​Nietypowy zakaz w Luwrze

Chyba każdy, zapytany o najsławniejsze muzeum na świecie, bez wahania odpowie - Luwr! Rekordowe pod względem powierzchni i odwiedzających, zachwyca nie tylko niesamowitą kolekcją sztuki, ale także wspaniałą architekturą pałacu. Władze placówki rozważają wprowadzenie dość zaskakującego zakazu. Lepiej się z nim zapoznać.

Zdjęcie

Mona Lisa - najbardziej znane dzieło w Luwrze /123/RF PICSEL
Mona Lisa - najbardziej znane dzieło w Luwrze
/123/RF PICSEL

Selfie z Mona Lisą?

Problem, z którym została zmuszona zmierzyć się dyrekcja muzeum, to moda na tzw. selfie. Chociaż może się to wydawać zabawne, sprawa jest dosyć poważna, o czym może świadczyć już choćby to, że coraz więcej znanych galerii z całego świata podejmuje kroki w tej sprawie.

Problemem nie jest samo robienie sobie zdjęć, ale używanie przez turystów wysięgników, czyli długich kijów teleskopowych, dzięki którym możliwe jest wykonanie fotografii z oddalenia. W zatłoczonych salach muzealnych stwarzają one niebezpieczeństwo dla innych odwiedzających, a w dodatku nieuważne korzystanie z nich może doprowadzić do uszkodzenia eksponatów.

Reklama

Na wprowadzenie zakazu używania wysięgników zdecydowało się Museum of Modern Art w Nowym Jorku, a także podparyski Wersal. Chociaż francuska galeria nie sformułowała oficjalnego przepisu, jej władze wychodzą z założenia, że w trosce o wspólną wygodę i bezpieczeństwo goście sami będą przestrzegali niepisanego prawa. 

Tych, którzy nie mają świadomości ryzyka, o złożenie kijów prosi ochrona. Podobnie rzecz ma się z najpopularniejszym muzeum stolicy Francji, czyli Luwrem. Nawet, jeżeli nie istnieje żaden sformułowany zakaz korzystania z takich gadżetów, oczywistym pozostaje to, że odwiedzającym nie wolno dotykać i niszczyć eksponatów. Problemu nie mają te galerie, które wprowadziły całkowity zakaz robienia zdjęć na ich terenie.

Paryż - stolica sztuki

Nic dziwnego, że nawet wiadomość o tak błahej zasadzie w paryskich muzeach odbiła się szerokim echem w prasie i wśród podróżników. Tutejsze galerie należą do najczęściej odwiedzanych na świecie, a Paryż nieodmiennie pozostaje międzynarodową stolicą turystyki.  

To prawdziwy raj dla miłośników sztuki, którzy mogą tu nie tylko podziwiać wspaniałe zabytki i dzielnice, w których niegdyś rodziła cyganeria, ale także zwiedzić interesujące galerie i wziąć udział w rozmaitych festiwalach, które odbywają się nieustannie przez cały rok.

W maju możecie wziąć udział w Printemps des Musees - "Wiośnie muzeów". To wielkie święto odpowiadające polskiej "nocy muzeów". Wszystkie paryskie galerie są wówczas otwarte znacznie dłużej, a czasami nawet przez całą noc. Ci, których nie odstraszają tłumy i kolejki, dzięki temu, że wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny, mogą zaoszczędzić kilka euro. 

Dodatkowo, oprócz stałych ekspozycji, odbywa się wówczas także wiele specjalnych imprez i pokazów. W tym roku, 16 maja, będziecie mogli wziąć udział w poszukiwaniu skarbów, projekcjach świetlnych, a także koncertach, także tych na świeżym powietrzu.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić to wyjątkowe miasto, w którym ciągle coś się dzieje, loty w okazyjnych cenach i najlepsze hotele znajdziecie na City Break Paryż.

Luwr, czyli obowiązkowy punkt na mapie podróży do Francji

Luwr koniecznie trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu, nie tylko podczas Wiosny Muzeów. Najczęściej odwiedzana galeria na świecie może poszczycić się niesamowitą kolekcją sztuki. Jeżeli poszukujecie któregoś z legendarnych dzieł, najprawdopodobniej znajdziecie je właśnie tu! 

To właśnie paryskie muzeum jest w posiadaniu takich skarbów, jak Wenus z Milo, "Mona Lisa" czy "Wolność" Eugene Delacroix. Wspaniale reprezentowany jest nie tylko dorobek nowożytnych malarzy europejskich - przede wszystkim francuskich, włoskich i hiszpańskich - ale również spuścizna artystyczna starożytnych. Można tu zobaczyć rzeźby, sztukę użytkową i malarstwo greckie, rzymskie, egipskie, a także te z orientalnych kultur, już choćby islamskiej.

Władze galerii przykładają dużą wagę do imprez, które się tu odbywają. Dotyczy to przede wszystkim organizowanych wystaw czasowych. W tym sezonie letnim będzie można podziwiać ekspozycję dzieł Nicolasa Poussina, genialnego XVII-wiecznego francuskiego malarza, który zasłynął niesamowitymi obrazami o tematyce biblijnej. Jego płótna zagoszczą w Sali Napoleońskiej do 29 czerwca. 

Oprócz tego muzeum zachęca odwiedzających do wzięcia udziału w warsztatach, wykładach i dyskusjach, podczas których można poszerzyć swoją wiedzę o historii sztuki albo samemu zabawić się w artystę. Bardzo interesujące są także imprezy muzyczne i filmowe. Czy wyobrażacie sobie posłuchać rock n’ rolla w klasycznych wnętrzach paryskiego pałacu?  Jest to jak najbardziej możliwe!

Perła europejskiej architektury

Luwr to także piękny kompleks pałacowy, niegdyś stanowiący rezydencję królów Francji. Wzniesiony został w XII wieku, a późniejsze przebudowy sprawiły, że obecnie stanowi jedną z najbardziej okazałych budowli utrzymanych w stylu francuskiego renesansu. Śmiało można powiedzieć, że to tu znajduje się serce Paryża. 

Dzięki nadwornym architektom Napoleona Luwr stał się punktem, z którego wychodzi oś widokowa, biegnąca wzdłuż Pól Elizejskich. Jeżeli chcielibyście poczuć w pełni klimat tego fantastycznego miasta, w którym na każdym kroku historia łączy się ze współczesnością, koniecznie odwiedźcie to miejsce i wyruszcie na spacer z tutejszego Place du Carrousel!

           

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Najpiękniejsze plaże na Kubie

    Kubańskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie - są piaszczyste, niemal białe i ciągną się przez długie kilometry. Na rajskim wybrzeżu można zażywać kąpieli słonecznych niemal... więcej