – stamtąd autobusami i promami po krainie fiordów. Z Oslo można dolecieć samolotem do Ålesund (od 400 PLN) i stamtąd zacząć zwiedzanie. Samochodem: najszybciej przez Świnoujście, Ystad i Oslo.

Informacje:

www.visitnorway.com

DOBRE POMYSŁY

NA CZAS WOLNY

Wśród zielonych dachów

Ekologiczne dachy, które obecnie zyskują coraz większą popularność na całym świecie, w Norwegii cieszą się uznaniem już od stuleci.

Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne, które świetnie się sprawdzały w surowych warunkach klimatycznych. Dachy pokryte darnią czy porośnięte drzewkami mają też niewątpliwe walory estetyczne i idealnie wtapiają się w krajobraz tego kraju.

Niezwykłe widoki

Złota Droga wiodąca z południa na północ to szlak pełen atrakcji. Już sam przejazd serpentynami gwarantuje widoki zapierające dech w piersiach i... skoki adrenaliny. A po drodze można zobaczyć wiele ciekawostek, m.in. ryty naskalne z okresu neolitu, kurhany wikingów czy tajemnicze kamienne kręgi.

Wikingowie

Jako pamiątkę z Norwegii można przywieźć trolla, sweter z norweskim wzorem albo najbardziej popularny symbol tego kraju – wikinga.

Latarnia morska

Na wyspie Alnes w pobliżu Ålesund, na którą prowadzi supernowoczesny podmorski tunel, wznosi się urokliwa stara latarnia morska.

To jeden z wielu dowodów na to, że Norwegowie świetnie potrafią łączyć naturę i tradycję z zaawansowaną technologią i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej